CNC frézka Shapeoko

nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Chtěl bych si postavit frézku ve stylu Shapeoka. Už minimálně v tom ležím a snažím se zjistit, jaká z dostupných typů by asi byla nejlepší. Nellépe se mi líbí typ Shapeoko2. Na typ eShapeoko nemohu najít výkresy mechanických součástí. Dokáže mi prosím někdo vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými typu po stránce mechanické konstrukce.

Dále bych rád poprosil o soupis elektroniky. Na zahraničních webech se to sice detailně pospsáno, ale nedaří se mi najít nějakou českou alternativu.

Za odpovědi předem velice děkuji.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od aladin »

Frézka Shapeoko byla k vidění na předposledním setkání robotiků na Smíchově.

Lineární vedení dodává např. Stavebnice.com/eshop nebo Snailshop.cz
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Tam jsem sice nebyl, ale tyhle věci už znám. Potřeboval bych dát co nejdřív rozpis dílů a začít stavět.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od jrt »

Na českou variantu Shapeoko ještě nějaký pátek podrobná dokumentace nebude k dispozici, protože pořád ještě je co vylepšovat, zjednodušovat a vychytávat mouchy.
Konstruktér eShapeoko výkresy jednotlivých součástí neposkytuje, ale z obrázků je vidět, že odstranil některé z konstrukčních nedostatků Shapeoka, bohužel však - podle mého názoru - tam některé nové chyby zanesl (třeba ty motory na plastových distančních sloupcích).
Frézka Shapeoko 2 je viditelně konstrukčně dosti zjednodušena proti Shapeoko, podle mne je to cesta dobrým směrem, protože přístupnost pracovní plochy je mnohem lepší a pracovní rozměry celého stroje jsou nyní určeny jen délkou vodících profilů na osách X a Y.
Jako řídící elektroniku je možno použít buď Arduino Uno s nahraným programem GRBL a výkonové drivery SMCB10 nebo drivery A4988 Stepper Motor Driver Carrier, případně výkonnější DRV8825 Stepper Motor Driver Carrier, High Current.
jrt
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Děkuji moc za odpověď. Pro vychází asi nejlépe Shapeoko2. Po mechanické stránce jsem už se s tím popral, akorát si nejsem provedením osy Z. Některé součásti už jsem dneska zadal do výroby, poté co jsem si přesné rozměry ověřil v Solidworksu.

Prosím nedali byste mi dokupy aspoň přibližný seznam elektroniky, která se dá koupil u Vás v obchodě.

Na eShapeoko jsem narážal hlavně proto, že jí stavíte vy. :-)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od jrt »

Prosím nedali byste mi dokupy aspoň přibližný seznam elektroniky, která se dá koupil u Vás v obchodě.
Soupis potřebných elektronických komponentů je v předchozím příspěvku.
jrt
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od viki »

Ahoj nedávno jsem dokončil CNC frézku, je trochu větší než Shapeoko (cca 180Kg) tak bych ti mohl pomoct.
Než se pustíš do uvažování jakou frézku udělat polož si otázky co na ní chceš frézovat. Shapeoko jsem sice neviděl naživo ale z videí a z fotek jde vidět že nic tuhého to nebude - od toho se pak odvíjí přesnost, rychlost, spolehlivost a vůbec všechno.
Místo Arduino bych doporučil oddělovací desku a řídit frézku přímo z PC.
Třeba něco takového:
http://www.cncshop.cz/cnc-io-board-odde ... lelni-port
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Děkuji za nabídku. Hlavní použití by mělo být na plasty a dřevo převážně ve 2d. S tou elektronikou stále dost váhám. Pošlete mi odkaz, pokud máte svého krasavce někde nafoceného !
viki
Příspěvky: 42
Registrován: 14 pro 2013, 22:23

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od viki »

Mam zatím jen dost nekvalitní video na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=wHZ8454 ... ata_player

A jedna fotka.


Když se to už hejbe je uplně jedno jesti chceš dělat 2D nebo 3D, to už je pak věc CNC programu. Snad jen že u 2D není takový nárok na motor na ose Z, nemusí se často točit.
Přílohy
DSCN5286-2.JPG
nazdarek1980
Příspěvky: 15
Registrován: 28 lis 2013, 14:05

Re: CNC frézka Shapeoko

Příspěvek od nazdarek1980 »

Tak to už je hodně slušné, akorát už je to hodně jiná kategorie, než plánuju já. Já myslím, že pro mé momentální představy by mohlo Shapeoko stačit. Je pravda, že s tím řízením (elektronikou si mě hodně nahlodal). Mám ale dosti omezený rozpočet a s Ardurinem se do něj spíše vejdu.
Odpovědět