Frontend pro GRBL

Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Frontend pro GRBL

Příspěvek od MartinL »

Dorazily mi drivery pro krokové motory z Číny, a tak bych si chtěl pohrát s GRBL. Přes terminál to nějak chodí, ale hledám pro začátek nějaký frontend na PC. Našel jsem, že se používá poměrně často SerialComCNC (ale stránka je nedostupná. Co jiného na rychlé zprovoznění je pro Win k dispozici?

Díky Martin
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od jrt »

Kolega 48858 upravil GRBL Controller, který jeho autor opustil hanebně rozhrabaný v roce 2014. Jednak je z velké většiny přeložen do češtiny, ale hlavně jsou opraveny největší nedodělky, chyby a nesmysly.
Zítra ho budeme testovat a pak se hned objeví na Hobbyrobotu ke stažení.
Tobě ho posílám hned a budu rád, pokud ho projdeš opravdu podrobně a oznámíš případné nalezené chyby.
jrt
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od pgerla »

GRBL Controller používám (příležitostně) několik měsíců. "Lepší" alternativu jsem na internetu nenašel.
Proto si teď stavím vlastní ovládání jak z PC tak hlavně externí klávesnici, podporou čtvrté osy A, výměnou nástrojů, upínání obrobku atd.
Celkově co nejvíc věcí přenést na HW, aby se nemuselo PC tahat do dílny.
Pepepi

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od Pepepi »

Dobrý den pánové,
byl bych rád kdyby jste jak jrt tak pgerla informovali jak si s vašimi projekty stojíte.
Dost mě to zajímá.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od jrt »

Vítej na fóru, ale příště by neškodilo používat kouzelné slovíčko...
Jak sis doufám všiml, psal jsem:
Kolega 48858 upravil GRBL Controller...
Takže budeme muset počkat, co on na to. Ale rozhodně od upraveného GRBL Controlleru nečekej nějaké zázraky, kolega jen opravuje ty opravdu nejhrubší chyby (třeba to, že v něm nešlo do GRBL v.09 zapsat parametry) a počeštil ho.
jrt
Pepepi

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od Pepepi »

Díky za uvítání.
Máš pravdu, že všude je potřeba elementární slušnosti. Teď vypadám jako hulvát :).
Nečekám zázraky, ale je dobře, že se našel někdo, kdo tento sowtík dá alespoň trošku dokupy.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od pgerla »

Pepepi píše:... byl bych rád kdyby jste jak jrt tak pgerla informovali jak si s vašimi projekty stojíte ...
Momentálně pracuji ovládacím panelu.
Display 128x64
Zobrazení souřadnic X,Y,Z, A (+ další)
Zobrazení aktuálního řádku NC
Krokolomná editace NC - kódu :)

Klávesnice
2x 16 tlačítek (telefonní)
pohyb os, zadávání souřadnic.
(zatím sen nenašel malou QWERTY)

3x potenciometr
ovládání rychlosti, atd.

... výběr NC programu z SD karty ( nahrávání po seriové lince z PC)
Pepepi

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od Pepepi »

Momentálně pracuji ovládacím panelu.
Display 128x64
Zobrazení souřadnic X,Y,Z, A (+ další)
Zobrazení aktuálního řádku NC
Krokolomná editace NC - kódu :) .....
Fakt dobrý,
a na čem ti to poběží? Co je to něco mezi PC a GRBL?
Jestli to dobře chápu tak nahraješ program na SD a potom ho budeš přes "něco" :) posílat do GRBL.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Frontend pro GRBL

Příspěvek od pgerla »

To něco je překvapivě Atmega2560, s displejem ATM12864D, čtečkou SD karty na SPI. Klávesnice, senzory mají vlastní Atmegu328.
GRBL ... i jeho ovládání z PC. Jak to napsat ... GRBL je pouhý pasivní převodník NC kódu na souřadnice motoru.
PC je pasivní lapač prachu z dílny. Jejich komunikace přes seriový je jako hrát přes poštu šachy. Na zimní večery dobré ...
Odpovědět