posba o radu

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
Odpovědět
petr1355

posba o radu

Příspěvek od petr1355 »

Zdravím vás všechny.
Doufám, že vás nebudu moc otravovat. mám jakž takž zkušenosti s autema s multicopterama ale s robotama si lámu hlavu :(
Mám jasnou představu co bych chtěl ale nevím jak na to . :(
chtěl bych něco na způsob irobot 310 sugv
Ale ze začátku chci jen pasový podvozek + kameru jako je irobot 110
chtěl bych se zeptat jakou elektroniku do toho kdybych to chtěl ovládat přes PC pomocí gamepadu

- motory, regulátory, (serva pote na tu ruku) to mi je jasný ale zbytek fakt nevím

vím že to de i přes normální RC soupravu ale kdybych to měl v pc tak mam vše na jednom místě (ovládaní i obraz) a nemusel bych pak vymýšlet jak připojit tu ruku to bych musel kupovat druhý přijímač aby to bylo přehledné ale to je detail :DDDD a strašně se mi líbí ovládání přes PC

nebo jak to funguje přes to programovaní to je jak u CNC napíšu program a ono to pak najednou cely udělá ?
děkuji za veškeré rady a omlouvám se že se tu některé otázky opakují
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: posba o radu

Příspěvek od AlesH »

Ahoj. Obávám se, že jednoduché, rychlé a snadné "robotické" řešení Ti těžko někdo poradí. Tedy alespoň já ho neznám. Pokud dobře chápu Tvoje zadání, tak i při "ovládání přes PC" nakonec stejně musíš zajistit bezdrátovou komunikaci s tím vozítkem, takže tím PC si vlastně nijak nepomůžeš (proti RC soupravě).

Podle mne je v tomto případě opravdu nejdostupnějším řešením použít klasickou RC soupravu.

Teoreticky pak máš pořád možnost připojit ten RC vysílač k PC a ovládat ho vhodným programem v PC. Rozhraní mezi PC a RC vysílačem se dokonce vyrábí a je dostupné např. na http://www.endurance-rc.com/pctx.php . Ale sehnat nebo udělat dobrý program do PC podle mne ani tak nebude snadné. Záleží na tom, jak schopný jsi programátor.

Klasické "hobby robotické" řešení by vyžadovalo pořídit do vozítka vhodný programovatelný kontrolér s bezdrátovým připojením (asi WiFi, protože Bluetooth má dosah jen pár metrů), všechno vhodně navrhnout, propojit a naprogramovat nejen na straně vozítka ale i na straně PC (pro ovládání přes WiFi). Proti RC řešení je to mnohem náročnější. Zkušený "hobby robotik" by to mohl zvládnout. Začátečník podle mne těžko.

Pro mne osobně jsou obě řešení "přes PC" mimo moje zkušenosti a možnosti. Snad Ti tedy ještě poradí někdo znalejší.
petr1355

Re: posba o radu

Příspěvek od petr1355 »

děkuji moc takže podle vás je nejlepší nápad to postavit normálně přes RC soupravu ? :D sem ani netušil že de připojit RC soupravu k PC .Ale to je vedlejší v první řadě mi de o to dostat to do pohybu :D a po té budu toto zkoumat jen sem chtěl vědět co je na to zapotřebí. A sám to určitě znáte když se vám něco zalíbí tak to musíte mít za každou cenu :DDDDD ( sice málo kdy to vyjde ale za pokus nic nedám ) abych se přiznal do teď sem to hledal a mám v tom větší guláš než sem měl :(
každopádně děkuji za radu a určitě budu rád i za další :)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: posba o radu

Příspěvek od jrt »

To, co vy chcete postavit, není robot (i když se tomu tak slangově říká), ale dálkově ovládané vozidlo. Tím pádem je pro vás ta nejjednodušší, nejschůdnější a i nejlevnější cesta použití RC soupravy, která umožní i zpětný přenos obrazu.
Jak z kontextu vašeho dotazu vyplývá, jste v programování začátečník, takže se smiřte s tím, že než dokážete napsat opravdu funkční ovládací a komunikační program pro PC, čekají vás stovky hodin studia a spousta bezesných nocí...
Pokud vás to přesto neodrazuje, zkuste se podávat na domovské stránky jazyka Processing, který se pro podobné experimenty docela hodí.

Kolega DEX na Robotickém dnu 2014 s dálkově ovládaným tankem velikosti irobot 110 jezdil a - pokud vím - zkoušel na něj i montovat kameru pro přenos obrazu a měl dobré výsledky. Snad vám sem napíše nějaké podrobnosti.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: posba o radu

Příspěvek od Dex »

To co chcete není až tak snadné jak by se možná mohlo zdát. Zkuste pro začátek opravdu použít klasickou RC soupravu, kterou vyřešíte ovládání. K přenosu obrazu jsem používal sadu pro FPV na 5,8 GHz takže s rušením vysílačky na 2,4 GHz není problém. Zdrojem obrazu je klasická analogová videokamerka a výstup z přijímače musíte připojit třeba k televizi klasicky "přes cinch". Shodou okolností chci tento set (vysílač a přijímač) prodat tak se případně ozvěte soukromě. Snad nemusím dodávat, že ho neprodávám proto, že by to nefungovalo ale prostě jen trochu měním plány ;)
Pokud by jste chtěl do obrazu z "robota" vkládat nějaké informace jako třeba teplotu okolního prostředí, stav baterie atp. tak to také lze. Dejte si do Google "minim osd" a uvidíte. Dodávám, že slovo "minim" není překlep. Ten modul mám taky a je případně také k dispozici.
Zrovna o této problematice toho vím docela dost respektive hlavně vím kudy cesta nevede ;) tak se třeba stavte na nějakém setkání a můžeme poklábosit osobně.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
petr1355

Re: posba o radu

Příspěvek od petr1355 »

jo tu soupravu pal58 sem měl na hexacoptéře a byl sem spokojenej :) programovaní fakt neumím maximálně naprogramovat CNC ale to je něco úplně jiného :DD
udělám to normálně přes tu RC soupravu bude to asi vážně nejlepší :) minim osd to je dobrý nápad musím vyzkoušet :)
děkuji vám moc a snad se mi to podaří :D
Odpovědět