Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od fulda »

Tak s tím ULN2003 meleš blbosti, tam jsi předpokládám už pochopil, že nedokážeš moc efektivně zařídit, aby se motorek mohl točit na jednu i na druhou stranu.

U toho L298 už je v katalogu pin SENSE popsaný - dokonce dva.
A jako motor shield je má dokonce připojené.

Pokud nebudeš používat shield, možná se ještě koukni na L293E, to je o něco lehčí brácha.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od Krysot »

jrt píše: 29 črc 2020, 18:10 http://robodoupe.cz/2011/robotem-sem-robotem-tam/
http://robodoupe.cz/2011/robotem-sem-ro ... -zahozeni/
http://robodoupe.cz/2011/aplikacni-pozn ... -h-mustku/
A když chvilku počkáš, objeví se na Robodoupěti další Motohrátky, které by ti mohly ukázat cestu.
To bude super. :) Ty ostatní články jsem už četl, ale asi budu ještě potřebovat opakování. ;)
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od Krysot »

fulda píše: 29 črc 2020, 17:19 Tak s tím ULN2003 meleš blbosti, tam jsi předpokládám už pochopil, že nedokážeš moc efektivně zařídit, aby se motorek mohl točit na jednu i na druhou stranu.
Nejsem žádný génius, takže mě to do teď nenapadlo. :(
U toho L298 už je v katalogu pin SENSE popsaný - dokonce dva.
A jako motor shield je má dokonce připojené.

Pokud nebudeš používat shield, možná se ještě koukni na L293E, to je o něco lehčí brácha.
No pokusím se na to podívat, ale pochybuji, že to se svými chabými znalostmi a ještě horší angličtinou poberu. :?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od jrt »

Krysot píše: 30 črc 2020, 11:37
fulda píše: 29 črc 2020, 17:19 Tak s tím ULN2003 meleš blbosti, tam jsi předpokládám už pochopil, že nedokážeš moc efektivně zařídit, aby se motorek mohl točit na jednu i na druhou stranu.
Nejsem žádný génius, takže mě to do teď nenapadlo. :(
U toho L298 už je v katalogu pin SENSE popsaný - dokonce dva.
A jako motor shield je má dokonce připojené.

Pokud nebudeš používat shield, možná se ještě koukni na L293E, to je o něco lehčí brácha.
No pokusím se na to podívat, ale pochybuji, že to se svými chabými znalostmi a ještě horší angličtinou poberu. :?
Fuldy se neděs, je to nejen mimořádně vstřícný a trpělivý člověk, ale taky srandista, takže odpověď začal týmiž slovy, kterými ty jsi ukončil dotaz. :D

Pokud se ani nepokusíš, tak samozřejmě nikam nepokročíš...
Snímací rezistory u L298 i L293E (pozor, to E na konci je důležité!) se zapojují mezi spodní konec H-můstku (výstup SENSE) a GND, takže jimi protéká stejný proud jako motorem a ten na nich vytváří úbytek napětí, který je přímo úměrný protékajícímu proudu, jak zjistil už jistý pan Ohm. Běžná hodnota je okolo 1 ohmu. Za domácí úkol si vypočti, jaký bude na takovém rezistoru úbytek napětí při proudu 1A.
jrt
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od Krysot »

Běžná hodnota je okolo 1 ohmu. Za domácí úkol si vypočti, jaký bude na takovém rezistoru úbytek napětí při proudu 1A.
No řekl bych, že jeden volt. (R*I = 1*1=1)
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od fulda »

jrt píše: 30 črc 2020, 18:32 Fuldy se neděs, je to nejen mimořádně vstřícný a trpělivý člověk, ale taky srandista, takže odpověď začal týmiž slovy, kterými ty jsi ukončil dotaz. :D
Já bych jen v rámci off topic podotknul, že se teď soustředím místo Ohmova zákona na zákony Archimédovy:
"Ponoříme-li tělo do kapaliny, přiběhnou děti a začnou řvát, ze chtějí zmrzlinu" (jsem na dovolené a objíždím plavečáky)

Možná bych ti mohl ukázat TOHLE. Je to sice česky, ale asi je tam použito moc vychytávek.
Klidně to s tebou projdu, ale spíš možná začni tím, co se píše o motor shieldu. Určitě bude něco i česky.

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od Dex »

Drobný úkrok stranou - co prostě použít hotový modul na řízení motorů a věnovat vzácný čas něčemu jinému, zajímavějšímu?

Tak například tu máme Pololu TReX Jr Dual Motor Controller DMC02 kterým by se rovnou vyřešilo i ovládání "sekacího motoru".

Koupit se dá třeba v TME, já ho koupil v Raselu.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Krysot
Příspěvky: 28
Registrován: 05 led 2020, 15:31

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od Krysot »

Tak jsem se rozhodl, že nejlepší bude vybírat díly a u toho aktivně navrhovat konstrukci.
Zkoušel jsem to půl hodiny a samozřejmě za chvíli nevím, kam dál. ;)

Začal jsem motory, neboť od nich posléze odvodím i použitý driver. .
Docela se mi líbila ta kovová převodovka: https://www.aliexpress.com/item/3301294 ... hweb201603_
Ale nejsem si jistý, jestli to není overkill a taky ty motory stojí majlant.

Potom samozřejmě mé oko pohlédlo zde: https:https://www.aliexpress.com/item/4000187 ... hweb201603_
Akorát si nejsem jistý, co má být za jednotku to gf. (gram per foot?)

Možná mám blblé otázky, ale chybí mi zkušenosti, tak se musím ptát. :(

Tímto děkuji všem, kteří se mnou ještě mají trpělivost. :)
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Zahradní robot a ̶k̶a̶p̶a̶c̶i̶t̶n̶í̶ ̶č̶i̶d̶l̶o̶ ̶v̶z̶d̶á̶l̶e̶n̶o̶s̶t̶i̶.

Příspěvek od Dex »

Bavíme se pořád o robotovi co má sekat trávník? Pokud ano, tak na motory pod 12V rovnou zapomeň. A nepočítej s tím, že použitelný motor bude stát stovku. Pokud máš tak nízký rozpočet, bude nutné vybrakovat nějaký vrak, fyziku neoch... ehm nepodvedeš :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět