Drobničky

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Drobničky

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

koukám na článek Drobničky 001 – SMD odpory pro breadboard.
Nejsem si jistý, jestli někomu nerozbiju pokračování hezkého seriálu, když začnu vkládat poznámky.

Začnu volbou pinů - pokud něco chci používat opakovaně, tak používám raději Precizní oboustranné kolíky. Mám pocit, že mnohem méně "vymačkávají" board.
Obrázek

Za pozornost stojí také používání precizních DIL. Mezi ně se také ledacos vejde.
Obrázek

Co se mi ale osvědčilo celkem hodně je používání ohnutých pinů pokud si do boardu chci udělat nějaký větší modul.
Pracuje to asi tak, že si na desce udělám na kraji motiv DIL6, do kterého připájím 2 sloupečky třířádkového úhlového pinheaderu. Pak vložená deska v bareboardu nezabírá moc místa a vedle konektorů se normálně vejdou další drátky. Pokud potřebuji víc než 6 nožiček, tak z druhé strany desky v obráceném směru další dva sloupečky. Ty jsou v barepoardu kousek dál od středu. Tím se člověk dostane na 12 vývodů a to už je celkem použitelné.
pin3x40.jpg
pin3x40.jpg (19.86 KiB) Zobrazeno 11682 x
Nevím, jestli jsem to správně popsal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Drobničky

Příspěvek od Dex »

To s "vymačkáváním" není pocit, to je bohužel fakt ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobničky

Příspěvek od gilhad »

To "seriál" je poněkud nadnesené, nemám to koncipované, že v dílu 001 začnu odpory abych se v dílu 999 dostal ke stavbě finální verze počítače takovéhoto typu https://www.youtube.com/watch?v=HyznrdD ... HU&index=1

Spíš jde o to, že vždycky na Robopivu neco placnu, ze jsem udelal nebo se chystam udelat (a je to blby jak facka na bricho) a jrt se chytne za hlavu ze "tak o tom proboha napis clanek" a pak se zas chytne za hlavu "ty mlady dnes vubec nectou - ja napisu clanek o XXX, dostanu na facebooku milion lajku a tisic lidi se me zepta 'A jak se to XXX vlastne dela' a ja jim odpovidam 'Vole, to je v tom clanku, cos mi olajkoval' a vono z nej vypadne, ze cetl jen perex a nenapadlo ho na to kliknout". Tak se chystam takhle psat clanky o vecech, co me tak nahodne potkaji ci vyrobim a aby to nebylo delsi nez na jednu stranku a neprislo mi to jako chaoticke vykriky, tak jsem to pojal jako "serial Drobničky".

Takže další díl zas bude o nějaké náhodné věci a pokud se k tomu rozpoutá debata, tak budu jen rád, zvlášť když někdo řekne "A já to zas dělám takhle".

Ale pokud se někdo přidá, tak klidně může Drobničky psát "kolektiv kolemjdoucích autorů", kdy se komukoli zachce se o cosi podělit, na "velký článek" to je málo a nafouknout prkotinu aby vydala na "velký článek" nestojí za to .. tak nenapíše nic. Takže nabízím zastřešující seriál právě pro prkotiny. Už jen ta tvoje odpověď byla delší, než celý můj článek, klidně by se kvalifikovala :)

BTW: na zacatky píšeš o vymačkávání breadbordu, pak zas o desce do bareboardu a jednom či dvou DIL6 pomoci 3 nožičkového konektoru nějak teď tápu, jak přesně si představit tu aplikaci, ale asi by se mi velmi líbila - myslíš, že bys mohl dát fotku? (Nebo to přitáhnout na Robodoupě, abych to nafotil já?)

BTW2: Taky jsem si kdysi pořídil nějaké precizní piny a konektory a pak mi do toho nešly ty neprecizní, tak mi leží v šuplíku - asi nastal čas je zas oprášit :) Zvlášť když na PCB dávam přednost SMD, že nemusím vrtat dírky, ale když mě zaujala 555, tak číňan mi jich pošle 50 za cenu 4 z GME (a míň než 4 nemá cenu kupovat, když chci zkusit trik se 3 a jednu nejspíš omylem odpálím). Takže jsem vzal 50 SMD a pár jich předělám na nožičkové - nějak. buď to zprasím natvrdo do dvou 3 pin lišt, nebo přez malý PCB z toho udělám DIP rozkročený přez středovou díru v breadboardu.

(A kdyby se mi to líbilo ... tak těch 555 užiju spoustu - za tu čínskou cenu z toho můžu klidně dělat i bezzákmitová tlačítka na místa, kde na tom záleží :)
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Drobničky

Příspěvek od Dex »

Jen piš dál :-) Zatím to četlo 49 "unikátů" a průměrně na té stránce zůstali skoro dvě minuty. Na to že je to tam druhý den to myslím vůbec není špatné :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Drobničky

Příspěvek od fulda »

gilhad píše: 29 led 2018, 14:57 To "seriál" je poněkud nadnesené, nemám to koncipované, že v dílu 001 začnu odpory abych se v dílu 999 dostal ke stavbě finální verze počítače takovéhoto typu https://www.youtube.com/watch?v=HyznrdD ... HU&index=1
Bezva, to se hodí, už se těším na další.
gilhad píše: 29 led 2018, 14:57Ale pokud se někdo přidá, tak klidně může Drobničky psát "kolektiv kolemjdoucích autorů", kdy se komukoli zachce se o cosi podělit, na "velký článek" to je málo a nafouknout prkotinu aby vydala na "velký článek" nestojí za to .. tak nenapíše nic. Takže nabízím zastřešující seriál právě pro prkotiny. Už jen ta tvoje odpověď byla delší, než celý můj článek, klidně by se kvalifikovala :)
Bezva, tak já si přihodím své.
gilhad píše: 29 led 2018, 14:57BTW: na zacatky píšeš o vymačkávání breadbordu, pak zas o desce do bareboardu a jednom či dvou DIL6 pomoci 3 nožičkového konektoru nějak teď tápu, jak přesně si představit tu aplikaci, ale asi by se mi velmi líbila - myslíš, že bys mohl dát fotku? (Nebo to přitáhnout na Robodoupě, abych to nafotil já?)
Nafotím, udělám nějaký model nebo tak něco. Jsem teď v práci, tak to nemám u sebe.
gilhad píše: 29 led 2018, 14:57Zvlášť když na PCB dávam přednost SMD, že nemusím vrtat dírky, ale když mě zaujala 555, tak číňan mi jich pošle 50 za cenu 4 z GME (a míň než 4 nemá cenu kupovat, když chci zkusit trik se 3 a jednu nejspíš omylem odpálím). Takže jsem vzal 50 SMD a pár jich předělám na nožičkové - nějak. buď to zprasím natvrdo do dvou 3 pin lišt, nebo přez malý PCB z toho udělám DIP rozkročený přez středovou díru v breadboardu.
Převody SMD/DIP mne baví.
Existují takové odborné metody, některé metody jsou spíš takové, jako když to dělám já.
SMD_DIL1.jpg
SMD_DIL1.jpg (15.99 KiB) Zobrazeno 11671 x
SMD_DIL2.jpg
SMD_DIL2.jpg (18.82 KiB) Zobrazeno 11671 x
Obrázek Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Drobničky

Příspěvek od fulda »

gilhad píše: 29 led 2018, 14:57 BTW: na zacatky píšeš o vymačkávání breadbordu, pak zas o desce do bareboardu a jednom či dvou DIL6 pomoci 3 nožičkového konektoru nějak teď tápu, jak přesně si představit tu aplikaci, ale asi by se mi velmi líbila - myslíš, že bys mohl dát fotku?
OK, takže metody vkládání modulu do bareboardu.
První metoda pro menší počet nožiček - asi tak do 12.
Na plošňáku si uděláme dva konektory 2*3 na šířku DIL6 (ten je tam navíc)
Pak do jednoho osadíme pinhead z jedné strany a do druhého z druhé strany.
Na fotkách je verze jen pro 8 pinů.
Přílohy
DSC_0335__.jpg
DSC_0335__.jpg (62.42 KiB) Zobrazeno 11665 x
DSC_0330__.jpg
DSC_0330__.jpg (67.38 KiB) Zobrazeno 11665 x
board2.png
board2.png (4.93 KiB) Zobrazeno 11665 x
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Drobničky

Příspěvek od fulda »

verze pro 6 pinů se osazuje jen na jednu stranu.
Přílohy
DSC_0327__.jpg
DSC_0327__.jpg (71.65 KiB) Zobrazeno 11666 x
board1.png
board1.png (4.8 KiB) Zobrazeno 11666 x
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Drobničky

Příspěvek od fulda »

Další metoda je určená pro větší množství vývodů. Deska se udělá asi jako RaPI zero. Dá se z jedné strany dlouhej a z druhé strany širokej konektor.
Asi by se to dalo ještě vylepšit, pokud by širokej nebyl zase tak moc širokej, ale k tomu jsem se nikdy nedostal.

Obrázek na PCB je jasnej, je to dvouřadý pinhead.
Přílohy
DSC_0322__.jpg
DSC_0324__.jpg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobničky

Příspěvek od gilhad »

Aha :) Jasně :) Já se zaseknul na tom, že "... do DIL-6 připájím dva sloupečky ..." a nevycházelo mito, protože jsem viděl dva vedle sebe, ne dvakrát jeden z opačných stran.
fulda píše:Bezva, tak já si přihodím své.
Jo, rozhodně tam tohle všechno dej (i další věci) - tohle jsou přesně takové drobničky co si to zveřejnění zaslouží.

Dal bych to tam sám, kdybych na to sám přišel, ale takhle bych tě okradl o zaslouženou slávu :)
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Drobničky

Příspěvek od fulda »

Ale jen to tam klidně dej, tam to lépe nezapadne. Když mi přiznáš autorství fotek, tak jsem spokojen :)

Jo a ještě jsem vlastně neuvedl, že když máš board co má po straně napájecí fousy, tak se dá přidělat ke krajům ještě to napájení. Ale to dělám nerad, protože to omezuje práci s power managementem když se rozhodneš ho nějak v budoucnu řešit.

Já bych měl několik připomínek k TOMUTO článku.
  • nakopíroval bych tam alespoň nějaký obrázek když už ne všechny
  • na konci článku je odkaz na fórum, ale je to obecný odkaz, možná by bylo dobré ho poslat rovnou do tohoto vlákna (a odkaz v textu také klikací)
  • ve jméně autora schází prostřední jméno (kolemjdoucích)
Je bezvadné, když jsou na diskuzním fóru všichni pozitivně naladěni a neremcají na blbosti :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět