2D ultrazvuk

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Odpovědět
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

2D ultrazvuk

Příspěvek od pgerla »

Dopracoval se někdo krom Petra Kubáče k funkčnímu 2D ultrazvuku.
ezowiki

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od ezowiki »

Skousim si s tim hrat. Konfigurace dva prijmace, vysilac mezi nimi. Zajima me triangulace k prvnimu odrazu - rohy nabytku kvuli indoor navigaci. Zatim mam postavenu analogovou cast na poli a ATtiny jenom generuje pulzy. Nejak se nemuzu porad dokopat k tomu abych dodelal software. Na osciloskopu to ukazuje pekne. Nejak jsem ani jeste nevybral jaky procesor to vlastne bude ve vysledku zpracovavat. Chtelo by to neco co ma aspon dva capture registry. Abych se priznal mam to postaveny uz rok a nejak neni cas to dodelat.
Na cem delas ty?
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od pgerla »

Jsem na tom podobně. Signál a příjem Atmega328, zesilovač z LM324. Zpracování a zobrazení by mělo být na display 128x64 px (Arduino Atmega2560).
Teď jsem se dokopal k CNC frézce, práce na podvozku se snad posune kupředu. Tak mě to zas donutilo řešit jak bude robot "vidět".
Ne že bych měl něco proti Wi-Fi kameře, ale nikdy nevíš co před robota skočí, když se bude kamera otáčet za procházející sukní ;)
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od pgerla »

Tak jak pokračuješ? Sem trochu upravil zesilovač, aby měřil vzdálenost od 2cm a ne jak stará verze od 17cm. +/- zesilení 970x V úterý pokus se stereo verzí.
ezowiki

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od ezowiki »

Tak se priznam, ze jsi me trochu nakopl, abych se znazil to dodelat. Uz delsi dobu se chci naucit delat s ARMy, tak jsem si rekl, ze bych to mohl zkusit dodelat s nejakym mensim z nich, abyc se zas neco priucil. V patek mi prisel STM32VLDISCOVERY kit. To uz ma celkem pekny procesurek. Hlavne ma dostatek timeru vcetne capcure registru a umi delit a nasobit v jednom cyklu coz je docela posun oproti AVR. Ale hlavne ma ten kit integrovany debuger. Taky je trosku rychlejsi. Odhaduju, ze bych se s rozlisenim smeru mel hrave dostat pod jeden stupen. Tezko rict jestli pujde delat nejake pokrocilejsi zpracovani protoze ma jenom 8K RAM. Takze prichazi do uvahy jenom realtime zpracovani signalu. Na jine srandy nebude dost pameti.
Ted bude sranda se znova vyznat v te analogove casti. Mam to totiz uz rok postaveny na nepajivem poli a jak jsem s tim ruzne laboroval, tak nemam od te posledni verze nakresleny schema. Takze budu muset nejdriv projet to zapojeni a dokumentaci dodelat. Asi bude taky docela boj udelat k tomu do toho STM32 software, vzhledm k tomu ze to bude muj prvni projekt s ARMy.
Tezko rict kolik na to ted budu mit casu, protoze jsem momentalne bez prace, takze se spis potrebuju soustredit na hledani zamestnani. Mimochodem, kdyby nekdo mel zajemo o sikovneho a zkuseneho programatora v C++ dejte vedet. Zkusenosti jak s vetsimi projekty pro Win tak s 8051 a AVR. A za chvili budu umet i ARMy :-)
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od pgerla »

To jsem rád, že jsi to nevzdal i když začínám pochybovat o správnosti mé cesty. Atmega328 proti STM32. Na základě čeho jsi odhadl rozlišení 1°. "mono" verze na stole 0-60cm a max je 290cm co pokoj dovolil. Ted napsat software co z toho spočte 3D obraz.
ezowiki

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od ezowiki »

Kdysi jsem to pocital. Delal jsem si takovou lehkou simulaci v excelu kdy jsem bral ruzne uhly a vzdalenosti k prekazce a simuloval nahrubo vypocet procesorem. Tedy mereni casu od vysilace k prekazce a zpet k obema prijmacum. Pak konverze casu na presnost citacu. A simulace vypoctu uhlu a vzdalenosti. Z toho nejaky hruby graf chyby. A vychazelo to tusim ze je potreba mit cca 20MHz jako hodiny pro citace aby to dokazalo rozlisit smer na cca 1 stupen. Ale uz je to fakt nejakou chvili, musel bych to nekde vyhrabat nebo spocitat znovu. Tak to radsi neber jako bernou minci. Jo a je to myslim dost zavisle na rozestupu prijmacu.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: 2D ultrazvuk

Příspěvek od pgerla »

už to bude rok, cos mi z vlaku mával ...

A teď co Já vím, jak daleko jsi s tím ultrazvukem Ezowiki

Nebo kdokoliv další :) Já už mám zesilovač hotovy, od 30cm do 250cm. Teď hledám inspiraci jak ukládat získana data 3D prostoru do MCU.
Odpovědět