TL;DR: Expanduino je rozšiřující deska, která poskytuje 3 8-bitové obousměrné komunikační kanály + 1 8-bitový řídící a 8-bitový stavový pro snadné připojení dalších zařízení k SBC 6809 a 6502 (a podobným)

Stránky: http://8bit.gilhad.cz/6809/Expanduino/Expanduino_I.html
Poznámky, Plány a Errata
Galerie z finální fáze oživování
Pro počítače: OMEN Kilo a Bravo
MCU: Arduino Pro Micro (Atmega32U4)
Expanduino je rozšiřující deska, která poskytuje 3 8-bitové obousměrné komunikační kanály + 1 8-bitový řídící a 8-bitový stavový pro snadné připojení dalších zařízení k SBC 6809 a 6502 (a podobným).
Na rozdíl od například Z80, 8086 a tak podobně nemají 6809 ani 6502 žádné vstupně/výstupní porty a ke všemu přistupují stejně jako k paměti - prostě čtou a zapisují byty jako obvykle, a pokud se "náhodou" strefí na nějaké zajímavé místo, tak se začnou dít věci - například fungovat periferie

Aby taková periferie s nima fungovala, tak musí v plné rychlosti (třeba 2MHz) dekódovat adresu na adresové sběrnici, zjistit, zda je signál pro čtení nebo zápis a podle toho na datovou sběrnici vystavit data, nebo je z ní přečíst, než ten signál zmizne.
Některé periferie jsou na to přímo stavěné, jako třeba MC68B50 ACIA (sériová linka) a musí se jim pomoct jenom s dekódováním adresy, zatímco jiné na to stavěné nejsou vůbec a musí se jim nějak pomoct hodně a udělat to za ně všechno (RTC, I2C senzory, SPI zařízení, SD karty ...).
Na druhou stranu například takové Arduino má v sobě elektroniku pro I2C, SPI a tak přímo zabudovanou a je pro něj spousta modulů na připojení a knihovan na jejich ovládání, takže jako interface by bylo celkem šikovné. Akorát teda absolutně neustíhá zareagovat na na signály ze sběrnice a včas tam nachystat, nebo přečíst data.
Takže Expanduino mezi nimi tvoří most. Pro 6809 odchytává 9000h-9003h paměť v obou směrech a pro Arduino představuje 8 SPI registrů (4 pro čtení, 4 pro zápis) a navíc eviduje, kdo k danému zdroji přistoupil jako poslední a kdo je teda další na řadě, aby s ním něco dělal. A pokud se k němu oba chovají aspoň trochu slušně, tak si můžou běžet různými rychlostmi a pracovat různým způsobem sobě přirozeným a o nic se nestarat.
Teď už mám za sebou prví kolo návrhu, plošňák mi dorazil, osadil jsem většinu čipů a opravil pár chyb, které jsem v návrhu udělal a tak se s tím chci taky někde chlubit

Ty stránky



Přez různé schválnosti osudu, jako vyhřívací chipy, spálené páječky, chybějící chipy, pozitivní a negativní logika a mnohé další efekty speciální jsem se nakonec přece jen někam dokopal

Tady je pár fotek z poslední fáze ladění a kutění


Teď už zbývají jen takové maličkosti, jako si napsat firmware na míru, aby to umělo RTC, práci se soubory a tak podobně, napsat si nějaký OS, nebo aspoň slušný monitor a už si budu moct začít hrát se svým retrocomputerem


(A taky chci dopsat dokumentaci a někam vystavit ty různé meziprogramy a testovadla, která jsem k tomu všemu vybudoval ... ale i ta nejdelší cesta začíná prvním krokem a ten jsem dnes dokončil )
Expanduino_I (klikací)

Galerie z finální fáze oživování (klikací)

Errata, Poznámky a Plány (klikací)

A taky o tom budu postupně psát víc a uvítám jak pochvaly, tak kritiku, tak nápady na vylepšení a další připomínky.