Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

tibordoma

Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od tibordoma »

Rád by som nasledovný dopravníkový pás od Merkuru rozbehal pomocou Arduina:

Obrázek

Je to tento výrobok: http://goo.gl/7lwR6M . Zmenšený model dopravníkového pásu je výborný k výuce a jednoduché automatizaci. Umožňuje osazení množstvím senzorů a mechanických prvků pro zvýšení funkce a zpřesnění simulace modelu. Je velice vhodný pro zapojení do větších modelů společně s manipulátory a dalšími prvky, takže může tvořit skutečnou automatizační linku. Pás je vyroben z textilní gumy unášené dvěma válci, z nichž jeden je poháněn stejnosměrným motorem. V případě zachycení pásu bude pás bezpečně prokluzovat na unášecích válcích. Set obsahuje mechanické části a je vybaven infa čidly, RGB senzorem, řídící elektronikou a displejem 4x20 mm.

Nemám veľké skúsenosti s elektronikou (s programovaním nemám problém), bol by to môj prvý väčší projekt. K Merkuru je pribalená elektronika PICAXE, s ktorou na rozdiel od Arduina nemám žiadne skúsenosti. Na úvod by som teda chcel rozbehať pribalenú LED:

Obrázek

Môžete ju vidieť aj na hornom obrázku. Má 3 piny, avšak vôbec nie je na nej napísane, kde je + a GND.

Priložená schéma zapojenia na PICAXE:

Obrázek

Toto je schéma k trochu inému dopravníku od Merkuru, kde sú vyznačené + - a data k pinom na PICAXE:
Obrázek

Napríklad vôbec mi nie je jasné, načo sú tam tie jumpery. Tu ich je tiež vidno: http://oi57.tinypic.com/2f0g1e8.jpg

Ako som už teda povedal, na úvod by som sa chcel spýtať, ako správne zapojiť a rozbehať LED s Arduinom :) . Ďakujem
tibordoma

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od tibordoma »

Kolega mi poradil, že keďže podľa tých obrázkov na Merkur board je vždy 5V v strede, tak keď to dám aj opačne, tak to nezhorí. Tak som skúsil obidve kombinácie a jedna z nich fungovala.

Takže teraz som sa pustil do rozbehávania senzora - http://oi59.tinypic.com/34j7vw4.jpg - hore na dopravníku na červenej vodorovnej "tyči". Tu je označený ako QRDx1 - http://i.snag.gy/Su8QI.jpg . Pripojil som to na Arduino na analógový port a sledoval výstup senzora. Predpokladám, že by to mal byť RGB senzor, nakoľko v popise dopravníka je toto "Set obsahuje mechanické části a je vybaven infa čidly, RGB senzorem, řídící elektronikou a displejem 4x20 mm." Ale ako rozoznávať farby, na to som neprišiel, ani som si nevšimol nejaké zmeny vo výstupe pri rozdielnych farbách. Skôr sa mi zdá, že reaguje všeobecne na svetlo. Možno to nesprávne používam. Skúsim vypýtať od Merkuru datasheet k tomu senzoru.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od jrt »

Napríklad vôbec mi nie je jasné, načo sú tam tie jumpery.
Domnívám se, že ty jumpery zapojují nebo odpojují pull-up (zdvihací) rezistory, připojené na vstupy PICAXE.

Modul QRDX1 je osazen senzorem QRD1114, který reaguje pouze na změnu intenzity odraženého IR záření, emitovaného LED v obvodu. Je to jen kombinace infračervené LED a fototranzistoru. Jak je ale zapojen na modulu, to bohužel nevím, technické podklady se mi z Merkuru nikdy nepodařilo vyloudit. Odhaduji, že LED bude zapojena anodou na GND a přes rezistor v hodnotě stovek ohmů spojena s +5 V. Fototranzistor bude emitorem spojen s GND a kolektor bude připojen na pin DATA (pin3? konektoru) buď přímo, nebo přes rezistor malé hodnoty. Možná je osazen i pull-up rezistor mezi pinem DATA na konektoru a +5 V. Odhadnutá hodnota asi 10 k.
Jak je to s QRD1114 si přečti zde.
Tak som skúsil obidve kombinácie a jedna z nich fungovala.
A dál už můžeš postupovat podle programu "hello world" pro Arduino.

Pokud budeš potřebovat další podklady a Merkur ti je neposkytne, dej vědět, já se je z nich pokusím dostat svými cestami :D .
jrt
tibordoma

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od tibordoma »

A dál už můžeš postupovat podle programu "hello world" pro Arduino.
Ano, to už som spravil.

Ďakujem veľmi za komplexnú odpoveď. Rozoznávanie bielej a čiernej farby mi dáva zmysel podľa výstupu, ktorý to dáva. Kde je ale ten RGB senzor, ktorý je v popise výrobku, mi je záhadou...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od jrt »

Kde je ale ten RGB senzor, ktorý je v popise výrobku, mi je záhadou...
Mě ne, ale to je na delší povídání :D
jrt
tibordoma

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od tibordoma »

Cítim sa ako zákazník oklamaný, nakoľko v popise bol RGB senzor. Čo sa týka experimentovania s pásom, tak mi to nejako neprekáža, ale ide o princíp. Popravde nie som veľmi spokojný s tým, čo k sade firma Merkur dodáva. Patrí to k sérii Merkur education, ale moc edukatívne mi to nepríde. Očakával by som viac návodov, datasheety, popis PICAXE programu, čo presne program robí. Nikde nie je napísané, čo vzorový program robí a kód vôbec nie je okomentovaný... Na priloženom CD je len zoznam súčiastok, datasheet motora, schéma zapojenia a vzorový program bez akéhokoľvek popisu. Návod ako mechanicky poskladať stavebnicu tiež nie je bohvieaký (nenázorné a rozmazané PDF)... Mám aj Makeblock stavebnicu robota a to je na omnoho vyššej úrovni, čo sa všetkého tohto týka.
Produkty má Merkur dobré (aspoň si to zatiaľ myslím), ale celkové prevedenie, marketing, to je podľa mňa slabé.
tibordoma

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od tibordoma »

Pustil by som sa teda do ďalšieho prvku, IR diody a IR tranzistory. Ako vidíme na páse sú 2 páry IR dioda + IR tranzistor. Predpokladám, že dióda svieti a tranzistor má za úlohu lúč svetla prijímať. Tým pádom sa zistí, či je v ceste predmet alebo nie. Zapojenie prvkov vidíme tu: http://i.snag.gy/Su8QI.jpg

1. Nemali by mať tranzistory aj dátový oranžový kábel, aby som vedel určiť, či prijímajú lúč svetla? V zapojení mi príde, že majú len 5V a GND.

2. Prečo má spodný tranzistor jumper a ostatné nie?

Mám pocit, že nesprávne chápem princípu...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od jrt »

Nemali by mať tranzistory aj dátový oranžový kábel, aby som vedel určiť, či prijímajú lúč svetla? V zapojení mi príde, že majú len 5V a GND.
Je to chybně nakreslené. Z fototranzistorů by měly vést buď všechny tři vodiče (+, -, data) tedy rudý, hnědý a oranžový, nebo jen dva (-, data) , tedy hnědý a oranžový.
Prečo má spodný tranzistor jumper a ostatné nie?
Jumpery zapínají pull-up rezistory a mají je zapojeny oba tranzistory, ale jumpery jsou proti konektorům o jednu pozici posunuty ( :?: ). Pozor na to, že pull-up má zapojeno i tlačítko, ale není to na pozadí rudé čáry moc zřetelné.
Mám pocit, že nesprávne chápem princípu...
Ty princip chápeš dobře, ale tvůrce návodu nejspíš už tolik ne :D
jrt
tibordoma

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od tibordoma »

áno, tie jumpery sú posunuté, označenie na doske sedí - http://s2.postimg.org/4l8kzp6yg/15rbib4.jpg

Rád by som teda IR diodu a IR tranzistor zapojil na Arduino. IR diodu predpokládam, že stačí na +5 a GND, keďže tam podľa obrázka nie je "data" kábel.
IR tranzistor má teda všetky 3 kábliky. Čo ďalej s ním? Mám k nemu zapojiť aj rezistor (alebo pull up rezistor - to vôbec neviem ako vyzerá)? V tomto som zmätený...
Podľa tohto - https://youtu.be/wxjerCHCEMg?t=3m11s - by mal bylo Arduino mať vstavaný pull-up rezistor a dá sa aktivovať v zdrojovom kóde.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dopravníkový pás MERKUR - prerobenie z PICAXE na Arduino

Příspěvek od jrt »

Pokud má fototranzistor od Merkuru opravdu 3 vodiče, tak takhle. Pull-up na Arduinu.
Ale zkus nejdřív sám hledat odpovědi a až pak se ptát zde, tohle jsou naprosté základy práce s mikrokontroléry.
jrt
Odpovědět