Krokový motor jako enkodér

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od fulda »

Zdar,

nemohl jsem se rozhodnout, jestli to dát do sekce krokových motorů, nebo do sekce enkodérů, tak jsem se rozhodl to dát sem :)
Na Instructables je zajímavý krátký článek o použití krokového motoru jako rotačního enkodéru. Zajímavostí této konstrukce je, že se dá znásilnit k tomu, aby se motor provozoval jako motor a současně jako enkodér. To je dobré pro případ, kdy jednu hodnotu ovládáte z několika míst (třeba hlasitost kolečkem a zároveň dálkáčem).

Tak snad nám o tom Jirka něco napíše do krokohrátek.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od DavidO »

Já doufám, že Martin popíše tu svoji konstrukci ovladače s krokáčem, co o ní tuhle mluvil na Robodoupěti a pak ji příště přivezl fungující ...
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od pgerla »

Co tím získáš? Zbavíš se krokového motoru z tiskárny a ušetřïš stovku na poštovném z eshopu za enkodér?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od DavidO »

Kdybys dočetl aspoň do třetí věty :roll:
... jako motor a současně jako enkodér.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od pgerla »

A schémátko ukazuje dva krokové motory a video také ;)
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od DavidO »

A na fotce jsou dva červené, dva žluté a jeden zelený drátek. A ve videu dokonce DVA zelené! No a co?

Přečti si Fuldův příspěvek ještě jednou a tentokrát pořádně. :roll:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od butan »

Mně by zajímalo jak detekovat ztrátu kroku. Nebo-li jak odlišit pootočení motoru od kroknutí budiče. U třífázových bldc motorů se to používá, je na to nějaký patent, který šetří (nevyžaduje) halovy snímače v motoru. Znáte někdo podrobnosti? Chodilo by to i na 2fázových motorech?
Lubor
Ta metoda se jmenuje back EMF, a motory na kterých se používá mají 3 fáze, a menší počet kroků než naše krokáče. Možná to funguje až od určité minimální rychlosti otáčení?
Naposledy upravil(a) butan dne 22 črc 2022, 08:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od jrt »

Musím se zastat kolegy, ale ani já jsem v článku nenalezl zmínku o tom, že se tentýž motor dá používat zároveň jako pohon i jako enkodér. Ve schématech i příkladech je buď řízení kroužku neopixelů motorem zapojeným jako generátor, nebo součinnost dvou motorů.
Mně by zajímalo jak detekovat ztrátu kroku.
U krokového motoru to bez enkodéru jednoduše nejde.

17E1K-05 01-300x300.jpg
17E1K-05 01-300x300.jpg (8.33 KiB) Zobrazeno 4253 x
jrt
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od DavidO »

Ve článku to není. To píše Julda, že se ta odkazovaná konstrukce dá naslinit tak, aby to šlo. Tohle pochopení psaného textu jsem měl na mysli.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Krokový motor jako enkodér

Příspěvek od jrt »

Já to tedy příležitostně vyzkouším, ale běda, jak to nebude fungovat! :twisted:
jrt
Odpovědět