Motor z koloběžky

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Motor z koloběžky

Příspěvek od butan »

Cestou na robodoupě jsem se zastavil v kovošrotu Komořany, ulice u Soutoku. A odkoupil jsem si tu přední kolo z elektrokoloběžky obsahující motor.
Hned večer jsem ho otevřel, a podělím se s vámi o jeho popis.
Jedná se o 30-ti pólový 3fázový synchronní elektromor (15 kroků na otáčku), se třemi halovými snímači, takže může být řízen elektronikou pro bezkartáčový motor. Stator tvoří ocelová trubka (spíš prsten), ve které je po obvodu vyskládáno 30 neodymových magnetů (obdélníky). Rotor je složený z trafoplechů, a obsahuje 27 pólových nástavců. Vinutí je paraelně 7-mi měděnými dráty, a asi je do trojůhelníku. s přehledem snese 10A. Rotor s vinutím stojí, a stator který je přímo opatrřen gumovým pláštěm (plná guma) se točí.
Snímání polohy je řešeno 3-mi halovými snímači, umístěnými na pólech rotoru ob dva. Snímače jsou tedy na pólech 1,4,7
Ven z motoru jdou 3 tlusté dráty- 3 fáze, a 5 tenkých drátů, napájení a výstupy halových snímačů. (a ještě jeden bílý nezapojený drátek, rezerva na teploměr)
Popis Drátů, konektor jsem ustřihl, jeho použití by pro mně bylo obtížné, a čínský budič kupovat nehodlám. Svorkovnice čokoláda je řešení pro mně.
Tlusté: Z, Ž, M fáze motoru
Tenké: z, ž, m halovy snímače polohy rotoru
r(červený) napájení halových snímačů
č zem halových snímačů
b nezapojeno, rezerva pro teploměr.
PB090137.jpg
boky kola obsahují kuličková ložiska s tukovou náplní, a gufera. Na boku s kabelem je vypálené výrobní číslo. Začíná llzw2836v, což lze najít googlem. Hmotnost kolečka je zhruba 3.5Kg.
Kabel je zakončen kulatým atypickým konektorem, se silnějšími dutinkami pro fáze motoru. Konstrukce motoru mi silně připomíná modelářský elektromotor z dronu, jen ty halovy snímače jsou tu navíc.
Kulatý konektor je při pohledu na sortiment z aliaexpresu asi koloběžkový standard, jde protáhnout trubkami přední vidlice.
Je to skoro tohle, jen bez brzdy, ta je u téhle koloběžky pouze na pasivním zadním kole.
https://www.aliexpress.com/item/3297156 ... b201603_55 klíčové slovo Electric Scooter
Časem vložím fotky.
PS musím si tu koloběžku někdy půjčit, abych získal představu jaký má tah...
Naposledy upravil(a) butan dne 09 lis 2019, 15:41, celkem upraveno 18 x.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Motor z koloběžky - řízení

Příspěvek od butan »

Halovy snímače jsou malé, a umístěny ve středu pólového nástavce. Umožňují tedy detekovat 6 poloh rotoru v rámci kroku, což je potřeba pro správné buzení.
Hotová řídící jednotka tady https://www.aliexpress.com/item/3305253 ... b201603_55
klíčové slovo až ten odkaz zmizí
Motherboard Controller Driver Fits For Electric Scooter
I ten kulatý konektor asi sedne.
Pro potřebu v robotech lze na motor pohlížet jako na 3fázový krokový motor s enkódérem. Určítě pro tyto potřeby existují hotové řadiče, ale já se v NC-hračkách nevyznám.
Našel jsem tohle https://www.aliexpress.com/item/4000265 ... b201603_55
Ale cena je trochu jinde než jsem byl zvyklý u 2fázových, a ve srovnání s měničem ke koloběžce to neumí zpracovat enkódér. A dále by bylo potřeba rozpojit trojůhelník, a vytáhnout jednotlivé fáze z motoru.
Lubor
PS zítra, tedy v pondělí do kovošrotu znovu zajdu, tak pište kdo tam chcete nějaká kolečka vyzvednout.
Naposledy upravil(a) butan dne 03 lis 2019, 21:06, celkem upraveno 1 x.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Motor z koloběžky obutí

Příspěvek od butan »

Koloběžky z kovošrotu mají obutí z plné gumy. Výměna je možná, dokonce za dušové, nebo alespoň gumy s dutinami, ale je obtížná protože kolo je zalepeno silikonem a demontáž vyžaduje stahovák a je pracná. Většina koleček v kovošrotu je tedy zjevně z důvodu sjeté gumy. Odpružení koloběžky (s plnými gumami) řeší pružina v přední vidlici.

https://www.aliexpress.com/item/3286542 ... ad7ac6ff92
Naposledy upravil(a) butan dne 04 lis 2019, 11:52, celkem upraveno 1 x.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Motor z koloběžky

Příspěvek od aladin »

Kolik za ten motor/kolo chtějí?

Máte někdo vyzkoušeno, jestli by se dal použít i v nízkých otáčkách a polohovat?
Abych ho mohl zatížit naplacato nějakých 30 kg a polohovat.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Motor z koloběžky

Příspěvek od butan »

Já za něj dal 100Kč. Kolega co mně na ně upozornil dal jen 50, ale asi za zadní kolo bez motoru, ale smlouvat se jistě vyplatí.
Lubor
PS Zbytku otázky moc nerozumím. Na pracovní poloze nezáleží a asi vás zajímá moment, ale ten neznám. Najít na netu, nebo si koloběžku půjčit a osahat. Nebo se ptáte jaké axiální zatížení snese "obyčejné" kuličkové ložisko, které je v tom motoru? Nejsem strojař, jenom doporučím umístit to drátem nahoru, potom ta axiální zátěž bude na ložisku většího průměru. 30kg by to unést mohlo, ale není to optimální.
Naposledy upravil(a) butan dne 04 lis 2019, 10:54, celkem upraveno 1 x.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Motor z koloběžky - jak ho roztočit

Příspěvek od butan »

Filip mi poslal tento dotaz, tak na co jsem zatím přišel. Jak to na stole roztočit, bez využití plného výkonu toho motoru.
  • Vyzkoušet měnič pro modelářský 3f motor ten, nevyužije snímání polohy, a hrozí že se motor při zvyšování otáček utrhne ze synchronu. Znáte někdo takový měnič kde je uvnitř atmel procesor? Takový bych třeba i zkusil přeprogramovat aby bral z venku Step a Dir jako řadiče krokáčů... vím že modelářská komunita si píše vlastní FW do motorů, ale nemám o tom přehled, našel jsem jen něco pro ST procesory.
  • Zklamala mně cena 3-fázového řadiče z číny. Prostě ten 3-fázový řadič se asi nevyrábí v jednom čipu, a je to sestavené z mnoha součástek.
  • Použít 1.5 h-můstku, řídt arduínem a napájet ho z výkonového zdroje proudu. Tady už je šance arduínem zpracovat i polohové výstupy z halových sond. Nějaké destičky na H most se prodávaly na fóru, jen nevím zda snesou pracovat s nulovým napětím na mostu.
  • Pokud rozpojím fáze v rotoru, a dvě z nich připojím k řadiči 2fázového motoru, tak se to nějak točit bude. Sice v tom bude hrakat, bude to skákat střídavě o 1/3 a 2/3 ale bez zátěže se to nějak točit bude.
Lubor
Naposledy upravil(a) butan dne 09 lis 2019, 15:33, celkem upraveno 5 x.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Motor z koloběžky

Příspěvek od jova »

Existují i drivery pro 3fázové krokové motory: http://www.cncshop.cz/krokove-motory-drivery-3f_c
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Motor z koloběžky

Příspěvek od butan »

No o takovém driveru píšu v bodě 2, že v něm není jednoduchý čip ve stylu A4988, ale dspéčko s vymakaným FW, a je to i v číně drahé, a pro malé motorky na pár A to vůbec neexistuje.

Tak změna řadič existuje, třeba l6235pd, mají ho i v číně, jenom jsem nenašel hotovou krabičku s tímto řadičem. Tedy v Číně jsem ji nenašel, v šuplíku jí už mám, přivezl mi ji v létě kamarád z Holic :-) Ten šváb tedy je jen na 3A, ale plynule roztočit to s ním půjde. L6235 je řadič od ST pro BLDC motor, menšího výkonu než naše kolečko, ale je v něm všechno potřebné aby se to točilo, a drželo požadované otáčky. Polohové řízení ale neumí, levný řadič pro 3-fázový krokáč dosud neznám.
Lubor
Naposledy upravil(a) butan dne 22 črc 2022, 08:58, celkem upraveno 5 x.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Motor z koloběžky- obrázky

Příspěvek od butan »

PB030134.JPG
PB030133.JPG
PB030131.JPG
PB030125.JPG
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Motor z koloběžky

Příspěvek od fulda »

a-ha, teď mi došlo, proč jsem nemohl pochopit, proč píšeš, že rotor obsahuje cívky a stator obsahuje magnety. Ty se na to koukáš jako na motor od cirkulárky, zatímco já se na to koukám jako na koloběžku, takže mi rotuje ta část s pneumatikou a je tedy rotorem, zatímco hřídel je upnutá pevně a je tedy statorem.
Tak to jen pro doplnění, že jak snadno se člověk může nechat zmást.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět