měřák na vodu

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: měřák na vodu

Příspěvek od aladin »

převod vodního sloupce na tlak https://www.jednotky.cz/tlak/konvencni- ... odnota=1.0
tj. 1mm H2O = 0,098 0665 mbarů
pokud bych použil např. snímač https://www.aliexpress.com/item/4000833760562.html s rozsahem 10-1300mbar, tak je to údaj relativní k atmosférickému tlaku, nebo absolutní? Musím tedy 1000hPa odečítat? jaká je přesnost měření? předpokládám, že základní fyzika platí, že v daném objemu je po ustálení tlak stejný
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: měřák na vodu

Příspěvek od fulda »

Jednoduchá nápověda - aby to byl tlak relativní, potřeboval by jsi ještě druhou dírku na to, aby byla vyvedená do té druhé věci, vůči které platí ta relativita. Takže je to tlak absolutní a potřebuješ si koupit dva, jeden ti měří atmosférický tlak a druhý ten modifikovaný výškou hladiny.

V datasheetu je nějaké psaní.

relativní je třeba tento
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: měřák na vodu

Příspěvek od butan »

Nápověda trochu klame. Ten jednoduchý manometr z instalatérské prodejny má také jen jeden otvor, ale je relativní, proti atmosférickému tlaku. Barometr z ali na který se Aladin ptá můžeš hodit do studny (v nějaké pružné dóze vyplněné silikonovým olejem) a měřit to bude. Nešikovná je jen max hloubka 3m :-(
Lubor
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: měřák na vodu

Příspěvek od aladin »

1,3 barů jsou 3 metry?
Myslel jsem, že 10metrů vodní sloupec = 1atmosféra = 1 bar, ta kalkulačka v odkazu to říká také.
Jak jsi přišel na 3 metry? neplatí 1300mbarů = 13metrů ? Nebo odečítáš průměrných 1000hPa atmosféry?
A i kdyby to byla klasická kopaná metrová studna, tak rozdíl 3 metry by byl docela použitelný.
Zavěsil bych nádobu na utp kabel, takže napájení a data by nebyl problém, jen ta nádoba musí být dokonale těsná, pokud by se použil olej, ne?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: měřák na vodu

Příspěvek od jrt »

Ten odkazovaný barometr je určen jako výškoměr, takže měří snižování tlaku v mnohem větším rozsahu než zvyšování.
Ale podle mne by to puzdro (flaška) mohlo být naplněno je vzduchem, olej nebo jakákoli jiná kapalina je snad zbytečná. Podstatou je ovšem dokonalé a trvalé hermetické uzavření a pochopitelně pružnost pouzdra, které musí fungovat jako membrána.
jrt
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: měřák na vodu

Příspěvek od butan »

Dal jsem si tu práci, a v meteorologickém slovníku http://slovnik.cmes.cz/vyklad/cs/e našel extrémy tlaku vzduchu skoro za 100let.
Odchylka atmosférického tlaku se vejde do +-5%, což znamená chybu měření +-0.5m. To je dost abych nad tím mávnul rukou. Opravu můžu získat druhým barometrem, nebo stahováním tlaku vzduchu z nějaké blízké meteorologické stanice a korekcí na nadmořskou výšku studny.
Rozsah měřidla 0-3m je pro mně neuspokojivý, když je deštivo nebo obleva mám ve studni 5m, ale při kropení zahrady není problém z ní vytáhnout vodu do dna. Takže ten ultrazvuk je asi ideální řešení, ale zatím nevím podrobnosti. Možná bude vhodné zasunout do studny nějakou odpadovou trubku (jako zvukovod) a měřit hladinu přímo v ní. Měl by se tím protáhnout rozsah čidla, a eliminovat vliv možných odrazů v prostoru studny.
Lubor
Naposledy upravil(a) butan dne 29 čer 2020, 03:09, celkem upraveno 5 x.
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: měřák na vodu

Příspěvek od butan »

jrt píše: 27 čer 2020, 13:44 Ale podle mne by to puzdro (flaška) mohlo být naplněno jen vzduchem, olej nebo jakákoli jiná kapalina je snad zbytečná. Podstatou je ovšem dokonalé a trvalé hermetické uzavření a pochopitelně pružnost pouzdra, které musí fungovat jako membrána.
Nevěřím že by se pod membránou vzduch dlouhodobě udržel, určitě by difundoval ven, do vody, ve které bude jeho nižší parcální tlak. Olej je myslím rozumné řešení, zaplavují se s ním i statory ponorných čerpadel. I olej z té dózy může unikat a to kabelem podél drátů, udělat dobré utěsnění na první dobrou není úplně jednoduché. To řešení podle původního obrázku, tedy kompresor a obyčejný manometr, není špatné, ale sehnat variantu kompresoru která snese dlouhodobý provoz ve studni (ve 100% vlhkosti) nebude legrace.
Lubor
Naposledy upravil(a) butan dne 06 črc 2020, 19:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: měřák na vodu

Příspěvek od fulda »

Něco mi uniká?

Měření vody ve studni je školní úloha na konci střední školy.

Je známo několik fungujících metod:
  1. plovák se snímací tyčí - většinou bývá omezující jak odečítat ze snímací tyče. Například malovat si na ní grayův kód o 5ti bitech se šířkou bitu 5mm znamená šířku tyče 2,5cm a přitom mám jen 32 hodnot
  2. snímací čidla spoléhající na vodivost vody (taková ta dvě E proti sobě, na jednom nějaké napětí, na druhém se snímá) - tady je ještě horší nějaké škálování
  3. měření odporu vody - dvě dlouhé tyče vedle sebe, měříme odpor mezi tyčema a spoléháme na to, že více vody rovná se menší odpor. Funguje celkem v pohodě, v některých oblastech reaguje víc na změnu slanosti vody než hladiny. Taky někomu vadí ta elektrolýza.
  4. měření změny dielektrika - podobně jako předchozí, jen ty tyče jsou nějak izolované, jsou blízko u sebe, většinou s větší plochou a měří se kapacita. To je podle mého názoru asi nejlepší metoda, člověk si hezky pohraje.
Zaráží mne tvoje otázky k tomu barometru. Prostě si pořídíš dva ty barometrické moduly na které tu někde prošel odkaz. Jeden měří atmosférický tlak jako referenci, druhý měří tlak v trubici ode dna. Kompresor vůbec nepotřebuje běžet nepřetržitě. Prostě při vzestupu atmosférického, nebo třeba jednou za hodinu "trochu" foukne, aby se vyhnala voda z hadice a je to. Dovedu si představit i nějakou chytřejší logiku. Například změřím tlak v hadici, zavrčím pár vteřin kompresorem a změřím tlak znovu. Pokud vzroste, opakuji, pokud nevzroste, usoudím že je hadice suchá.

Navíc jak často hodláš měřit? IMHO jednou za hodinu je víc než často.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: měřák na vodu

Příspěvek od aladin »

ta měřící tyč s dielektrikem mě zaujala.
Jestli jsem správně počítal, tak délka 4m, šířka 2cm, vzdálenost 1mm a dielektrikum voda (81), tak mě vyšla kapacita kolem 57nF.
Bez vody (1) 700pF.
Takže udělám měřič kapacity (kmitočtu) ?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: měřák na vodu

Příspěvek od jova »

Trocha inspirace na stánce 165. a dál.
http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM/A ... kreaci.pdf
Odpovědět