RF433 stav světla

Odpovědět
Maco33
Příspěvky: 10
Registrován: 07 led 2017, 10:03

RF433 stav světla

Příspěvek od Maco33 »

Zdarec partičko, měl bych dotaz na případný návrh systému pro sledování stavů různých spotřebičů v baráku a garáži. Vzhledem k pokročilému věku a roztěkanosti zapomínám zhasínat světla (sklep, garáž, otevřená garáž). Rozhodl jsem se řešit toto pomocí nějaké automatizace. Do arduina se zatím nechystám a PICAXE je pro mě ještě celkem srozumitelná :roll: Má vize je taková, že pomocí PICAXE vyhodnotím stav (svítící světlo, nezavřená garáž apod.) a pomocí vhodného kódu toto zašlu přes NKM2401 (12F508) a TX433 modulu do RX433 NKM2401 a PICAXE a zde vyhodnotím co je (není) aktivní a zobrazím na LED výstupu. Určitě nejsem první kdo by toto řešil a proto by mě zajímalo, zda jste někdo něco takového již dělal, případně mě na nějakou vhodnou aplikaci nasměroval.
Děkuji za případné náměty.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: RF433 stav světla

Příspěvek od pgerla »

Pochybuji, že najdeš hotový kód. Na 433 MHz se dnes prodávají domácí alarmy, kde místo vypínače hlídají otevření dveří, nebo pohyb osob. Z pokusů se 433 modulem jsem byl v domě zklamaný, zdi dost stínily, venku fungoval přenos dat perfektně. Možná jste ve zprávách viděli bezdomovkyni co se před mrazem ukryla do banky a v neděli děsila kolemjdoucí voláním o pomoc, měla zavřená hlad :) Banka zřejmě zakoupila IoT od renomované bezpečnostní agenturu ...
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RF433 stav světla

Příspěvek od fulda »

Co se týká komunikace po 433, tak souhlasím s "pgerla" že je vhodná tak na komunikaci věcí "na které vidím". Ve smyslu - zmáčknu tlačítko a čekám, že se otevřou garážová vrata a když se neotevřou, tak stisknu tlačítko podruhé.
Nebo pro meteostanice, které svojí zprávu neustále opakují, takže je jedno, že teploměr neukazuje aktuální teplotu, ale teplotu před pěti minutama.
S použitím 866MHz je to o trochu lepší, ale ne o mnoho.

To o čem píšeš se dnes skrývá v bazwordu "inteligentní domy" a mnohem častěji se pro to používá "Powerline Communication"

Docela se vyplatí si prohlédnout anglickou wikinu a trochu se zadívat standardy typu X10.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: RF433 stav světla

Příspěvek od pgerla »

trvalá vysílání na 433 je v ČR zakázáno, je povoleno jen 12(?) vysílání v délce vteřiny(?) za jednu hodinu. Pro otevření vrat či zhasnutí světla to stačí.
Maco33
Příspěvky: 10
Registrován: 07 led 2017, 10:03

Re: RF433 stav světla

Příspěvek od Maco33 »

For pgerla
Jj, v zadnem pripade jsem s trvalym vysilanim nepocital. Mimo jine bych si zahltil prijmac a "neslysel" dalsi prenosy. U takoveto aplikace nejde ani tak o rychlost prenosu, ale o informaci, kdy bych pred spanim mrknul na krabicku a videl, zda mi nekde nesviti a vrata jsou dole ;-) S algoritmem vysilani je mozno si pohrat, aby co nejmene "skodil" a mel velkou pravdepodobnost prostupu.
Diky vsem za rady.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: RF433 stav světla

Příspěvek od pgerla »

Tak jen upozorňuji co je na 433 legální ;)
Deset vysílání za hodinu člověk vyčerpá pouhým testováním ... pokud nebude rušit úmyslně sousedovi otvírání vrat, tak žádná stížnost nebude.

Algoritmů se dá vymyslet hodně. zkuste se inspirovat v mobilní síti, kdy se informace přenáší několikrát s pseudoposunem (zpoždění). Eliminuje se tak situace kdy dva vysílače vysílají na stejné frekvenci současně.
Odpovědět