Konstrukční stavebnice

Odpovědět
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Konstrukční stavebnice

Příspěvek od jrt »

> OpenBeam
> MicroRAX
> Contraptor
> Makeblock

Inspirace by byla... :)
jrt
Uživatelský avatar
BrAtKo
Příspěvky: 9
Registrován: 24 úno 2013, 21:47
Bydliště: Bratislava

Re: Konstrukční stavebnice

Příspěvek od BrAtKo »

To akoze Merkur k nim nepatri ? :(
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Konstrukční stavebnice

Příspěvek od Dex »

Mno i přesto, že Merkur je pro mne srdeční záležitost (co já z něj za mladých let všechno postavil :D) tak nemám pocit, že by přicházel s nějakými novými nápady. Vždyť třeba jenom slušná ozubená kolečka pokud je mi známo neexistují a to je myslím docela maličkost.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Konstrukční stavebnice

Příspěvek od jrt »

Výše zmíněné konstrukční stavebnice jsou souborem součástí, strojních dílů (ložiska, hřídele, lineární vedení, motory) a předpřipraveného materiálu, z něhož lze sestavit skutečně funkční stroj nebo přístroj.
Merkur (stejně jako Fischertechnik, Eitech, Meccano nebo Lego) není konstrukční stavebnice v pravém slova smyslu, je to pokročilá hračka, ze které se stroj pro skutečné použití bez použití nestandardních prvků postavit nedá.
Před několika lety jsme pro firmu Merkur Toys začali systém, podobný výše zmíněným stavebnicím navrhovat, ale - bohužel - nebyla ani síla a zřejmě ani skutečný zájem ho dovést do úspěšného konce. Takže z našeho snažení zbyl jen model robotizovaného skladu. V Hobbyrobotu jsme ale díky tomu nalezli mnohá inovativní řešení, která od té doby často využíváme v našich konstrukcích.
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Konstrukční stavebnice

Příspěvek od jrt »

Ješte jsem zapomněl zmínit stavebnici VEX která stále roste a v poslední době se v ní začínají objevovat zajímavé komponenty - třeba pneumatické prvky, bohužel za cenu, která je běžná spíše v průmyslu.
Naopak základní sady jsou poměrně levné, ceny jednotlivých dílů jsou srovnatelné třeba s Merkurem. K dobru je třeba VEXu přičíst i značný výběr ve spojovacím materiálu, v různých převodových prvcích (ozubená kola, článkové řetězy), pohonech, senzorech atd.
Ten růst, doplňování o běžné normalizované součástky a neustálá inovace je to, čeho se nedostává nejen Merkuru, ale - snad kromě Lega - ani ostatním kovovým a plastovým stavebnicím hračkového typu.
jrt
Odpovědět