HC-SR04

Odpovědět
Le-Ze
Příspěvky: 84
Registrován: 31 kvě 2017, 15:37

HC-SR04

Příspěvek od Le-Ze »

Zdravím.
Když se mí doma valí jedno arduino,tento senzor a pod okny mí štěká hnusný sousedův pes.
Bych mu potřeboval vysvětlit, že se štěká pod okny svého pana. :D
Jak na to?.
Asi oba piny na výstup a jak na ních nastavit tu správnou frekvencí?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: HC-SR04

Příspěvek od DavidO »

Pomocí HC-SR04 můžeš změřit, jak je pes daleko. Pípneš a pak měříš, to je v podstatě celé. Např. zde:Instructables: Simple Arduino and HC-SR04 Example (první odkaz z Google).
Ovšem jak s tou vzdálenostní informací pesovi vysvětlit, že je moc blízko, to nevím.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Le-Ze
Příspěvky: 84
Registrován: 31 kvě 2017, 15:37

Re: HC-SR04

Příspěvek od Le-Ze »

Ano pošlu přes to ultrazvukovou vlnu a pak změřím, za jak dlouho se vratila a tak vypočitam vzdálenost.
Pokud však na tom začnu jen vysílat ultrazvukové vlny v určitém kmitočtu?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: HC-SR04

Příspěvek od jrt »

1. Na několika psech jsem vyzkoušel, že jim výkonový ultrazvuk (proměnné frekvence) nijak nevadí.
2. Měniče v HC-SR04 fungují jen na kmitočtu 40 +-1kHz a to už neslyší ani pes.
3. Dálkoměr HC-SR04 nelze snadno přinutit, aby trvale vysílal, protože má vestavěnou vlastní inteligenci. Musel bys z něj vymontovat vysílací měnič a k němu udělat ne zrovna triviální výkonový generátor 40 kHz.
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: HC-SR04

Příspěvek od daton »

Nebo zakoupit ultrazvukovou čističku z aliexpresu a výkon je zajištěn, ale asi bude problém s frekvencí tam to nastavovat nepůjde.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: HC-SR04

Příspěvek od fulda »

A co nenápadně vyměnit sousedovi psa za netopýra, nebo třeba delfína?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Le-Ze
Příspěvky: 84
Registrován: 31 kvě 2017, 15:37

Re: HC-SR04

Příspěvek od Le-Ze »

daton píše: 31 říj 2017, 16:10 Nebo zakoupit ultrazvukovou čističku z aliexpresu a výkon je zajištěn, ale asi bude problém s frekvencí tam to nastavovat nepůjde.
Šikmookým se už podařílo něco takoveho okopírovat,ale nikde jsem se nedočetl, na jakou vzdálenost to funguje.
https://www.aliexpress.com/wholesale?lt ... =y&catId=0
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: HC-SR04

Příspěvek od jrt »

No, nevím, mám kamaráda, který se panicky bojí psů a ten si takovýhle odpuzovač před pár lety koupil za velké peníze. Hned při prvním použití se po něm pes radostně vrhnul, protože si myslel, že mu kamarád nabízí něco k žrádlu a kamarád z toho měl srdeční příhodu.

Já bych řekl, že účinek ultrazvuku na psa nebude okamžitý, ale bude do to zneklidňovat a tak se mu pod tvým oknem přestane líbit.
Ale pro experimenty bych zvolil kmitočet 25 až 30 kHz, proměnnou modulaci a výkon v desítkách wattů (intenzita zvuku klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje).

A nebo si pořídit prak a UZ píšťalku a vytvořit u psa podmíněný reflex...
jrt
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: HC-SR04

Příspěvek od pgerla »

jrt píše: 02 lis 2017, 11:58Ale pro experimenty bych zvolil kmitočet 25 až 30 kHz, proměnnou modulaci a výkon v desítkách wattů (intenzita zvuku klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje).

A nebo si pořídit prak a UZ píšťalku a vytvořit u psa podmíněný reflex...
Frekcenci 20-22kHz nebrat, to slyší děti do cca 15 let. Pokusy s ní skončily stížností rodičů ...

Na zapískání si přiběhne pro kamínek ;)
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: HC-SR04

Příspěvek od gilhad »

Tak ty deti jsou prece bonus, ne? :lol:
Odpovědět