Květnové Malostranské Robodoupě

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od jrt »

Další Robodoupě pořádáme v sobotu 11.5. od 10 do 17 hodin na adrese:
MFF-UK, učebna S8, Malostranské náměstí 25, Praha 1

Pokud se chcete něco zajímavého nebo důležitého dozvědět nebo konzultovat cokoli související s robotikou, mechatronikou, mikrokontroléry, elektronikou 3D tiskem nebo programováním, napište to prosím předem sem, nebo to dopadne jako vždycky:

A: "Potřeboval bych poradit s xxx."
B: "No jo, ale na to se budu muset podívat, z hlavy ti neporadím, Proč jsi nenapsal do fóra?"
A: "Já nechtěl obtěžovat..."

Takže se nakonec stejně nic nevyřeší a ze schůzek kutilů se pomalu stávají jen všeobecné kecárny. :(
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od fulda »

Já bych zmínil dva problémy, kterých bychom se mohli dotknout v rámci diskuze:
  • Principy touch screen displayů (minule jsem na tabuli maloval rezistivní a povrchovou vlnu, David mi slíbil namalovat kapacitní)
  • Trochu detailnější pohled na PWM
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od Dex »

Bude-li přítomen nějaký "linux guru", tak bych uvítal malou diskuzi okolo Raspberry Pi (Raspbian) a to konkrétně:
  • jak co nejelegantněji korektně vypnout RPi po stiskuntí tlačítka připojeného na GPIO
  • jak správně automaticky nastartovat skript po startu
Abychom si rozumněli, já to umím udělat, ale zajímalo by mne nějaké řešení v rámci "best practice" od někoho, kdo s linuxem umí víc než já ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od DavidO »

Mailem jsem dostal dotaz, takže ať to máme pohromadě:
Ahoj,
mohl by jsi mrknout na toto a treba na Robodoupeti o tom promluvit ?
principialne to chapu ale tvuj vyklad by mi to potvrdil  :)

https://hackaday.io/project/157930-bana ... hinterrupt
Přečetl jsem si to, dává to smysl (ale pochopitelně jsem mu tu hypotézu nedokazoval). Holt další z důsledků použití Arduina na něco jinéhom, než studium kreativního designu :-)
Můžem to probrat, proč ne.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od DavidO »

Co dalšího "je v plánu":
- zjištění, proč termistor na 3D tiskárně během tisku hlásí hausnumera (a možná i pokus o opravu)
- pohrání si s LED a 2032 (stačí jako omezovací rezistor špína?)
- interrupty na ATmega328 (možná -- V se ptal za F, ale detaily neznáme)
- Istrobot 2019 (vyzkouším si vás z informací v reportáži a přidám další o mém robotovi)
- možná i ukázka začátku projektu formule 1:10 (přestavba RC autíčka na autonomní závoďák s laserem, 3D kamerou, IMU ...)
- veřejná rozprava o tom, jak soutěžícím na RD cpát na soutěži upozornění na události (např. že začíná další kolo, že mají jít hrát)
- nic (zájem o testování na reálném hřišti pro Robotický den 2019 nikdo neprojevil, takže se žádné hřiště stavět nebude)

Kromě toho obvyklé kratochvíle:
- pizza (kdo ji chce za slušnou cenu jako obvykle, sežeňte si po dvojicích platný ISIC nebo ITIC)
- robopivo
- hrabárna v matroši na odnos zdarma (hromada kabelů, ale taky různé zdroje a nějaké počítačové komponenty):
IMG_7714sm.jpg
- a jako novinka hrabárna v knížkách, které knihovna vyřadila, protože si je studenti málo půjčujou (především knihy o programování; vybraným z vás vybrané kousky vnutím i kdyby se bránili!):
20190509_155958sm.jpg

A pro připomenutí, minule jsme mimo jiné:
- zjistili, že ESP8266 je opravdu chcíplý
- rozebrali (a zase znovu bez přebývajících šroubků složili!) displej z kopírky
- smontovali podvozek s hub motory
- pojezdili s kečupákem
- probrali strukturu kódu pro dalšího kečupáka
- podiskutovali o V FD displeji
- dozvěděli se, jak fungují rezistivní a Surface Acoustic Wave touchscreeny
- viděli v akci 3D-vytištěnou berušku s ESP
- ověřili, že funguje GRBL s RRR manipulátorem a pokusili se to rozchodit úplně jinudy přes MQTT
(a další, sám si už nepamatuju...)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od MartinL »

Podporuji téma přestavba autíčka na robota. Ale pokud možno z hlediska návrhu řídicího sw (právě stojím před zásadním rozhodnutím jak to celé pojmout), když jsem se už odhodlal se letos zúčastnit jubilejního ročníku RoboOrienteeringu (čas kvapí).
Vítek
Příspěvky: 26
Registrován: 05 pro 2018, 17:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od Vítek »

ahoj,
na Robodoupěti bych potřeboval poradit s ultrazvukovým senzorem ve spojení s picaxe, jednou se my ho podařilo zprovoznit a od té doby nic.
A tady na fóru se ještě zeptám koho se na to mám zeptat na Robodoupěti :) .
jen doufám že přes to že píši jen 12 hodin před akcí se nevyplní předpověď od jrt
A: "Potřeboval bych poradit s xxx."
B: "No jo, ale na to se budu muset podívat, z hlavy ti neporadím, Proč jsi nenapsal do fóra?"
A: "Já nechtěl obtěžovat..."
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od jrt »

Předpověď se samozřejmě vyplnila, kdybys napsal o den dříve, mohl jsem na Robodoupě vzít Picaxe i ultrazvuk a mohli jsme si pohrát... :evil:
Prostuduj tenhle článek.
jrt
Vítek
Příspěvky: 26
Registrován: 05 pro 2018, 17:47
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od Vítek »

picaxe, ultrazvuk i tablet na programování si přinesu svoje to není problém.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Květnové Malostranské Robodoupě

Příspěvek od jrt »

Na tomto Robodoupěti jsme se marně snažili rozchodit ultrazvukový dálkoměr SRF-04 v kombinaci s PICAXE 20M2 (a později s půjčeným 14M2).
Nedalo mi to, takže jsem to dnes vyzkoušel znovu a ejhle:

Kód: Vybrat vše

#picaxe 20M2
#no_data

setfreq m8

symbol trig = B.0
symbol echo = B.1

do
	pulsout trig,1
	pulsin echo, 1, w0
	sertxd("Distance: ",#w0,13,10)
	pause 500
loop	
Při frekvenci 4 MHz nic, při 8 MHz už to funguje.
Potíž je v tom, že PICAXE je pomalý a nestačí po spouštěcím impulzu už zachytit náběžnou hranu signálu echo. Originály SRF04 a 05 s tím počítají a začínají signál echo generovat až nějakou dobu po skončení spouštěcího (trig) signálu.
Ale je zajímavé, že nejmenší PICAXE 08M2 problém nemá a klidně funguje i na 4 MHz.
jrt
Odpovědět