Re: Právě vyšlo... • Výukový robot Edison se představuje

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1373
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Právě vyšlo... • Výukový robot Edison se představuje

Příspěvek od fulda »

jrt píše: Výukový robot Edison se představuje
Obrázek
---
Poměrně novým výukovým robotem, který se od letošního roku prodává i v Česku je Edison. Jedná se o poměrně jednoduché robotické vozítko, které ale obsahuje mnohé možnosti pro rozšíření a programování.
Číst dál...
Asi nejsem správná osoba na hodnocení tohoto typu hraček, ale zase mám trochu pocit, že se jedná o málo otevřený systém, který zemře na tom, že si děti vyzkouší všech 6 variant co jsou v krabici a odloží ho.
Nějak nevidím žádné rozhraní pro komunikaci několika kostek ani rozhraní pro připojení třeba dalšího motoru - například pitomého GeekServa, nebo něčeho podobného, co by umožnilo rozšířit funkce. Vlastně po chvíli ani nemám co programovat :(
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Právě vyšlo... • Výukový robot Edison se představuje

Příspěvek od jrt »

Tak strašné to zas není, dokonce jsem přesvědčen, že dva korpusy spolu mohou spolupracovat, viz plotr:
---
edi002_2.jpg
---
https://rpishop.cz/roboti/2368-edcreate ... s-kit.html
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1373
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Právě vyšlo... • Výukový robot Edison se představuje

Příspěvek od fulda »

a-ha, tak jsem si přečetl víc dokumentace a zjistil jsem, že kostka má ještě další periferie, které nejsou uvedeny v článku.
Tedy má IR vysílač, který se dá používat na API úrovni k odeslání dat a na stejné API úrovni se dají data číst z IR přijímače.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Právě vyšlo... • Výukový robot Edison se představuje

Příspěvek od micer »

V první řadě Edison není novinkou letošního roku, v ČR se prodává nejméně od jara 2018, od té doby bývá k dostání třeba v prodejně Rasel (https://www.rasel.cz/robot-edison-p20546/). Popisoval jsem ho v článku "Lego robotika jinak" v srpnu 2018, vyšlo v Praktické elektronice v únoru 2019.
Tyto roboty jsme nakoupili (zejména pro mladší žáky) do kroužku v DDM, kde s velkým vypětím (lektora) odsloužily 2 sezóny při průběžném doplňování nových kusů. Výbava Edisonů je opravdu pěkná a vymyšlené jsou chytře, bohužel kvalita návrhu z hlediska odolnosti, kvalita výroby i zpracování jsou mnohem horší. Připojení Lego dílků je problematické, částečně nejdou nasunout, částečně vypadávají. Rozšiřující sada (ne zrovna levná) je zaměřená přesně na ty konstrukce, které jsou na fotce výše, a pokud z ní děti něco ztratí, těžko se to dá nahradit jinak. U univerzálních dílků je problém s hmotností, pohony jakž takž zvládnou holého Edisona, ale když je ve větší konstrukci, už to nejde a poškozují se. Pokud jde o to, že na robota dítě "usadí" panáčka a má z toho radost (to je přece důležité!), tak OK, ale už v kombinacích dvou Edisonů (viz foto výš) pohony často nestačí, buď začnou prokluzovat nebo se zastaví. Kolečka dřou a na osách vznikly rychle vůle, pak převody nezabíraly, musely se tam dávat a měnit papírové podložky. Schůzku často přežilo jen kolem 50% robotů a ostatní musely do příštího týdne na opravu (lektorem - firemní servis by se nestíhal).
IMGP5076b.JPG
Byly velké problémy s přenosem programu z PC, citlivost "kabelů" s optickým přenosem je hodně různá a i zvukové výstupy mají různé úrovně, chodily jen některé kombinace. Docházelo opakovaně k přerušení vodičů uvnitř nástavce na Edisona. Při používání v kroužku roboti opravdu hodně "žerou" baterky a musí to být alkalické AAA, jsou citlivé na pokles napětí. Dost dobře nechápu, proč nebyla použita třeba jedna 18650 Li-ion a nabíječ z USB, ve výsledku by to bylo menší i lehčí a naprosto nesrovnatelně levnější v provozu. Senzory (zejméně IR) postupně snižovaly svou citlivost, u některých kusů až k nefunkčnosti.

Celkový dojem z praxe (i když já osobně jsem ty kroužky nevedl): ze začátku výborná hračka pro dítě domů, zaujme, dá rychlé výsledky, umožní dlouho rozvoj na různé úrovni programování. Někdy mezi tím robot "umře". I když měly některé děti vlastní zakoupený kus, životnost byla typicky jeden školní rok. Zátěž, kterou musí vydržet učební pomůcky, Edison nezvládá. Chcete-li to někdo použít ve škole nebo kroužcích, počítejte s tím, že je i při údržbě a pravidelných opravách odepíšete po roce a budete potřebovat mít o 30 - 50% víc kusů, než kolik v jednom okamžiku reálně nasadíte do provozu.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1373
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Právě vyšlo... • Výukový robot Edison se představuje

Příspěvek od fulda »

TADY je k vidění na Robodoupěti :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět