BluePill

Odpovědět
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

BluePill

Příspěvek od butan »

Koupil jsem pár destiček, z ali po 50Kč, a jsem z nich nadšený. Má to vestavěný can (budič je třeba externí), USB,, bit-banding, RTC, umí bootovat z RAMky, má mód supervisor.
Prostě dosmělý procesor ideální na testy destiček s displeji, sensory a jinému hraní,,, k čemuž jsem doposud používal HW arduino nano.
Používáte to někdo?
Čip má na sobě nápis STM32F103C8, ale jedná se pravděpodobně o čínský klon.
Znáte někdo problémy, rozdíly způsobené použitým klonem STM32 oproti originálu? (jiné idcode mi nevadí)
Lubor
PS. trochu jsem ho přecenil, MPU má jen XL verze.
Naposledy upravil(a) butan dne 05 úno 2024, 07:07, celkem upraveno 4 x.
MartinL
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: BluePill

Příspěvek od MartinL »

Ano, běžně používám, právě na tom ladím sw, který pak poběží na mojí desce s STM32F103.
Kdysi jsem zkoumal rozdíly mezi originál STM32 a různými klony (minimálně tři různé), které se obvykle používají na desce Bluepill. Nic zásadního jsem neobjevil a ani za těch cca 6 let, co je používám jsem nenarazil na nic, co by činilo problémy (ale mám to pouze na hraní).
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: BluePill

Příspěvek od butan »

Já zatím objevil jeden problém, ale asi nebude způsobený klonem.
STlink V3 s STM32CubeProg na téhle destičce nefunguje. Přitom programátor STlink V1 od číňana funguje. (s tím STM32CubeProg) Ale ten zase nemá vestavěnou sériovou linku :-(
Lubor
PS. nemám originální NUCLEO abych ten STlinkV3 zkusil i s ním :-(
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: BluePill

Příspěvek od butan »

Tak mi z ali přišly další kousky, a tentokrát na nich jsou pravé STM procesory. Ty nové destičky mají ledku PC13 na opačné straně, a na procesoru je mimo popisu i logo ST. Problém s stlinkemV3 zázračně zmizel. Takže někde v kódu originálního stlinku, nebo v navazujíích knihovnáh pro USB je kurvítko, které znemožní práci s falešnými procesory. STlink z ali ovšem tento problém řeší, navíc i sám napájí BluePill, takže se sním jednodušeji pracuje než s originálem.
A další rozdíl mezi procesory je v obsahu ROMky s loaderem.
Lubor
E-Ryc
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2013, 16:51

Re: BluePill

Příspěvek od E-Ryc »

Ja jich kdysi hrst objednal, ale nepovedlo se mi jim tenkrat vnutit ani blikajici ledku (bud total fake procesor nebo nejaky podivny bootloader). Takze lezi v krabici do doby, nez nebude do ceho pichnout...
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: BluePill

Příspěvek od butan »

Další informace o procesorech z ali jsou na https://hackaday.com/blog/?s=stm32f103
A já odhaduji, že čínské klony které vypakuje CubeProgrammer (ale jen s originálním STlinkem) mají špatný obsah 4kB paměti pro JEDEC106 identifikaci.
Lubor
Odpovědět