Bezdrátové zásuvky

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

mám takový, na první pohled ne-robodoupácký, dotaz ;)

Hledám nějaké bezdrátově ovládané zásuvky, ale ne takovou tu sadu "ovladač a tři zásuvky" co mají na každém rohu ;)

Potřebuji nějaký "systém", abych si mohl koupit více zásuvek (minimálně 6; lépe 8). Povětšinou do vnitřního prostředí, ale potřeboval bych i dvě do venkovního prostředí. Spínat se budou jen světla, takže 100 W bohatě postačí. K nim pak alespoň dva ovladače. Na jedno tlačítko ovladače pak potřebuji "namapovat" více zásuvek. Ideální by bylo něco, co se třeba vyrábí delší dobu, a tak se dá v případě potřeby další zásuvka dokoupit.

Mno a nebyl bych to já, kdybych to nechtěl nějak "robotizovat" 8-) V úplně ideálním případě by měl být dostupný třeba komunikační protokol nebo nějaká další "krabička", která by mi to měla umožnit řídit programově. Nemusí to být vyloženě hotové, spoustu si toho dokážu dodělat.

Budu vděčný za jakékoliv rady, protože moc (přesněji skoro nic) jsem zatím nenašel. V podstatě stačí i ta první část, protože věřím, že to nebude nijak extra zabezpečené a tak bych zvládl komunikaci odposlechnout a "podvrhnout" z vlastního vysílače.

Díky :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od daton »

Zdravím
O takovém rozšiřitelném systému jsem zatím neslyšel ale možná by bylo možné alespon něco z toho realizovat pomocí sběrnice KNX,je to nový protokol, který umožňuje řízení na dálku až několika set metrů a v nejednoduší kombinaci na 64 zapojených přístrojů. Myslím že by šlo na sběrnici pověsit přijímače a moduly na zásuvky které by potom po sběrnici s přijímačem komunikovaly.
No a pokud je to moc pakl mne napadají je IP zasuvky a místo ovladače telefony nebo do sitě připojené tablety. O ničem dalším nevím, nevím jak jednoduché by bylo upravení těch čtyřkanálů z číny ale teoreticky by dva mohly být naladěny na stejný kanál ale bylo by to asi na laboraci a nejistý výsledek.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od Dex »

Já zatím narazil na Home Easy.

Prodává se k němu i USB vysílač a existuje neoficiální software s otevřeným kódem.

Běhá to na 433 MHz a s tím se dá rozumně pracovat.

Říkám si ale, jestli neexistuje i nějaký jiný lepší systém a já o něm jen nevím?!
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od daton »

JO uniklo mi že je to třeba předávat bezdrátově nikoliv po sběrnici. Ta sběrnice KNX je docela zajímavá viděl jsem s ní udělaný rozvaděč... super jen je třeba natahat dráty v domě při stavbě jinak než se to doposud dělalo.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od pgerla »

Dex píše:Běhá to na 433 MHz a s tím se dá rozumně pracovat.

Říkám si ale, jestli neexistuje i nějaký jiný lepší systém a já o něm jen nevím?!
Dělal jste již s moduly? Mám od Aurel a pár dní hledání na internetu, než sem pochopil bezdrátovou komunikaci.

Pokud budete používat hotovou knihovnu, tak pak ano. To propojíte TX/RX +/- anténku a hurá pípat.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od Dex »

Jo s moduly na 433 MHz jsem si hrál a není to nic extra těžkého.

Jinak jsem zjistil, že pro ten systém Home Easy existuje i pár věcí přímo pro Arduino http://playground.arduino.cc/Code/HomeEasy

Sice to je takové postarší, takže to bude chtít nějaké úpravy, ale vypadá to jako cesta. Jiný podobný systém jsem zatím nenašel...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od Dex »

Pokud by někdo řešil něco podobného, tak jsem si chvilku dopisoval s výrobcem (reagoval obratem) a všechno v rámci jedné řady je navzájem kompatibilní. Aktuálně se prodává řada HE8xx. Zásuvka ON/OFF může poslouchat až 6 ovladačů. V případě "stmívače" poslouchá jen jeden ovladač. Mají v nabídce i "Home automation gateway" což je vlastně "ovladač", který má LAN port a pak je možné ovládat zásuvky přes web nebo mobilní aplikací pro Android a iOS. Kupodivu to ani není nějak drahé (cca 2600,- Kč).

Dále jsem pak zjistil, že by měla být podpora i pro Arduino také prostřednictvím https://github.com/pimatic/rfcontroljs

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že komponenty Home Easy stojí velice rozumné peníze. Například dvě zásuvky pro lampičky s ovladačem stojí cca 600,- Kč.

Žádnou alternativu (alespoň pro srovnání) jsem do této chvíle neobjevil :-/
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od kolbaba71 »

ABB něco takového , ale asi to vyjde na majlant.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od Dex »

To od ABB vypadá profi, asi to bude stát majlant, ale hlavně to je drátové. Což je lepší, ovšem v mém případě nepoužitelné ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezdrátové zásuvky

Příspěvek od kolbaba71 »

Něco z toho je bezdrátové. Například vypínače. Bezdrátové zásuvky ještě nejsou a hned tak nebudou. ;)
Odpovědět