Správný propočet - napěťový senzor

Odpovědět
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Správný propočet - napěťový senzor

Příspěvek od JuraS. »

Pro robota co za sebou nebude tahat kabel se "šťávou" potřebuji měřit zbytek v akumulátoru. Omylem jsem odpálil jednu dražší aku jen tím, že jsem testoval rpi a arduino. Toho se chci vyvarovat. Koupil jsem tedy http://www.dx.com/p/diy-electronic-bric ... N8lVfmG9jY a pro arduino jsem použil vzorový kod http://arduino.cc/en/Tutorial/ReadAnalogVoltage. Problém je s přepočtem. Nějak ho nemůžu trefit. Teď mám arduino připojeno na 12V zdroj (nic stabilizovanýho, laboratorního). V robotu bude pravděpodobně 12V gelovka 4,5Ah. 3čl lipo by se komplikovaně nabíjel. Poradíte ?
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Správný propočet - napěťový senzor

Příspěvek od MartinL »

To nebude tak složité. V dokumentaci píšou: Range <= ADC reference voltage / 0.18
Tzn. že měřicí rozsah na analogovém vstupu bude při běžně zapojené referenci na Vcc = 5V:
Maximální hodnota = 5 / 0.18 = 27.78V
Změřená hodnota se pak nebude počítat z 5V, ale z těchto 27.78V.

Hodnota = analogRead(0) * (27.78 / 1023.0)

Jen poznámka naokraj. Předpokládám, že ten modulek je jen odporový dělič (dle foto) a ten bude zdroj zatěžovat stálým odběrem, i když malým. Proto je nutné akumulátor odpojovat již před tím "snímačem" napětí. Už jsem potkal chudáka, který si liboval, že vyřešil problém s nadměrným vybitím akumulátoru právě tímto způsobem. Odpojoval od napájení celou elektroniku, kromě měříciho děliče. Takže robota uložil do skříně a po nějaké době ho vytáhl s dokonale vybitým = zničeným akumulátorem.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Správný propočet - napěťový senzor

Příspěvek od JuraS. »

děkuji. ale tohle vypočítá 14.26V. Nebudu počítat neustále, řekněme každých 5 minut. V počátku chci aby mi pokles napětí dával vědět pípáním, či spíše bečením pc buzzeru. Pak to budu řešit aby se uměl sám nabít. Umí to travní robotické sekačky, robotické vysavače...v současnosti čekám až mi příjdou z číny díly na to aby se robot mohl postavit. Už mí kroutit hlavou, jen už mě nebaví nabíjet aku a čekám na stabilizátor 5V pro serva. Čekám už měsíc a půl. Naši celníci by zasloužili nakopat do kulí.
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Správný propočet - napěťový senzor

Příspěvek od AlesH »

Přepočet vypadá OK, ale stejně si myslím, že nejjistější bude to prostě porovnat s reálným měřením multimetrem a z toho odvodit odpovídající "převodní koeficient".
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Správný propočet - napěťový senzor

Příspěvek od JuraS. »

Multimetrem jsem to proměřoval. Mám zdroj k ?? asi nabíječce. Je na něj napojený převodník co na výstupu má 2x usb 3A na který je napojený RPI. Multimetr mi ukazoval kolísání mezi 12,02 - 12,04. Mám nějaký normální, ne nějakou profi variantu. Pokusím se to odpoledne nafotit a poslat fotky.
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Správný propočet - napěťový senzor

Příspěvek od AlesH »

Ahoj. Fotky ani posílat nemusíš. Prostě do přepočtu zadej konstantu takovou, aby výsledek co nejpřesněji odpovídal hodnotě z multimetru. To by mělo postačovat pro běžné použití.

Jak už psal Martin, tak "Hodnota = analogRead(adcVstup) * Konstanta" ... takže "Konstanta = [změřené napětí] / [nepřepočítaná odpovídající hodnota z analogRead(adcVstup)]" . Ideálně měř multimetrem napětí ve stejném místě a ve stejnou chvíli, kdy budeš odečítat (nebo vypisovat na terminál) nepřepočítanou hodnotu z analogRead().
Odpovědět