Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Pochlubte se svým robotem ostatním!
Odpovědět
derak
Příspěvky: 19
Registrován: 09 dub 2018, 14:17

Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od derak »

Pro inspiraci pár obrázků ze stavby mého nového robota.
img9.jpg
img8.jpg
Detail zavěšení ramen s koly
Detail zavěšení ramen s koly
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od Dex »

Pěkný! :D Ta modrá tomu sluší víc než ta původní barva. Předpokládám, že už to zatáčí jak má ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
derak
Příspěvky: 19
Registrován: 09 dub 2018, 14:17

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od derak »

Díky za komentář.
Otočit už se dokáže, ale není to nic moc. Zjistit jsem, že to je vlastnost tohoto typu podvozku, že při otáčení smykem se vždy dvě diagonálně umístěná kola, z pohledu dané poloviny podvozku ta vepředu po směru jízdy, odlehčují a to dělá paseku. Asi proto všichni roboti s tímto typem podvozku mají natáčení kol. Nicméně pokud se nebude otáčet namístě tak by to nemělo vadit a časem snad bude i natáčení kol.
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od Vladimir66 »

moje zkusenost z Robotickych dnu:
hriste pro "medveda" klouze skvele a smykove otaceni je v pohode.
hriste pro Ketchup je vytistene na plakatovaci folii a tam jsme museli oblepit kola izolepou. potom to smykalo slusne.
(plastova kola by byla pro smyk idealni)

kdyz neutrhnes smyk pri otaceni na miste, tak muzes otacet jenom jednou stranou kol a pak couvnout druhou stranou.
neni to idealni ale manevr se podari.
to je robot pro nejakou soutez ?

-V66
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od pgerla »

Jako základ pro chodítko slušné.
derak
Příspěvky: 19
Registrován: 09 dub 2018, 14:17

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od derak »

Tak už jsme v Písku.
Písek
Písek
Posledních pá dní bylo dost hektických. Robota jsem dokončoval skoro celou noc a i tak jsem ho dodělával ještě hodinu před odjezdem. Shodou mnoha okolností, jméno Murphy nedostal robot náhodou, jsem nabral dost velké zpoždění.
Takže místo toho abych poslední víkend strávil laděním, drátoval jsem jak dráteník.
Právě se mi podařilo umravnit CAN sběrnici, která po sestavení robota záhadně přestala fungovat. Vypadá to, že jsem do jednoho z modulů při sestavování strčil vadného švába. Naštěstí jsem prozřetelně vzal náhradní.
Teď jenom napsat software. Na to jsem opravdu ještě neměl čas.
Polní pracoviště na hotelu
Polní pracoviště na hotelu
derak
Příspěvky: 19
Registrován: 09 dub 2018, 14:17

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od derak »

Ještě pro Vladimíra.
V tomto případě nezáleží na podkladu, je to skutečně vlastnost tohoto typu podvozku.
Robot se vždycky staví na zadní případně na přední podle směru jízdy a pokud to poměr váha robota/výkon motorů umožní, tak je to i vidět.
V případě otáčení smykem se vždy půlka podvozku staví na zadní a druhá půlka na přední a pokud to konstrukce podvozku dovolí, a takto postavený podvozek to už z principu dovolí, pak to dělá problémy.
To je také varování pro Dexe, bude ti to dělat to samé.
Naštěstí ke splnění úkolu ke kterému byl Murphy postaven, se otáčet nepotřebuje ;) .
derak
Příspěvky: 19
Registrován: 09 dub 2018, 14:17

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od derak »

Murphy se v písku umístil na krásném 4, místě s ujetou vzdáleností 230m, zastavil se inteligentně přímo o značku takže ušetřil slečně komisařce práci s přeměřováním vzdálenosti.
Po vší smůle která provázela vývoj v Písku fungovalo téměř vše perfektně.
Výjimkou byl pouze detektor drnů, který se mi podařilo rozbít ještě před první jízdou, nicméně pravděpodobně by robotovi v situacích kdy skončil stejně nepomohl.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od Dex »

Tak to gratuluju! Musíš pak povyprávět ;)

Náhodou jsem narazil na https://hackaday.com/2018/05/08/how-to- ... -brackets/ tak třeba z toho půjde vytěžit nějaká inspirace do budoucna.

Otáčení na místě se nebojím, to mám hodně prakticky otestované. Důležitá je malá mezera mezi koly (rozvor), ideálně jen tak velká, aby propadlo bahno :) a nesmí se to přehnat ani s rozchodem. Však snad již brzy uvidíš ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Podvozek robota z alu profilů a tištěných dílů

Příspěvek od Vladimir66 »

Super,
hlavne, ze to jezdilo.
Nejzajimavejsi jsou vzdycky duvody, co selhalo a nepovedlo se. z tech chyb se clovek nejvic nauci.

co pouzit na prednich kolech "omniwheel" ? pak by to smykalo mnohem lepe.
ten rozvor je fakt velky.
-V.
Odpovědět