Uplny zacatecnik

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Odpovědět
zuzana
Příspěvky: 6
Registrován: 17 pro 2015, 23:17

Uplny zacatecnik

Příspěvek od zuzana »

Hezký den všem,
prvně jsme moc ráda, že jsem našla toto fórum. Jsem absolutní začátečník v oblasti technologií a budu ráda, pokud mi bude někdo ochoten pomoct.
1. Stáhla jsem si aplikaci pro apple "robot school". Je to program pro děti, které se chtějí učit programovat. Má s tím někdo, prosím, zkušenosti? Mám problém s tím, že ke každému pokynu je tam pouze jeden úkol, co mi moc nepomáhá celou věc pochopit, protože už některé základní pokyny jsem zvládla spíš metodou pokus-omyl.
2. Chtěla bych si pořídit nějakého robota, na kterém bych se mohla prakticky procvičit v programování. Přemýšlela jsem o Lego Mindstorms, ale stojí relativně hodně a nevím jestli to stojí za to.
3. Chtěla bych si pořídit opravdického domácího robota (nemyslím kuchyňského :) ) jelikož jsem značně sklamaná ze Siri. Má s tím někdo zkušenosti? Docela se mi líbí NAO nebo JIBO ale bojím se, jestli to nebude stejné sklamání jako Siri, ale možná to s ní jenom neumím.

Omlouvám se, za nejspíš hloupé dotazy, ale každý nějak začínal.
Budu ráda za jakoukoliv pomoc.
Děkuji a přeji hezký den
Zuzana
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Uplny zacatecnik

Příspěvek od DavidO »

Vítej :)
To Lego není vůbec špatný, i když tak úplně levné není. Ale pro začátečníka je opravdu užitečné, vůbec se nemusíš starat o konstrukci nějaké elektroniky nebo mechaniky, robota si buď sestrojíš sama anebo sestavíš přesně podle návodu a bude na 99% hned fungovat. A je k tomu hodně příkladů a doprovodného materiálu, navíc zaměřeného i na děcka = netrpělivé začátečníky. To neznamená, že to není pro ne-děcka, ostatně i moji VŠ studenti s ním pracujou a leccos se na tom naučí.
Jibo by měl (měla? mělo?) stát zhruba 2x víc než standardní rozjezdová sada Lego Mindstorms, a pro Nao by sis musela přidat ještě nulu navíc (i když jsem teda četl, že zlevnili z 16000$ na 6500$ ...).

S tou první věcí, Robot School, ti bohužel neporadím, Apple nemaje. Vypadá zajímavě, asi to bude takový "Karel pro Apple" (znalci vědí ;))

PS Dotazy jsou OK. Nejen nejsou hloupé relativně vůči jiným dotazům tady na fóru, ale vůbec nejsou hloupé ani absolutně.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
zuzana
Příspěvky: 6
Registrován: 17 pro 2015, 23:17

Re: Uplny zacatecnik

Příspěvek od zuzana »

Velice děkuji za odpovědi a pomoc. Jsi moc hodný.
Tak já si ještě rychle napíšu Ježíškovi o to Lego. Myslím, že "netrpělivý začátečník" je přesně výstižné :-) Měla jsem obavy jestli to už není moc sofistikované pro úplného začátečníka, podle toho co jsem četla tady na fóre.
Mám taky VŠ, ale humanitní a zjišťuji, že bohužel bez znalosti technologií se člověk neobejde ani v tomto oboru a po měsících výzkumu a rozhodování jsem dospěla k názoru, že programování a robotika je to, co hledám.
Zkusila jsem napsat přímo autorům té apple aplikace, tak snad budou reagovat a poradí. Jinak jsem si už vygooglila i Karla a jdu se kouknout co dovede :)
Ještě jednou díky a hezký den
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Uplny zacatecnik

Příspěvek od Dex »

Přiznám se, že i já, jako řekněme "lehce pokročilý" se k myšlence pořídit si Lego Mindstorm pravidelně vracím. Zatím odolávám :D

Určitě bych šel do aktuální verze EV3. Viděl jsem z ní postavené dost zajímavé věci, stačí se porozhlédnout po internetu.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
zuzana
Příspěvky: 6
Registrován: 17 pro 2015, 23:17

Re: Uplny zacatecnik

Příspěvek od zuzana »

Moc děkuji za pomoc. Přesně ta EV3 mě zaujala. Jenom jsem v některých recenzích našla, že ta základní krabice je sama o sobě docela nepoužitelná, a je potřeba k ní nějaké věci dokoupit. Jenom jako začátečník, jsem úplně nepochopila co přesně by to mělo být, jelikož názvy těch jednotlivých komponentů ještě neznám :)
Bylo by mi líto kdybych si nemohla "robota" hned vyskoušet. Holt netrpělivý začátečník :D
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Uplny zacatecnik

Příspěvek od Dex »

To bude nějaký "informační šum". V té krabici je dostatek dílů na několik různých robotů (viz http://www.lego.com/en-us/mindstorms/build-a-robot).

Je to ale stavebnice, takže je možné jí rozšířit a postavit něco většího/jiného.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
zuzana
Příspěvky: 6
Registrován: 17 pro 2015, 23:17

Re: Uplny zacatecnik

Příspěvek od zuzana »

Tak EV3 úspěšně dorazil a už jsme postavili i prvního robota :) opravdu je v krabici všechno co je potřeba.

Jediná výtka je zatím to, že tam chybí takové udělátko, jak dostala naše holčička k jejímu legu. Slouží to na rozdělávání již postavených věcí z lega. Tady by se to opravdu hodilo jelikož už i složení robota dá zabrat :)

Kdyby měl nějaký jiný začátečník, který uvažuje o koupi EV3 zájem o informace, ráda se podělím.

Díky oběma za pomoc a přeji hezké svátky
Odpovědět