ESP arduino web

Odpovědět
packa
Příspěvky: 43
Registrován: 15 zář 2015, 12:32

ESP arduino web

Příspěvek od packa »

Ahoj
mám udělanou automatiku na ovládání skleníku s arduinem , měřím tam teploty vlhkost řídím otevírání oken spouštění závlahy , a jelikož to je napájeno fotovoltaicky s akumulátorem tak řídím i dobijení a další.
Data o teplotě , vlhkosti osvitu a další ukládám na kartu ale chtěl bych si to posílat domů . Teď to mám udělané tak že tyto údaje posílám přez seriovou linku a když se připojím k esp tak si v něm otevřu konzoli a tam mám vše vypsané , ale chtěl bych si to posílat na nějaký server nebo uložiště kde bych měl všepřehledně uložené a zobrazené , jenže jsem s tím nikdy nic nedělal a tak bych potřeboval poradit kde si to zřídit a hlavně jak , je něco česky ?
Všem dík za rady .
Packa
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: ESP arduino web

Příspěvek od Dex »

Nedávno jsem řešil něco podobného a dopadlo to tak, že mám doma RPi a na něm InfluxDB a Grafana. Funguje to hezky a rozchodit to bylo snadné. Existuje ale i řada dalších cest např. ThingSpeak.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
wutu
Příspěvky: 2
Registrován: 20 zář 2017, 21:31

Re: ESP arduino web

Příspěvek od wutu »

Jak pise Dex, InfluxDB je pro sber dat tohoto typu idealni a k tomu Grafanu. Pouzivam a velka spokojenost.
Je otazka zda to mate na cem provozovat. Pokud jiz doma nemate nejaky linux stroj, tak Rpi s Mosquitto + Pimatic + InfluxDB + Grafana je dobra volba. Jen pozor na beh OS z karty. Minimalne pravidelne zalohovat.
Jako protokol pouzivam MQTT. Je to jednoduche a jiz pomerne rozsirene reseni pro IoT. Velmi snadno se to ladi.
Navic mate moznost data zpracovavat mnoha zpusoby. Jiz zminovany ThingSpeak, Pimatic, OpenHAB, NodeRed a mnoho dalsich nebo vsechny dohromady :)

Specialne vyzdvihnu Pimatic, ne jen proto ze jsem autorem Mqtt pluginu pro tento ridici software, ale hlavne pro to, ze nevyzaduje po uzivatelich "programovat" pravidla chovani systemu (tedy zaklad automatizace). Ma dokonce naseptavac, ktery vam napovida jak v pravidle postupovat a nabizi automaticky i promene ze systemu.

Ve finale pouzivam jen "hloupa" zarizeni (Arduino+Eth, ESP8266) jako sensory/aktuatory a veskerou logiku obstarava Pimatic.
Pro obe platformy pouzivam ESPEasy resp. ArduinoEasy.

Ve finale neni mnoho veci, ktere by nesly timto zpusoben vyresit. Rychle, levne a s minimalnimi naroky na uzivatele v oblasti programovani.

Ve vasem pripade by ESP ve skleniku posilalo data ze sensoru na MQTT broker (napr. Mosquitto) k nemu je pripojen Pimatic (prijima a zobrazuje data a ridi aktuatory (ventil zalivky, okno). Pimatic sam ma docela dobre vyresene grafy, ale pro dlouhodobejsi skladovani a take pro podrobnejsi analyzy nebo jen kvuli vzhledu je vhodnejsi pouzit InfluxDB nebo jinou time series databazi.
Odpovědět