Dotazy začátečníka

Chcete si postavit robota, ale tak nějak nevíte kudy do toho?
roupiik

Dotazy začátečníka

Příspěvek od roupiik »

Zdravím vás všechny.
Doufám, že tu nebudu moc otravný, ale rád bych se ponořil do kouzel robotiky, nicméně jako začátečník zatím trochu tápu. 14 dní jsem sbíral teorii, protože elektrotechnika mě minula, programování, no možná bych dokázal zapsat podmínku v "céčku" a praktické zkušenosti nulové, takže bych měl nějaké dotazy. :)
Mám jasnou představu. Jako první pokus bych rád sestrojil "něco", co bude umět jezdit! Ba dokonce by to mohlo mít i senzor, který by mu říkal, 4 cm před tebou překážka a třeba se otočí. Chci si to ovšem smontovat celé sám, žádné arduino, protože to na mě dělá dojem, třeba mylný, že už je v něm všechno "připravené"? Nic složitějšího, žádná čára, žádný sumo. Nemám v úmyslu jezdit po soutěžích, ačkoliv zkušenosti ukáží. Dotazy:
AVR je to samé co mikrontroler? A nějaký zásadní rozdíl mezi ATMega a Picaxe? Zde, na doupěti se totiž píše spíše jen o druhé možnosti.
Stáhnul jsem prostředí Atmel Studio 6.1 pro psaní samotného programu. Lze ho využít pro oba dva typy ATM i Pic?
Dají se jako pohony kol využít obyčejné motůrky z domácích elektro., jako je dvd a jiné? Něco jsem totiž rozebral, tak tu mám různá střeva.
Jak na takový motůrek, ze kterého čouhá hubená tyčka připojíte tlustější nápravu kol?
Jsou nějaké české materiály, blogy, kde někdo popisuje stavbu celého robota? Zatim jsem procházel toto doupě, robotiku, robotrevue, hobbyrobot, z polských kapacit mirekk36, ale zde jsem hodně omezen jazykovými neschopnostmi.
Co se programování týče, mám v hlavě strom, jak by to mohlo asi mohlo vypadat, ale je to opravdu tak jednoduché? 1. jeď dokud to jde 2. když před tebou překážka = 4cm, otoč se doprava ? Samozřejmě psaní kódu si nastuduju, jen jestli mě od pouštění se do robotiky odradíte hned? :)
Mám v hlavě x nápadů, ale ty už jsou trochu složitější a já potřebuju vědět, kde začít. Ještě na závěr pro info. Chystám se k nákupu základních potřeb - ATM nebo Pic, podle toho co napíšete, nepájivého pole, nějaké drátky, kondenzátory, rezistory, možná LED (zatim nevim o jejich využití). Z ebaye už mi jede USBASP, kterým bych dle zmíněného Mirkka36 měl být schopen propojit mikro s pc. Co je na tom pravdy, to se teprve uvidí.
Moc se omlouvám za svůj sloh a předem moc děkuju za jakoukoliv pomoc, radu, odkaz!
S pozdravem Jakub
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od jrt »

Buďte vítán!

Odpověďi na dotazy, které jste tu vznesl, by vydaly na celou knihu, možná nejen jednu. Takže se vám pokusím odpovědět jen velmi rámcově a doufám, že mě kolegové doplní.

Elektronika:
1. Pokud - jak sám píšete - s ní máte nulové zkušenosti, pak je cesta, kterou jste tu nastínil, cestou do pekel... Právě proto, aby se co nejvíc omezila možnost omylů a dostal jste se snadno a rychle ke kýženému výsledku, byla vymyšlena platforma Arduino. Pletete se, když si myslíte, že je tam "vše připraveno". Můžete libovolně cokoli programovat v jazyku, který je velmi podobný jazyku "C", ale zároveň můžete využívat i volně dostupné fragmenty kódu a knihovny, které vytvořily statisíce uživatelů Arduina před vámi. Samozřejmě, že také můžete využívat jejich rad a zkušeností v diskusích, ty se ovšem odehrávají především v anglickém jazyce.
2. AVR je jeden z rodiny mikrokontrolérů. Atmel studio můžete využívat k programování mikrokontrolérů Atmel, pro mikrokontroléry PIC se používají jiné programy.
3. Mezi ATmega a PICAXE je podobný rozdíl jako mezi dětskou tříkolkou a autem F1; první program do PICAXE napíšete během několika minut, ATmegu se budete muset učit používat mnohem déle, ovšem až ji ovládnete, bude její výkon s PICAXE nesrovnatelný. Otázka ovšem je, zda bude tento výkon potřebný pro tak jednoduchého robota, jakého chcete stavět.
4. Mikrokontrolér PIC není totéž, co PICAXE.

Mechanika:
Mezi motorek a kolo robota je třeba vložit ještě převodovku, která zredukuje několikatisícové otáčky motoru na několik desítek otáček za minutu, které jsou vhodné pro pohon robota a zároveň znásobí sílu (tedy točivý moment) motoru. K připojení kola k takové převodovce se řeší podle jejího typu, většinou použitím speciálně k tomu určeného kolečka (viz snailshop.cz).
Motor ovšem nejde přímo připojit k mikrokontroléru, je nutno mezi ně ještě vložit výkonový elektronický prvek, který dokáže spínat proud, potřebný k roztočení motoru - viz články Robotem sem, robotem tam a Robotem sem II.

Informace:
O žádném pramenu v češtině, který by se zabýval kompletní konstrukcí robota nevím, v anglickém jazyce jich jistě několik najdete, ovšem často zjistíte, že jejich autor používá specifické, tím pádem nedostupné součástky.

Tolik pro začátek...
jrt
Uživatelský avatar
adamh
Příspěvky: 62
Registrován: 24 úno 2013, 23:10
Bydliště: Opava / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od adamh »

USBASP, který máte objednaný, je programátor mikrokontrolérů AVR (ATtiny, ATmega, ...). Potřebujete ho k nahrání programu do čipu. S mikrokontrolérem PIC vám bude k ničemu. :-)

Kód: Vybrat vše

Chci si to ovšem smontovat celé sám, žádné arduino, protože to na mě dělá dojem, třeba mylný, že už je v něm všechno "připravené"?
To je ovšem podstatný problém hobby robotiky. Ona "připravenost" se někdy může hodit, člověk pak nemusí ztrácet čas a peníze vymýšlením již vymyšleného. Na nějaké úrovni připravenosti je potřeba se zastavit.
“We’re all pathetic and creepy and can’t get girls. That’s why we fight robots.” –Kripke (TBBT)
Osobní web: adamh.cz
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od AlesH »

Mě osobně se do začátku osvědčil ROBOset1. Stojí jen 600 Kč a přitom obsahuje většinu součástek pro stavbu prvního robota (včetně PICAXE20M2, dvou motorů s převodovkou, ovladače motorů, nepájivého pole i programovacího kabelu). Pozor, pokud notebook nemá sériový port, je třeba mít ještě převodník USB/COM, např. USBCOM3. Pro kompletního robota jsou pak už třeba vlastně jen kola. Je to úvod do světa PICAXE. Jeden ze způsobů, jak z podobné sestavy součástek poskládat jezdícího robota, je uveden např. na http://letsmakerobots.com/node/29293 .

Za hlavní výhodu PICAXE (i Arduina) považuju relativně snadný způsob naprogramování (jak zápis kódu, tak i samotné nahrání do procesoru). U samostatného AVR (nebo PIC apod.) je tohle mnohem pracnější, zdlouhavější a nesrozumitelnější.

Arduino je trochu jiný svět (připojuje se k PC obvykle přímo přes USB), ale většina součástek z té sady ROBOset1 se dá využít i s Arduinem (Arduino tam vlastně nahradí jen to PICAXE).

Přeju hodně zábavy a radosti při pokusech v robotice.
roupiik

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od roupiik »

Moc vám všem děkuju za rady ;)
Zkusím z toho něco vyfiltrovat, něco pořídit a už se konečně do něčeho pustit.

Díky!
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od Dex »

Taky můžete dorazit na sraz a poklábosit osobně ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
fin
Příspěvky: 37
Registrován: 19 dub 2013, 15:24

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od fin »

Mám dotaz.- Kde se bude konat sraz "RoboDoupěte"?
- Je možné přijít pouze jako fanoušek stavitelů robotů s věkem přes 70 let?
- Jaký je další osud mikroprocesorů PICAXE? Připadá mě,
že aktivity s PICAXE utichli. fin
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od jrt »

fin píše:Mám dotaz.- Kde se bude konat sraz "RoboDoupěte"?
7.12. od 10 do 16 hodin, Node5, Radlická 50, Praha 5
- Je možné přijít pouze jako fanoušek stavitelů robotů s věkem přes 70 let?
Samozřejmě, bude tam nejspíš více příznivců robotiky ve vašem věku.
- Jaký je další osud mikroprocesorů PICAXE? Připadá mě, že aktivity s PICAXE utichli.
Budoucnost PICAXE se jeví růžově, jen se nikdo nechce podělit o zkušenosti. Prakticky vše okolo PICAXE jsem v poslední době dělal já sám a právě teď mám jinou práci, takže mi na PICAXE nezbývá čas.
jrt
roupiik

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od roupiik »

Zdravím všechny.

Čas uplynul, objednané součástky došly, tak se do toho pustit. Ale narazil jsem na jeden problém (časem jich bude mnohem víc). Potřeboval bych poradit, jestli s tím má někdo zkušenosti.
Mám ATmega328P, USBasp. Nemám problém dělat spoustu věcí podle data sheets, tj. hlavně zapojení MISO, MOSI, atd., ale spíš by mě zajímalo programové vybavení. Respektive, ve kterém programu program napsat, aby komunikoval s USBasp a dokázal ten mnou vytvořený program hodit do procesoru. Stáhnul jsem Atmel Studio 6. AS je ok, hezky se v něm C píše, ale za boha se mi nepodařilo dopravit program do procesoru. Našel jsem nějaké rady, jako přidat external tool, něco tam dopsat. Stejně to nefunguje. Stáhnul jsem eclipse. Zde nemám možnost psát v C, takže ani nevím, jestli to bude komunikovat. Ještě jsem nezkusil winAVR, ten přijde na řadu dneska.
Jinak USBasp mám v pořádku v pc nainstalovaný, ten by měl být ok.
Mohl bych teda poprosit o nějaké vaše zkušenosti, rady, nebo video na YT. Tam jsem taky projel hodně věcí super je polák mirekk36 ;).
Moc děkuju!

PS: sraz pěknej.. nabral jsem nějakou inspiraci, vítězům hledačům gratuluju!
Uživatelský avatar
adamh
Příspěvky: 62
Registrován: 24 úno 2013, 23:10
Bydliště: Opava / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazy začátečníka

Příspěvek od adamh »

Osobně na Windows používám WinAVR a projekty vytvářím v Eclipse CDT.

WinAVR je sada nástrojů pro práci s AVR - třeba kompilátor GCC s knihovnami Avr Libc nebo program Avrdude, který se používá pro nahrání firmware do procesoru.

Eclipse je IDE původně pro Javu, proto je potřeba sáhnout po verzi CDT. Pak už jen stačí nainstalovat AVR Eclipse Plugin (asi http://avr-eclipse.sourceforge.net/wiki ... pse_Plugin, ale možná existuje novější verze) a vesele vytvářet projekty.

AVR Eclipse Plugin samozřejmě nutný není, je možné se bez něj obejít. Ale má wizarda pro vytvoření projektu s nastavením konkrétního čipu a nějakých parametrů (frekvence hodin) a nejspíš umí najít v počítači tools specifické pro AVR (kompilátor, linker, ...). Umí i komunikovat s Avrdude, takže nahrání je na jeden klik (to ale nepoužívám, mám programátor Presto, který má na sobě tlačítko pro flash a jsem lenivec lenivý :-) ).

...a jde to samozřejmě i bez IDE s tím, že si napíšeš vlastní Makefile. Dlouho jsem používal proces popsaný ve skvělém článku Blikáme LEDkou (http://robotika.cz/guide/blink/).
“We’re all pathetic and creepy and can’t get girls. That’s why we fight robots.” –Kripke (TBBT)
Osobní web: adamh.cz
Odpovědět