SIGFOX

daton
Příspěvky: 526
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

SIGFOX

Příspěvek od daton » 03 dub 2017, 10:56

Zdravím
Měl bych dotaz ohledně této sítě. Ač jsem se Arduino Day zůčastnil tato přednáška mi unikla. Když jsem zabrousil po netu tak tam na tema sigfox najdu odkazy dokonce jejich ofiko stránku ale tam v PDF není napsáno to nejdůležitější, v pár slovech k čemu je to dobré pro co to použít a jak je to vlastně drahé. Prosím tedy někoho kdo byl na této přednášce a něco si zapamatoval, zdy by mi o tom zde nemohl pár řádek napsat. Děkuji.

hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: SIGFOX

Příspěvek od hubacekp » 03 dub 2017, 12:12

Ahoj, pokud to nevíš, tak to nejspíš ani nepotřebuješ :-)

Něco je tu: https://www.arduinotech.cz/inpage/sigfox-arduino-uno/
sigfox vysílač si představ jako Xbee, kterým odešleš zprávu na jiné Xbee router operátora sigfox.
Nedozvíš se ale zda to bylo v pořádku odesláno a zpráv můžeš odeslat max 140 / den.
Zprávy si můžeš stahovat od operátora ze serveru přiděleným url odkazem.

Dál musíš googlovat :-)
Petr

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1002
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: SIGFOX

Příspěvek od Dex » 03 dub 2017, 15:25

Zrovna tato přednáška mne osobně opravdu zaujala a pak jsem s chlapíky i krátce příjemně a věcně pohovořil a vše je celkem jasné.

Zásadní informace ovšem je (a je to logické), že nejsou primárně sítí pro bastlíře. Je možné si ale domluvit zapojení do sítě pro testování, vývoj prototypu atp. Do "business case" doporučují počítat cca 180 Kč bez DPH za čidlo a rok.

Je možné koupit i modemy, které mají např. jeden rok provozu v ceně.

Další info bude určitě zde https://www.simplecell.eu/ (případně se tam půjde doptat na podrobnosti).
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz | rxd.cz | codetory.cz

daton
Příspěvky: 526
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: SIGFOX

Příspěvek od daton » 03 dub 2017, 16:27

Aha já v tom jejich PDf četl něco o tom že je to zpoplatněno, že musí být v dosahu router, a zpráva musí mít předepsaný rámec co se týče hlavičky avšak s tím že je snad možno ji zaslat na email nebo v tom smyslu se tam něco psalo. Tedy například pro sítě hlídání vozidel místo GSM by to mohlo být??? Vlastně jak jsem to pochopil je to napůl cestě mezi wifi a GSM tedy to přirovnání je opravdu asi hrubé ale lze si to tak vysvětlit?

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1002
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: SIGFOX

Příspěvek od Dex » 03 dub 2017, 16:38

Bylo to prezentováno jako nejpomalejší datová síť na světě a přesně to to je :-)

Nemyslím si, že by se to podobalo WiFi či GSM. Pro hrubou představu k čemu je to dobré, tak např. se to dá do kontejneru, který cestuje po světě a ten třeba každou hodinu nahlásí, v jakém je městě, aniž by bylo potřeba živit energií GPS. Pochopitelně se na to dají připojit i další senzory včetně té GPS, ale primární smysl v tom není.

Těžko takhle stručně popsat čím se to od čeho liší a co všechno to umí ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz | rxd.cz | codetory.cz

DavidO
Příspěvky: 731
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: SIGFOX

Příspěvek od DavidO » 03 dub 2017, 16:56

Slajdy z prezentace jsou nalinkované z programu Arduino Dne, u té přednášky: http://robodoupe.cz/2017/arduino-day-20 ... k/#program

daton
Příspěvky: 526
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: SIGFOX

Příspěvek od daton » 03 dub 2017, 17:43

No moduly pro kontejnery už jsem v rukou měl, tam byla ta gps hlavní protože na moři polohu bez gps neurčíš, no a moduly pro gsm jsou dnes na dost vysoké úrovni zpravidla to řídí nějaký cortex co má minimální odběr a odesílá data jako krátké sms či datové balíčky například po hodině nebo i po delší době například po dni. Viděl jsem zařízení, které mělo duracel monočlánky a cortex řídil zapínání gps a zapínání gsm modulu pro odeslání zprávy, s tímto modulem bylo zařízení aktivní celé měsíce. Data se pro jistotu zálohovala při posílání do flash paměti a celý průběh byl ukládán na server výrobce toho zařízení, kam měl přístup zákazník a ukazovalo mu to aktuální trasu na mapě. Ale vzhledem k tomu že na lodích je spíš k dispozici gsm nemyslím že by to bylo pro toto vhodné. Ale pro sledování aut jako bezpečnostní služba by to bylo super, nahrává tomu pokrytí i delší dosah.

daton
Příspěvky: 526
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: SIGFOX

Příspěvek od daton » 03 dub 2017, 18:02

Koukám na tu prezentaci a zdá se, že to vysílají formou rozprostřeného pásma tedy v podstatě podobný systém jako má GSM. Ta možnost zarušitelnosti tedy bude velmi podobná GSM signál se také poměrně obtížně zarušuje, rušička musí být v blízkosti vysilače a silnějším šumem překrýt pásmo vysilače. Je ale fakt že pokud je rušička vzdálenější pak bts na straně kudy signál pronikne zprávu přijme. V tomto případě bude zřejmě výhoda v pomalosti protože odesílaný signál je možno snímat podtatně delší dobu (myšleno jednu hodnotu) než u GSM tam je to podstatně rychlejší a tedy je možno šumem překrýt mnoho vysílaných bítů zde bude vysílaný byt mnohem delší a tedy i hůře zarušitelný. To je jen úvaha z těch slaidů možná je to i jinak :)

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1002
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: SIGFOX

Příspěvek od Dex » 03 dub 2017, 18:11

Představ si kontejnery co vozí třeba vlaky nebo auta ;) Na moři jinak bude problém s odesláním těch dat, protože dál od pobřeží už mi mobil (logicky) nefungoval jen vysílačka a pak satelitní telefon ;)

Tak třeba u GSM se bavíš jen s jednou BTS. Tady poslouchají všechny a tvůj signál jich přijme klidně několik najednou. Každá zpráva (12 byte payload) se také třikrát opakuje.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz | rxd.cz | codetory.cz

daton
Příspěvky: 526
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: SIGFOX

Příspěvek od daton » 03 dub 2017, 18:36

No u gsm máš ale zase jasně potvrzeno že se s tebou ta bts baví a že signál přijme v opačném případě to převezme bts která vysilač slyší a tedy opět přijme relevantní data je ale fakt že v doshu mohou být tak dvě tři bts obvykle víc ne. U sigfog to může být podstatně víc stanic ale tam zase nepotvrzuje přijímací stanice že je signál ok. Ta výhoda je tedy sporná. No a ohledně moře to máš pravdu proto to ty moduly syslí do flashky a když není potvrzený příjem tak se to zapíše a v okamžiku potvrzení to odešle delší balík se všemi daty. Tyhle sledovače jsou celkem vymyšlené tedy přes gsm a i relativně levné ale toto může být jistě alternativa, avšak je to podle mne skoro stejný princip a bude zřejmě trpět i stejnými neduhy tedy když to zaruším v místě vysilače tak to stejně neprojde :D

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů