konektory na kabel

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: konektory na kabel

Příspěvek od Dex »

Letovat krimpovací konektory (jakékoliv)?! Mno fůůůj, to je skoro jako krimpovat letovací konektory :roll:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: konektory na kabel

Příspěvek od daton »

No pánové to jsem si nemyslel že tak rychle zapomenete na praktiky chudého kutila ze začátku devadesátek kdy bylo normální i předělávání dutinek z již zakrimpovaných konektorů (protože nebyly k sehnání) jako např tyto
https://www.aliexpress.com/item/230pcs- ... 0000000000
. Proto si myslím že pokud se to udělá dobře je spoj kvalitní a mě nikdy nezklamal. Je fakt že dříve bývaly pozlacené. Pokud je to dnes na vás moc povl
jako třeba tento názor
Mno fůůůj, to je skoro jako krimpovat letovací konektory
tak se omlouvám že jsem se dotkl vašich současných názorů na to jak má amatér řešit konektory.
Ostatně nebylo v úvodu řečeno abychom se podělily o zkušenosti? O odsuzování starších praktik tam nic nebylo ne?
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: konektory na kabel

Příspěvek od Dex »

Když nebyla jiná možnost, tak to prostě jinak nešlo, ale ono už je to přes dvacet let!

Prostě a jednoduše - krimpovací konektory se krimpují pomocí správných kleští a na páječku se přitom nesahá ;)

A ano, ať si to každý dělá jak chce, ale ať pak nenaříká, jak mu prodali blbé konektory, že to je hrachovina atp. což je bohužel naprosto běžný úkaz i v dnešní době...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: konektory na kabel

Příspěvek od jrt »

Ono je to těžké.
Krimpovací kontakt jde samozřejmě připájet, zamačknout plochými kleštěmi nebo skousnout zuby a nějak tu elektřinu povede.
Ale problém je, že když ji nevede, tak většina amatérů (čest vyjímkám!) nepřizná, že ten spoj provedli špatně a neodborně, ale začnou okamžitě vykřikovat litanie o čínských zmetcích, českých zlodějských obchodnících a zlatých komunistech.

Takže to je důvod, proč nerad čtu, jak to jde udělat náhradním způsobem. Datonovi bych věřil, že ten konektor připájí úplně dokonale, ovšem jakmile se do toho pustí "elektronik" s klempířskou páječkou a zkusí ten mini kontakt připájet s pomocí kyseliny k drátu o průřezu 4 mm2 (jiný neměl), nemůže to dopadnout dobře, i když bude 100x tvrdit, že už takhle léta pájí SMD součástky s roztečí nožiček 0,3 mm.
Ono stačí se někdy kouknout na konstrukce, donesené na Malostranské Robodoupě. (To je taky jeden z důvodů, proč mne tam kolegové musel několikrát křísit hltem pálenky, vlitým přímo do hrdla :D)

V robotických soutěžích jsou konektory dost častým důvodem neúspěchu, ale nejvíc na tyhle praktiky doplácejí letečtí modeláři, protože těm při poruše spadne letadlo na hlavu. A tak už nahlédli, že bez kvalitního nářadí a bez kvalitního materiálu to prostě nejde.

Hlavní potíží krimpování samozřejmě je, že konektory jsou různorodé a na každý jsou třeba jiné kleště. Já jich mám dvě velké přepravky a jejich celková cena je (střízlivě odhadnuto) kolem 20.000 Kč. A to nedokážu zakrimpovat ani zdaleka všechny běžné konektory.
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: konektory na kabel

Příspěvek od daton »

No mě ty zlacené ještě nikdy neselhaly, i když jsem je přepájel ale ano dávám vám za pravdu je to jen náhradní řešení. Avšak když ten konektor potřebuji přidělat třikrát za rok tak to se opravdu ty kleště nevyplatí a pokud se to dobře zaletuje nevidím důvod proč by to nemělo pracovat jak má. Mě to funguje jen ještě čas prověří ty nezlaté , obávám se že ani ne postříbřené tedy potažené něčím jiným :D .
Problém s letováním u těchto konektorů je ten že jednak dobrá mikropájka, jednak vhodný cín s tavidlem , vhodné kabely které nemají stahovací bužírky sotva se trochu ohřejí a pak také délka nahřátí a protečení cínu, nesmí to být moc jinak to ochotné vzlíná do dutínky a ne málo jinak je spoj nedokonalý.
Tedy opravdu to chce dost cviku, proto se to taky opustilo a krimpovací kleště byly záchranou. Na druhou stranu už jsem viděl dost takovýchto konektorů, které až zakrimpované tak měly docela slušný měřitelný odpor.
Ale jinak beru to že je to metoda přežitá.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: konektory na kabel

Příspěvek od Dex »

Tak zrovna na KONPC jsou kleště za dobré peníze. Ovšem je taky fakt, že i nakrimpovat se to dá blbě a když je někdo obzvlášť "šikovný", dá se to přehlédnout ;)

Někdy to zkusím čistě experimentálně zapájet, ale určitě u toho budu strašně nadávat :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: konektory na kabel

Příspěvek od daton »

No popravdě taky někdy nadávám. Až to budeš zkoušet sežeň si ty kabely s odolnými bužírkami to je alfa a omega solidního výsledku. Pak už jen trpělivost a .... hodně štěstí :-)
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: konektory na kabel

Příspěvek od kolbaba71 »

Já mám podobný dotaz, tak ho "přilepím" sem.

Mám Arduino 2560. Chci ho použít jen jako platformu pro mcu. Můj nápad je následující: Koupím DPS se svorkovnicí https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 2643827542 kam udělám díru pro programovací konektor. Nebo máte nějaký lepší nápad, jak zvládnout les propojek?
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: konektory na kabel

Příspěvek od Vladimir66 »

ten DPS je shield pro desku s 2560.
takze muzes v pohode programovat pres USB.
(nebo jsem nepochopil dotaz)

pokud mas samotny mcu, tak je jednodussi udelat tistak na miru.
preci nebudes dratovat vyvody z mcu na ten shield..
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: konektory na kabel

Příspěvek od kolbaba71 »

Jelikož jsem nechtěl kupovat a následně pájet ATmegu 2560, pořídil jsem si Arduino s tímto mcu, jenž chci využít jako redukci. Jazyku Arduina zatím moc nehovím a tak si ho chci naprogramovat v Bascomu. Jelikož si s mým programátorem příliš nerozumí, tak jsem z Bascomu vygeneroval hex, jenž jsem před Atmelstudio nahrál do mcu. Pokud to jde přímo i přes usb, tak by to bylo prima, jelikož by odpadly šachy s nepodepsaným ovladačem u novějších Windows. Takže primárně chci Arduino použít jen jako redukci mezi mcu a zbytkem.

Můj primární dotaz byl na to, zda tenhle shield je ideální na připojení většího množství propojek a nebo zda někdo používá nějaký jiný osvědčený způsob, jak se ve větším množství propojek neztratit. Jelikož popis každé propojky štítkem by Arduino zakryl a ztížil přístup k headru. Mám obavy, že zapojovat propojky přímo do headru by nebyl příliš šťastný, zvláště při identifikaci konkrétní propojky. Proto mě přijde shield se svorkovnicemi jako optimální řešení. Ale může existovat i jiné, lepší a proto se ptám.
Odpovědět