Spolupráce v hobby robotice

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od AlesH »

Ahoj všem. Hledám možnosti spolupráce v hobby robotice. Jde o to, že po letech samostatného experimentování v hobby robotice jsem si jasně uvědomil, že nejvíc mne zajímá a baví programování (a také mi to nejlépe jde). V mechanice a elektronice robotů bych ale potřeboval pomoc a spolupráci někoho znalejšího, zkušenějšího a nadšenějšího.

Měl byste někdo zájem o spolupráci se mnou (v hobby robotice)? Nabízím svoje solidní zkušenosti a schopnosti v oblasti programování PICAXE, Arduina a trochu i Androidu (Java).

Mám zájem o umělou inteligenci a v hobby robotice bych ji chtěl zkoumat, testovat a případně i vyvíjet. Mojí vizí je robota místo "programování" výhledově spíš "učit". Protože ale mnou postavení roboti nejsou moc spolehliví, přesní ani výkonní, trávím hodně času překonáváním těchto mechanických a elektronických problémů a ke svojí oblíbené umělé inteligenci se dostávám jen málo (postupuji moc pomalu). Proto mne napadlo, jestli někdo jiný na tomto fóru neřeší podobný problém z opačné strany. Pokud ano a měli byste zájem o spolupráci se mnou, dejte mi vědět buď sem, nebo přímo na e-mail aholub@centrum.cz .

Pro experimentování s umělou inteligencí se pokouším využít smartphony (s Androidem), protože mají solidní (a stále rostoucí) výpočetní výkon a většinou obsahují i dobře integrované a dostupné senzory a rozhraní vhodné i pro robotiku (GPS, kamera, akcelerometr, kompas, bluetooth, wi-fi, USB). Konkrétně si praktickou spolupráci představuji například vytvořením "virtuálního" robotického týmu, ve kterém bych se specializoval na programování a někdo jiný na stavbu kvalitních robotů. Výsledkem by mohla být aktivní účast na soutěžích jako Robotem rovně, Roboorienteering, Robotour, nebo na Robotickém dni v Praze.

Popravdě se ani v programování nepovažuji za experta, takže samozřejmě bych uvítal i někoho na diskuze a vzájemnou inspiraci v programování (ideálně na Androidu). Už delší dobu vyvíjím svoji aplikaci RoboNav, ale chtěl bych lepší výsledky a možná bude třeba začít znovu (a lépe).

P.S.: Jsem z Mostu a např. do Prahy se dostanu jen opravdu zřídka. Proto navrhuji spíš virtuální spolupráci (e-mail, fórum, github)

Aleš Holub (AmBot)
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od pgerla »

zajímavé. Tedy spíš mě zaujalo, že někdo zkouší umělou inteligenci a hledá způsob jak robota učit. Nezkoušel jsem AI, jen se mi vybavila věta, že "inteligentní" by měly být čidla a jimi předspracovaná data, jdou teprve do nadřazené neuronové sítě. Z toho pohledu mě mobil nepříjde jako vhodná platforma pro AI. Mobil je vybaven mnoha čidly, ale pokud z každého bude předspracovávat data a zároveň emulovat neurony. Bude takový systém pomalý jak prase. Zjednodušeně je lepší Atmel který rozpozná čtverec, trojúhelník, kruh. Nadřazené neuronové síti pošle souřadnice a tvar objektu.
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od AlesH »

Souhlasím s tím, že použití samotného mobilu není optimální. Ale já prostě zkouším jednoduché, levné a použitelné řešení. Mobil mi připadá nadějný. Neurony se ještě nesnažím emulovat, ale zpracování senzorů (včetně základní segmentace obrazu z kamery) je docela rychlé a zobrazovaný výsledek se může držet nad 5 fps. Sice to není nic moc, ale zatím mi to stačí. Uvidím, jestli do toho půjde přidat trochu inteligence (z hlediska rychlosti). Spoléhám i na to, že výkon mobilů postupně roste (s novými typy a verzemi).
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od pgerla »

Segmentace obrazu ... dá se to upřesnit?

Třeba na čtení QR kódu (např. souřadnice Robotour) by měla odhadem stačit i atmega s kamerou (176x144 px).
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od DavidO »

Umělá inteligence v robotice (a nejen tam) byla včera "nadějný směr" ale její nasazení v praxi poněkud kulhalo. Dnes je to velmi úspěšná oblast. Díky stále se zvyšujícímu výpočetnímu výkonu a stále lepším algoritmům jsou výsledky reálné a navíc dosažitelné i běžným smrtelníkům. Výkon dnešního mobilu je vyšší, než výkon včerejšího stolního počítače, i když samozřejmě má to svá omezení a specifika. Použití dnešních chytrých mobilů na menších mobilních robotech je plně oprávněné.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Segmentace_obrazu
Je to užitečné například k lokalizaci, detekci překážek, cílů a dalších důležitých nebo zajímavých oblastí ve scéně.

Číst QR kód je v soutěži Robotour marginální, mnohem podstatnější je, aby robot správně jezdil. Inteligentní kamera může poskytovat kromě obrazu i dobré dodatečné informace, ať už to je čtení toho QR anebo zajímavější a náročnější úkoly jako například feature tracking v reálném čase (ale to by nebyla samostatná kamera + atmega, ale spíš FPGA zpracovávající obraz z čipu kamery komplexně rovnou v té kameře)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od DavidO »

Jo a k původnímu tématu - Aleši, budu tě podporovat.
Kdyby ses mohl jednou za měsíc v sobotu utrhnout na Robodoupě, snadno zařídíme jednací místnost pro pravidelnou projektovou schůzku ;) A i kdyby ne, Skype i další zmíněné "prostředky vzdálené spolupráce" jsou použitelné, když lidi chtějí a domluví se, funguje to.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od AlesH »

Díky za nabídku podpory. Rád využiju Robodoupě pro intenzivní diskuzi a testování (pokud budu mít něco reálného na ukázku).

Ohledně "segmentace obrazu" je to tak, jak to popsal David. Konkrétně to v RoboNavu používám zatím jen docela jednoduše pro detekci cesty (pro Robotour a Robotem rovně) a pro detekci oranžového kužele (pro Roboorienteering). Ta detekce cesty mi na mobilu občas selhává, ale ta detekce kužele je velmi spolehlivá a dobře použitelná pro navigaci. Brzy bych chtěl kameru v mobilu použít i pro detekci a sledování vybraných objektů (například pro některé soutěže na Robotickém dni, jako je detekce plechovek v Ketchup House, detekce medvěda v Bear Rescue, nebo detekce barevných puků v Puck Collect). Na internetu jsem viděl docela hezké ukázky realtime trackingu na mobilu, takže věřím, že výhledově by se to dalo použít i pro obecnou detekci a objíždění překážek (stromů, laviček, lidí, jiných robotů).

Řadu z výše uvedených věcí by asi zvládnula i atmega s kamerou a s FPGA by to bylo úplně super, ale to už je prostě ta "elektronika", která mi nejde (a ani mě moc nebaví), takže se ji snažím vyhnout (využitím mobilu).

Svoje konkrétní programovací problémy a náměty se pokusím brzy popsat v jiných oblastech tohoto fóra. Tady bych rád zůstal u otázky, jestli je někdo ochoten se pustit do virtuální spolupráce se mnou na "kvalitním mobilním hobby robotovi" a "kvalitním (univerzálním) řídicím a navigačním systému (s umělou inteligencí)".
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od jrt »

Hobbyrobot je ti k dispozici.
Koncepci bychom snad mohli probírat veřejně zde ve fóru, podrobnosti lépe soukromě a ty osobní schůzky na Robodoupěti by asi dost pomohly k rychlejšímu postupu prací.
Momentálně se sice zabývám spíše stacionárními roboty, určenými jako učební pomůcky, ale pár mobilních robotů už jsem v životě taky postavil.
A co je hlavní - přestal bych se snad na těch outdoorových soutěžích rozčilovat nad různými šmajdajícími a upadlými kolečky, hořícími motorky a vybitými baterkami. :D

Ale musíš sebou trochu hodit, protože:
sedmdesát.png
jrt
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od pgerla »

AlesH píše: 30 lis 2017, 09:57 Řadu z výše uvedených věcí by asi zvládnula i atmega s kamerou a s FPGA by to bylo úplně super, ale to už je prostě ta "elektronika", která mi nejde (a ani mě moc nebaví), takže se ji snažím vyhnout (využitím mobilu).

Svoje konkrétní programovací problémy a náměty se pokusím brzy popsat v jiných oblastech tohoto fóra. Tady bych rád zůstal u otázky, jestli je někdo ochoten se pustit do virtuální spolupráce se mnou na "kvalitním mobilním hobby robotovi" a "kvalitním (univerzálním) řídicím a navigačním systému (s umělou inteligencí)".
To mě zas nebaví Android a obecně vyšší programovací jazyky.
Jestli to pak rozdělíš na nějaká samostatná fóra tak si rád počtu.
Třeba u akcelerometru se hodnoty mění tak divoce, že průměrování v (mobilu/PC) mi příjde jako ztráta času, když (externí akcelerometr s filtrační Attinou) poskytne stabilní data a nadřazený systém tak může číst hodnotu, kdy mu TO vyhovuje. To samé GPS, odometrie, tabulka dat (vzdáleností z lidaru).

Prostě pak už si budeš řešit AI robota a nemyslet na to zda data ze sběrnice jsou šum, nebo čekat až se přijme NEMEA věta.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od Dex »

Opravdu bych doporučil vypravit se alespoň na jedno RoboDoupě a poklábosit co a jak. Busem je to asi hodina a půl a to není žádný drama. Martin L. jezdí taky z nějaký strašný dálky ;)

A budu-li vědět, poradím, to je jasné ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět