Spínání tranzistoru (malý proud)

DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

michal001 píše: 21 pro 2018, 22:08 Pořád nechápu kde se berou vaše data, já vidím že i při normlní tepelné plošce by mělo být konstantních 50mA vpořádku možná na hraně ale né úplně mimo.
aa.JPG
Musíš brát křivku 5 a ne 4. Ta 4 je totiž v podstatně drsněji vedených podmínkách - teplota 25°C je tam teplota, kterou je nutno udržovat přímo na pinu drain. Tsp jako podmínka pro křivku 4 je "temperature of the solder pad", u křivky 5 to je Tamb, tedy "ambient temperature", běžná teplota prostředí a tedy drain pin bude mít teplotu zjevně větší (když je ta čára tak znatelně níž), plus je potřeba, aby pad pro drain byl ploška 1 čtverečního centimetru kvůli odvodu tepla, čili i tu 5 bys měl brát s rezervou, pokud budeš tišťák navrhovat běžným způsobem (footprint pro ten tranzistor v knihovnách nikdy ten 1cm2 nemá). To je skoro podobné, jako uvádění spotřeby u aut - taky to platí v podmínkách, které jsou navržené tak, aby vyšly co nejhezčí čísla, ale v běžném provozu to vypadá úplně jinak.

Navíc, těch 35mA co mi vyšlo pro 12V, je na hraně "safe operating area" a pokud by odběr vzrostl špičkově na zmíněných 800 mA, tak to se stejným napětím 12V bude bezpečné jen pro impuls někde mezi 1 a 10 ms, spíš u té 1ms, a i když samozřejmě já nevím, co ten puls způsobí a tedy jak bude dlouhý, tak bych se tomu raději vyhnul už od základu.
Screenshot2.png
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

michal001 píše: 21 pro 2018, 22:08 3)k proudům
Odpínací procesor zakreslený se schématu tužkou jako MCU což je měřeno včetně napájecího děliče zenerkou jak je také nakresleno odebírá 1,75mA (také včetně zapojení s tranzistory).
Pak myslím, že s těma 80 mA co má TS5204 je to OK (dokud k tomu nerozsvítíš LEDKu ;)). Akorát musíš přidat ty dva kondíky.
michal001 píše: 21 pro 2018, 22:08 Proud který chci spínat je skutečně 50mA a pulzně o něco víc ale vzhledem k rezervě kvůli dostatečné chladící plošce ho považuji za nepodstatný pro tuto věc.
Pulzně, pulzně, co to znamená? Jak dlouhý je ten pulz? Proč tam vzniknul?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

michal001 píše: 21 pro 2018, 22:08 6)měření napětí
Je jasné, že nemohu udělat dělič z neznámého napětí neznámým napětím ale jak je již ve schématu myslel jsem spíše na dělič +12V,1Mohm,připojení cpu,100Kohm,nula. Což mi přijde použitelné.
Měření napětí je v MCU vždycky tak, že se porovnává s nějakým referenčním napětím a dostaneš číslo, které odpovídá poměru měřeného napětí vůči referenčnímu, plná hodnota je to referenční, půlka je půlka, nula je nula. Třeba pro referenci 5V a 10bitovém převodníku dostaneš 1023 pro plnej kotel, kolem 512 pro 2.5V apod. Ale - to referenční napětí kde vezmeš? Když bys vzal nějaké napájecí napětí, tak bacha na to, že to když bude kolísat nebo padat, tak budeš taky dostávat různý hodnoty pro "absolutně" stejné měřené napětí, anebo naopak, můžeš dostávat stejné číslo pro napětí, které se mění. Potřebuješ prostě zdroj referenčního napětí, které bude "co nejkonstantnější" bez ohledu na to, jak bude baterka vybitá. To bylo to, co jsem tím myslel.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

daton píše: 21 pro 2018, 20:14 Jo jo to máš pravdu jsou levnější, ale když započítáš poštovné tak už to tak dobře nevychází jako zde
https://www.aliexpress.com/item/10PCS-L ... 8bedba143a
Když on Michal psal odkazy na datasheety u TME, tak jsem to bral, jakože to bude kupovat tam (a když už jsme u toho, tak kupovat u Číňana součástky, u kterých chci jít s využitím na hranici parametrů, které jsem si přečetl v datashetu, a to navíc v datasheetu součástek vyráběných renomovanými firmami, je holý nerozum).
daton píše: 21 pro 2018, 20:14 a máš jich hned 10 ks na další pokusy, z číny bez poštovného :-) jak jen to ten čínan dělá :roll: :lol: .
Jak asi ... https://www.youtube.com/watch?v=5vN_7NJ4qYA
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

DavidO píše: 22 pro 2018, 01:05
daton píše: 21 pro 2018, 20:14 Jo jo to máš pravdu jsou levnější, ale když započítáš poštovné tak už to tak dobře nevychází jako zde
https://www.aliexpress.com/item/10PCS-L ... 8bedba143a
Když on Michal psal odkazy na datasheety u TME, tak jsem to bral, jakože to bude kupovat tam (a když už jsme u toho, tak kupovat u Číňana součástky, u kterých chci jít s využitím na hranici parametrů, které jsem si přečetl v datashetu, a to navíc v datasheetu součástek vyráběných renomovanými firmami, je holý nerozum).
Vlastně sorry, tyhle jsou tak naddimenzované, že i s čínskou bezpečnostní konstantou by to při trošce toho štěstíčka mohlo klapnout :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
michal001
Příspěvky: 13
Registrován: 19 pro 2018, 14:16

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od michal001 »

Dlouho sem vybíral vhodný P-MOS a nenašel jsem co potřebuji, možná tohle https://www.tme.eu/cz/details/irf7606tr ... ineon-irf/.

Můžete mi prosím nějaký navrhnout případně vysvětlit jak ho najít?
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od daton »

teplota 25°C je tam teplota, kterou je nutno udržovat přímo na pinu drain
Tak tohle není neuskutečnitelné, dělá se to tak že se přiletuje k pinu a k vodící cestě malý měděný štítek na výšku a vytvoří se "3D" spoj. Tím se vytvoří malý chladič který je integrován na desce.
Ale souhlasím s tím že by tam mělo být něco silnějšího.
Návrh obvodu tak aby to bylo v kvalitě automotiv je poměrně složitý, ale většina aplikací takové zabezpečení nepotřebuje, to ovšem nemluvím o ochraně těch unipolárních tranzistorů.
Jo a toto tvrzení
a když už jsme u toho, tak kupovat u Číňana součástky, u kterých chci jít s využitím na hranici parametrů, které jsem si přečetl v datashetu, a to navíc v datasheetu součástek vyráběných renomovanými firmami, je holý nerozum
rozhodně nelze brát plošně a já s nim z vlastních zkušeností nemohu plošně souhlasit. Polovodiče i renomovaných firem se vyrábějí licenčně v Číně a splňují kvality uváděné v datasheetu. Ano rozumím tomu že mohou být prodávány i některé druhořadé součástky, které možná měly být ve výrobě vyřazeny, ale nelze to brát jako celkový fakt. Mnohokrát už jsem použil výkonové tranzistory, které jsem zakoupil v obchodech v Evropě a pak tytéž zakoupené v Číně a popravdě nevidím v nich rozdíl. Ty tranzistory pracují ve spínaných zdrojích bez problémů stejně dlouho jako ty zakoupené za podstatně vyšší peníze zde v Evropě například u Farnelu.
Je dobré si trochu vždy progůglit co nebo jaký polovodič se kupuje a pokud nejsou na elektrowebech negativní recenze tak jsou ty polovodiče obvykle OK. Pro spotřební elektroniku co tu všichni provozujeme doma jsou naprosto dostačující.
A pokud potřebuješ automotiv tak to stejně musíš objednat s certifikátem kvality a nejlépe přímo od výrobce ( a ten bývá paradoxně mnohdy opět v Číně) tak že kolo se uzavírá :-)

PS třeba tady je docela dobrý konfigurátor jak vyhledat potřebný tranzistor
http://www.ti.com/power-management/mosf ... p191=-6;-6
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

[OT] Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od DavidO »

Je to off-topic, ale důležitou částí mé poznámky bylo "u kterých chci jít s využitím na hranici parametrů". A stojím si za tím, že to by byl nerozum.

Taky prosím nezaměňujme "koupit u Číňana" a "koupit zboží vyrobené v Číně". Trochu se rozjedu, ale nemyslím to zle: když je výrobce nebo exportér schopen ohlídat kvalitu, pak to může být kvalitní, velcí výrobci to běžně dělají a je to v pořádku. Ale to, co se prodává na Aliexpresu je od tohohle daleko. V lepším případě to jsou věci, které jsou vyrobené ve volné kapacitě fabriky nebo "nadnormativní zásoby", v běžném případě klony nebo to, co z libovolného důvodu neprošlo QC a v horším případě úmyslný podvrh, recyklát nebo vyložený odpad. Bohužel ani zdejší obchody nejsou žádná záruka kvality, možná ty větší typu Farnell, Mouser, snad i TME, ale lokální firmičky? Ale i zboží z té třetí kategorie dost dobře může pro to naše bastlení v pohodě stačit a nepoznáme to a nevadí nám to (a já taky takové věci kupuju, ale nemyslím si o tom, jaká to je supr kvalita, jen to, že když to pro moje nenáročné použití jde použít tak fajn a v tom případě mi nevadí, že to nějaké parametry třeba nesplňuje). A je u mnoha věcí jedno, jestli si to koupíš rovnou z Ali nebo eBay nebo DealExtreme ... nebo přes český twomanshow webshop nebo v kamenném krámě v Praze či jiných Kotěhůlkách. Je to klidně ta samá součástka / integráč / modul ..., ti nejserióznější ti dají přidanou hodnotu v tom, že to za tu marži co si na to nasadí vyzkouší a případně přeletujou, opraví, umyjou a prodávají ti to s klidným svědomím, běžně ale jen tu marži, která pokryje zisk i to, co ti, co nad pár kačkama za odešlej šmejd nebo součástku, kterou si proměřili a neodpovídá parametrům, nemávnou rukou, vracejí. Však se jen podívej na všechny ty moduly "k Arduinu" co jich Google vysype a jsou v českých doménách a obchodech za klidně i řádový násobek ceny, co si to umíš koupit sám (protože neplatíš dopravu, clo, dph ani obchodníkův chleba nebo mercedes). Nechtěl bych konkrétním jmenováním způsobit, aby se po mě za "poškození dobrého jména" vozili právníci, ale i mě, elektroneználkovi, se už několikrát poštěstilo zjistit, že jsem si od zavedených českých prodejců komponent koupil celopravý čínský šmejd.

A přitom jsem docela optimista, rád si hraju a baví mě experimentovat a zkoumat - znáš mě, ne? Tak Veselý Vánoce!
Robots45088.jpg
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od daton »

Ok je to off topic a asi si ponechame sve malé pro život nevýznamné nazorove rozdíly, Rozhodne cinu a obchody typu aliexpres neohajuji ale taky se to neda smahem hodit vse do jednoho pytle. Jen jeste poznamka , QC lze dnes ziskat i u firem ktere jsou pochybne uz v zakladu a vyrobci si proto dnes testuji sarze kupovanych serii samy nebo si najimaji nezavisle certifikovane laboratore pro testovani, mnohe to maji v SOP pro splneni standardu dle 9001.
Proto posuzovat kvalitu polovodicu jen z predpokladu o nekvalite obchodu typu aliexpres neni na miste ale v mnoha ohledech je to dobre brat v uvahu.
Take preji hezke vanoce a mnoho darecku (nekterych treba i z ciny) :D :D :D
michal001
Příspěvky: 13
Registrován: 19 pro 2018, 14:16

Re: Spínání tranzistoru (malý proud)

Příspěvek od michal001 »

Nejhorší problém vnímám jako oteplení a tím další zhoršení vlastností, chtěl bych dát pouzdro sot23 nebo podobné takže mě napadlo dát dva paraelně, tím by byla podstatně větší možnost chlazení takže už by to nemusel být takový problém.

Vzhledem k malému Ugs a tomu že by se vytažení 100k R k 12V zdá jako překročení parametrů raději zvolím prostě dělič 100k/100k nebo je to zbytečné? jistota? fungovalo by to vůbec?

Trochu mi nejde do hlavy proč tranzistor s nižším RdsON může mít nižší SOA, proč neplatí že hledm tranzistor s největším P a nejmenším RdsON.

Zkuste mi prosím vysvětlit jak a co všechno by se mělo chránit pro automotive.
Odpovědět