Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduino)

smugli8
Příspěvky: 12
Registrován: 09 úno 2014, 12:42

Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduino)

Příspěvek od smugli8 »

Ahojte , potreboval by som poradiť s pripojením Led bodového svetla k mikroprocesoru. Napájané je 53,8 V bez záťaže. Vedeli by ste poradiť ako to zapojiť aby to fungovalo? Ta led má ešte takú krabičku nejaké trafko z 220V na 53,8V. je to táto bodovka http://www.ebay.com/itm/261305325517?_t ... EBIDX%3AIT .Zatiaľ to mám zapojené takto :
Bez názvu.jpg
Takto vyzerá z vnútra ta biela krabička:
PC311065.JPG
PC311061.JPG

Keď to mám takto zapojené tak ledka sa pekne stmieva ale keď je jas na minime tak ledka bliká a ta biela krabička piska. Vedel by mi niekto pomôcť ako to vyriešiť? Ďakujem

Kód:

Kód: Vybrat vše

int led1 = 9;
int hodnota = 0;
int analogpin = 0;
void setup()
{
pinMode(led1, OUTPUT);
}

void loop()
{
hodnota = analogRead(analogpin);
hodnota = hodnota / 4;
analogWrite(led1, hodnota);
}
Video: https://www.youtube.com/watch?v=yBLYo8J ... e=youtu.be
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od hubacekp »

Regulátory step down mají schopnost regulovat výstupní napětí jen od meze X do meze Y s tím, že mez X nemůže být nulová, minimum bývá někde mezi 1,5 a 2,5 V a Y je o 2 - 3V menší než vstup.
Není problém, že to regulujete až na nulu?
smugli8
Příspěvky: 12
Registrován: 09 úno 2014, 12:42

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od smugli8 »

Môže byť a čo by trebalo zmeniť aby to fungovalo? Ďakujem
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od AlesH »

Pro jistotu si ještě ujasním problém. Světlo lze úspěšně regulovat z úplné "tmy" až do úplného rozsvícení. Pouze v situaci, kdy je nastaven relativně nízký jas světla, tak je viditelné blikání a je slyšet že "krabička" píská. Je to tak? Pokud ano, tak by snad mohla pomoci změna frekvence PWM (ze standardních 500 - 1000 Hz generovaných pomocí analogWrite), jak je popsáno např. na stránce https://www.arduino.cc/en/Tutorial/SecretsOfArduinoPWM .
smugli8
Příspěvky: 12
Registrován: 09 úno 2014, 12:42

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od smugli8 »

Áno je to tak. Idem si to preštudovať ďakujem
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od AlesH »

Jen dodám, že hlavní (principiální) problém může být v té "krabičce". Napájecí zdroj v tom režimu už asi nefunguje úplně dobře a možná se pak do LED světla viditelně promítne síťová frekvence (50Hz). To pískání zdroje je pak asi odvozeno od té PWM frekvence z Arduina. Možná by se to celé dalo řešit i "hardwarově", tedy např. kondenzátorem pro lepší filtraci napájení a "odhlučněním" té "krabičky". Můj předchozí návrh na změnu frekvence PWM je spíš jen snahou o čistě "softwarové" řešení. Účinkem si ale nejsem vůbec jist.
smugli8
Příspěvky: 12
Registrován: 09 úno 2014, 12:42

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od smugli8 »

Tak mi poraďte ako to hárdwerovo vyriešiť aby to fungovalo.Budem Vám vďačný.Ďakujem
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od AlesH »

Vždyť to vlastně funguje! Jen to trochu bliká a píská. :P Pokud Ti to vadí, tak asi budeš muset vyzkoušet pár dostupných možností na zlepšení stavu. Několik jsem jich už navrhnul (změna frekvence PWM, filtrační kondenzátor, odhlučnění krabičky zdroje). Záleží i na tom, co jsi ochoten akceptovat jako "dobrý výsledek". Pokud to například bliká a píská jen při velmi slabém svitu, tak to můžeš programově "zhasnout" dřív, než to začne blikat a pískat. Pískání můžeš potlačit třeba i zabalením zdroje do molitanu (pokud Ti nebude vadit ošklivost provedení). Možností je spousta a osobně Ti nedokážu jednoznačně poradit takto "od stolu". Prostě vyzkoušej ty pro Tebe nejdostupnější možnosti a uvidíš, jestli je výsledek OK nebo ne.
smugli8
Příspěvky: 12
Registrován: 09 úno 2014, 12:42

Re: Led Bodovka 12V 5x3W pripojenie k mikroprocesoru (Arduin

Příspěvek od smugli8 »

Ďakujem Vám veľmi pekne. Vyskúšam všetky a dám vedieť
Odpovědět