Spínání tranzistoru (malý proud)

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od daton »

Na tomto fóru se obvykle řeší normální tedy klasická zapojení , v kvalitě automotiv je asi třeba se podívat na celý návrh a hlavně možné i mezni podmínky v jiných tolerancich a ty pak kalkulovat v návrhu na to jsi uvedl minimum vstupních informací. To se těžko řeší jen tak na fóru.
Te předposlední větě nerozumím. RDS on se hledá nejmenší aby byl co nejnižší ztrátový výkon v otevřeném stavu kdy teče tranzistorem nějvětší proud. Vybrat správný fet pro danou aplikaci neni vůbec jednoduché , pokud to navrhuješ pro sebe měl by jsi vyjít z prototypu v standardním zapojení a po ověření pak přejít na vyšší kvalitu. Pokud to chceš pro firmu pak toto není to správné místo kde by jsi měl jen dle rad vytvářet zařízení takových kvalit, je to o podstatné hlubších znalostech ne jen fet tranzistorů ale zapojení jako celku které zde v pár příspěvcích neziskáš.
michal001
Příspěvky: 13
Registrován: 19 pro 2018, 14:16

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od michal001 »

Děkuji za odpověď, vím že tyhle informace pro kvalitní návrh nejsou ani zdaleka dostatečné ale jsem zvědavý. Nemyslím si že to tu někdo spočítá za mě ani že mi tu někdo všechno řekne. Spíš bych rád rozšířil znalosti (doufám že na tom nejsem úplně špatně).

Myslel jsem si, že výkon tranzistoru spočítám jako RdsON*Ids*Ids což by znamenalo čím menší RdsON tím lépe a čím větší výkon tranzostoru (ten ale záleží podle mého na pouzdře což bych chtěl jít max do sot223). Pak je ještě dle mého názoru důležité hledisko a to cena a aby to byl "obyčejný" tranzistor a né napočítaný jeden konkrétní který je nějakým způsobem v jistém směru lepší který se špatně nahradí.

Dají se zapojit dva "stejné" fety paraelně?
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od daton »

Ano dají, ale ... není to zase tak jednoduché pokud se to má udělat kvalitně. Obecně se to dělá při vysokých proudech ne v tomto případě. Prostě nad tím tolik nepřemýšlel a výtvoř funkční prototyp s tranzistorem který bude mit mezní parametry o polovinu vyšší než nejvyšší předpokládané ve tvém zařízení a pak ho k testům. Pokud bude fungovat jak má můžeš zaexperimentovat s tranzistory jinými s nižším hodnotami parametru.
PS O počítání nejde, to zvládneš, ale o správný výběr a ten je na tobě. Jo a nezapomeň na kapacitu gate u toho fetu.
michal001
Příspěvky: 13
Registrován: 19 pro 2018, 14:16

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od michal001 »

V tomhle směru jsem o něco dál, vytvořil jsem prototyp ještě před prvním příspěvkem s tranzistory co jsem měl poruce, funguje. Jen jsem chtěl vědět jak by se to mělo dělat, a vzhledem k odporům co jsem měl poruce mi to žere v sepnutém stavu pár mA což jsem chtěl ušetřit.

O kapacitě vím ale nevím proč by měla být podstatná když mám na přepnutí času dost (zahřát se nestihne) a nebudu přepínat moc často.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od daton »

No tak že víš vlastně vše potřebné.
Jen dovětek prototyp je se součástkámi co tam mají být, ne ty co nevyhovují tedy by měl být s fetem. Jak se má dělat co? Zapojení konce s unipolarnim tranzistorem? Tak nejlepší je dataquest a zapojit to jak doporučuje výrobce a on i poradi se vztahy které jsou k tomu potřeba.
A na závěr kapacita je problém u výkonových unipolaru, které je třeba ovládat rychle, vzhledem k tomu že nebyl dostatek vstupních podrobných dat zadání nevěděl jsem jak rychle to bude a taky jaký tranzistory nakonec použiješ tedy to mělo být jen upozornění na možný problém.
michal001
Příspěvky: 13
Registrován: 19 pro 2018, 14:16

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od michal001 »

Abych to nějak shrnul (uzavřel až postavím), CON1 je kvůli programování.
dd.JPG
Za připomínky budu rád.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

Podle mě tam jsou tyhle problémy:
FETy jsou podle mě pořád nedostatečné - tyhle při VGS=12V jestli dobře vidím mají pro trvalý provoz ID kolem 50mA, ty jsi chtěl trvale 50mA (to je OK, když tam jsou dva), ale špičkových 800mA by bylo pouze pro puls v rozsahu někde mezi 10-100ms a to nevím, jestli je OK.
Nesprávně kondíky kolem stabilizátoru (typické zapojení má na vstupu 1uF a na výstupu 2.2uF, ty tam máš jen ten na výstupu a to 1uF)
Pokud VIN bude víc jak 7.5V, tak je špatně udělané měření - napětí na AD vstupu bude přesahovat VCC (odporový dělič to vydělí 2, ale ATtiny nesmí mít na analogovém vstupu víc, než VCC+0.5V, přičemž VCC máš 3.3V)
Chybí ochrana FETů (resp. zdůvodnit si, proč tam není žádná)
Možná chybí ochranná dioda "z ruských televizorů" (resp. zdůvodnit si, proč tam není oddělení od napájení zbytku zařízení)
Zvážil bych i přidání ochranných keramických kondenzátorů k ATtiny (100n+1n) (resp. zdůvodnit si, proč tam nedat aspoň ten 100n)
U spínacího tranzistoru nepřečtu, co to je za typ, tak ho nezkontroluju.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
michal001
Příspěvky: 13
Registrován: 19 pro 2018, 14:16

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od michal001 »

Podle mě tam jsou tyhle problémy:
FETy jsou podle mě pořád nedostatečné - tyhle při VGS=12V jestli dobře vidím mají pro trvalý provoz ID kolem 50mA, ty jsi chtěl trvale 50mA (to je OK, když tam jsou dva), ale špičkových 800mA by bylo pouze pro puls v rozsahu někde mezi 10-100ms a to nevím, jestli je OK.
Nejspíš mi to pořád dělá problém, když RdsON=200mOhm tak P=R*I*I=0,2*0,1*0,1=1mW (a i horší fet mi nehřeje) co je tedy špatně?
Nesprávně kondíky kolem stabilizátoru (typické zapojení má na vstupu 1uF a na výstupu 2.2uF, ty tam máš jen ten na výstupu a to 1uF)
Ano u jiných stabilizátorů se píše, že při tvrdém zdroji lze vstupní kondík vynechat a vzhledem k olověnému akumulátoru jsem si to dovolil i tady, vzhldem k zátěži stabilizátoru kterou je attiny jenž většinu času nedělá nic a jen pak sepne jsem si dovolil usoudit že s takovým odběrem nepotřebuji ani tak velký C s otolik menší spotřebou než je udávaná. (nevariabilitu C považuji za nekritickou spíše krycí pro výrobce a ještě při limitních podmínkách které mimochodem v katalogu moc rozepsané nejsou). Budu rád za rozporování mého tvrzení.
Pokud VIN bude víc jak 7.5V, tak je špatně udělané měření - napětí na AD vstupu bude přesahovat VCC (odporový dělič to vydělí 2, ale ATtiny nesmí mít na analogovém vstupu víc, než VCC+0.5V, přičemž VCC máš 3.3V)
ano moje chyba, chtěl jsem dělič 1:10 -> R5=10K
Chybí ochrana FETů (resp. zdůvodnit si, proč tam není žádná)
Možná chybí ochranná dioda "z ruských televizorů" (resp. zdůvodnit si, proč tam není oddělení od napájení zbytku zařízení)
Zvážil bych i přidání ochranných keramických kondenzátorů k ATtiny (100n+1n) (resp. zdůvodnit si, proč tam nedat aspoň ten 100n)
K tomuto si myslím, že je tenhle obvod mezi Olověným akumulátorem a další kapacitně se chovající elektronikou, žádné motory, relé ani jiné dynamické problémy, jedinný takový je špičkový odběr o kterém jsem se zmínil a o kterém toho o moc víc nevím. Předpokládám ale že ochrana fetů není třeba pro bezindukční provoz, ochranná dioda není třeba pro stabilizátor a dostatečný výkon uložený v 1uF C pro přípaené překlenutí výpadku který navíc bude jen v řádu jednotek V. a vzhledem k malé velikosti desky a snaze použití co nejméně součstek mi ani 100n C nepřijde jako nezbytný.
U spínacího tranzistoru nepřečtu, co to je za typ, tak ho nezkontroluju.
Spínací digitální tranzistor: mmbtrc104ss

Děkuji za reakci a vážím si připomínek (jsou na místě)
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od daton »

Ještě bych Davida doplnil, na vstup toho měřícího pinu 1 bych dal kondenzátor tak 100k, proti případné špičce nebo statice, já odsobně bych tam hodil ještě zenerku 3,3V. Ale nikomu to nenutím jinak by tam měla být ještě rychlá dioda na + IO tak aby v případě výpadku napájení nezůstalo pouze napětí na tomto vstupu.
Dále na vstup stabilizátoru bych dal stjně jako David kapacitu ale já bych to pojal velkoryseji a klidně bych tam hodil i 100M a to proto že občas se bude akumulátor muset nabíjet a tam vznikají zajímavé pulsy a nebo při odpojeni akumulátoru to chytne taky nechtěné pulsy a statiku. Samozřejmě by to mělo být doplněno ještě kondíkem 100k aby byly pokryté i pulsy vyšší frekvence ale jak říkám nikomu svoje návrhy nenutím.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

michal001 píše: 03 led 2019, 19:09 Podle mě tam jsou tyhle problémy:
FETy jsou podle mě pořád nedostatečné - tyhle při VGS=12V jestli dobře vidím mají pro trvalý provoz ID kolem 50mA, ty jsi chtěl trvale 50mA (to je OK, když tam jsou dva), ale špičkových 800mA by bylo pouze pro puls v rozsahu někde mezi 10-100ms a to nevím, jestli je OK.
Nejspíš mi to pořád dělá problém, když RdsON=200mOhm tak P=R*I*I=0,2*0,1*0,1=1mW (a i horší fet mi nehřeje) co je tedy špatně?
Sice 0.2*0.1*0.1 je 0.002 a ne 0.001, ale to je vedlejší. Podle https://www.diodes.com/assets/Datasheets/DMG2305UX.pdf str. 4:
Clipboard03.png
Ty ochranné kondenzátory a diody by tě bolely, nebo proč se jim tak bráníš? Kdyby to byl nějaký megaprojekt s milionovou serií, tak třeba bude záležet na každém ušetřeném centu, ale takhle?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět