Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
pajasry
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2017, 18:42

Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od pajasry »

Ahoj,
Chtěl bych začít programovat AVR, ale nikde jsem pořádně nenašel nějaké doporučení, či zvyklost o výběru programátoru, který by mi za dobrou cenu (nechce se mi kupovat AVR Dragon) poskytne do začátku vše, co budu potřebovat. Neposkytne mi někdo prosím nějaké teoretické či osobní zkušenosti ?

Pavel
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od gilhad »

pro arduina nano jsem kdysi koupil cosi takovehoto
http://www.dx.com/p/cp2102-usb-to-ttl-s ... ini-443779
ale imho by fungovalo i tohle co jsem koupil s blue pill
https://www.aliexpress.com/item/FREE-SH ... 36342.html

Otazka je, zda ti staci programovani/seriovy port, nebo chces i neco vic a co
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od DavidO »

To dost záleží na tom, co je to "vše, co budu potřebovat". A za druhé, co znamená to "programovat AVR" - například uvnitř běžných malých Arduin je nějaké AVR, programuje se to například v Arduino IDE a program do toho AVR dostaneš přes seriovou linku pomocí bootloaderu, který je v AVR přednahraný a mnohá Arduijna na sobě mají USB-serial převodník. Z tohohle pohledu by se dalo říct, že vše co potřebuješ je USB kablik.

Pokud nechceš "programovat Arduino", tak můžeš ten samý hardware programovat v C/C++, překládat pomocí gcc a nahrávat do toho AVR pomocí avrdude. Ono to je velmi podobné tomu "programovat Arduino" protože Arduino to dělá taky tak, akorát že ten tvůj .ino skript přechroustá a teprv pak ho dá gcc přeložit a pak ho tím avrdude nahraje.

Pokud chceš programovat v assembleru a začínáš s tím, tak si stáhni od Microchipu Atmel Studio, máš tam i simulátor. A k tomu si vem avrdude na nahrávání.

Jestli máš "holý chip bez bootloaderu", tak si někde ten bootloader nech nahrát, budeš to mít nejjednodušší.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od Vladimir66 »

Moje zkusenost s AVR je takova, ze jsem kdysi palil cisty HEX pres USBASP programator AVRDUDEm. https://de.aliexpress.com/item/1Lot-2PC ... 11cb160d3c
Idealne ZIF patice s kolicky a pro konkretni AVR zapojis konkretni programovaci piny.
pokud je toho vice tak uz nejaky "multi AVR programovaci board" http://320volt.com/en/atmel-atmega8-zif ... ramlayici/
Nyni jsem u Arduina (+ cena, funkcni celek, spousta projektu).
S praxi a zkusenostmi zjistis, co ti bude vyhovovat.
-V66
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od fulda »

Já používám TOHLE. Je to celkem v pohodě. ALE zvládá to jen nízkonapěťové programování (tedy případy kdy reset zůstane resetem). Pak mám ještě high voltage mazačku. Takže normálně programuju, nakonec zapíšu fuses a pokud zjistím, že jsem něco netrefil, tak prostě smažu a začnu znova.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od aladin »

Od začátku listopadu bych měl mít k dispozici dílnu na elektroniku, tak když do té doby se nerozhodneš, jak začít, tak budeš moct přijít a vyzkoušet si moduly a programování mcu. Teda jestli jsi z Prahy :-)
Začátky jsou těžké, a když člověk o tom nic neví, měl by dát na "praktiky", ne teoretiky. Pokud ovšem není geniální, nebo masochista ;-) :lol:
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
pajasry
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2017, 18:42

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od pajasry »

Děkuji za rady, zatím vyhrává nízkonapěťový programátor od pana fuldy.
pajasry
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2017, 18:42

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od pajasry »

aladin píše: 27 říj 2017, 16:34 Od začátku listopadu bych měl mít k dispozici dílnu na elektroniku, tak když do té doby se nerozhodneš, jak začít, tak budeš moct přijít a vyzkoušet si moduly a programování mcu. Teda jestli jsi z Prahy :-)
Začátky jsou těžké, a když člověk o tom nic neví, měl by dát na "praktiky", ne teoretiky. Pokud ovšem není geniální, nebo masochista ;-) :lol:
I když nejsem z Prahy, mohl by jste mi prosím poskytnou nějaké přesnější informace ? Zájem bych měl a hodinka v autobuse není zas taková překážka :D .
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od aladin »

Kam jste se s programováním a "železem" dostal? Blikající ledka nebo "nic"? Pokud bé je správně, doporučuji nějaký Starter pack s Arduinem (nebo aspoň arduino nano s nějakým smetím okolo (kolem 500Kč) a je se o čem bavit.
Platonické teoretizování "je na dvě věci", t.j. k ničemu nevede. Pokud chcete dělat o něco větší než malé "projekty", tak aspoň ošahání si základů céčka v Arduinu je užitečné. A až si uděláte obrázek, tak máte k dispozici lowcost programátor AVR MCU a tradááá... ;)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
pajasry
Příspěvky: 10
Registrován: 26 zář 2017, 18:42

Re: Jak začít s AVR, jaký programátor si vybrat ?

Příspěvek od pajasry »

aladin píše: 29 říj 2017, 21:01 Kam jste se s programováním a "železem" dostal? Blikající ledka nebo "nic"?
S arduinem už zkušenosti mám, ale dostávám se do situací, v kterých analogové piny nestáčí, a proto chci zkusit Avr, jen "holé" Avr čipy.
Odpovědět