Spolupráce v hobby robotice

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od AlesH »

OK, na některé z nejbližších malostranských robodoupat určitě dorazím a tam se pobavíme přímo. Do té doby se budu ptát tady na fóru.

Ohledně "chytrých senzorů" konstatuju, že se jim nijak nebráním a dokonce je i používám. Např. sonary zpracovávám přímo v robotovi (Arduinem) a teprve výsledky používám i v mobilu prostřednictvím bluetooth "telemetrie". Podobně "věřím" víc i kompasu v robotovi (v telemetrii), než kompasu přímo v mobilu. Do takových detailů tu ale zatím nechci chodit. Rád programuju zpracování senzorů v robotovi, ale samotnou instalaci senzorů a jejich připojení k napájení a ke kontroléru robota klidně přenechám někomu jinému (znalejšímu, nadšenějšímu). To je principiálně ta spolupráce o kterou mi jde.

Asi se budu snažit vyvinout dostatečně univerzální (a "chytrý") řídicí robotický systém vyšší úrovně (v Android mobilu, s definovatelným bluetooth rozhraním k reálnému robotu [telemetrie/povely]) a pak ten systém volně nabídnout všem k případnému využití (můj RoboNav je opensource a volně k použití už teď, ale rozhodně zatím není dostatečně kvalitní a univerzální). Měl byste o to někdo zájem?
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od Dex »

Ale určitě by mne to zajímalo. A troufám si tvrdit, že pokud by takový soft šel využít sám o sobě (tj. bez nutnosti ho kompilovat), tak by to zaujalo ještě více lidí. Základní chytrost by v něm mohla být nastavena/definována třeba nějakým skriptem, kterým by člověk definoval řízení.

Třeba tohle je ale téma, na které se dá hovořit hodně dlouho :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od Pirx »

Jenom abyste vedeli, jak tyhle "univerzalni" snahy konci:
http://www.ros.org
(Obrovsky balik na hranici pouzitelnosti se strmou learning curve pri pokusu o implementaci a zbytecnymi urovnemi abstrakce.
Neco jako Arduino) ;)
Soldering fumes make you stronger!
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od Dex »

Někdy končí, někdy nekončí, ale rozhodně končit nemusí ;)

A zrovna Arduino (přes všechny jeho nedokonalosti) rozhodně fenoménem je ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od daton »

Ještě k původní otázce tohoto vlákna, jsem trochu na pochybách jak to vlastně udělat. Radami určitě přispějeme od toho tento web je, ale problém bude s hmotným provedením. Tedy stejně asi budeš muset ty nápady ověřit zda fungují sám. Dělám s elektronikou už vice jak 30 let a pokud jde o nestandardní zapojení navržená účelově tak ( a ted doufám že mne nebudou někteří kamenovat) mnohdy navzdory výpočtům a simulacím se ty obvody nechovají tak jak to vychází a konstruktér zamýšlel. A potom je na místě jejich ladění a přimění k poslušnosti případně změna konceptu. Tedy jen tím chci říci že ač více hlav, někdy je těch cest víc a teprve při konstrukci se může některá ukázat jako slepá. Tedy nebudeš na to sám ale slepým cestám se asi mnohdy stejně nevyhneš. ;)
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od pgerla »

Proč se tufurt řeší JAK to nebude fungovat. AlesH napsal, že by se rád věnoval AI, tedy že nechce řešit jestli data ze senzoru jsou platná, či šum.

Vámi navržené senzory, by měli dodávat spolehlivé hodnoty, za které dáte ruce do ohně.

Například podvozek (odometrie) by měl vracet:

ujetá vzálenost +/- 3cm nikoliv +/- cihla
vzdálenost na ose X od výchozího bodu +/- 10cm
vzdálenost na use Y od výchozího bodu +/- 10cm
vzdálenost na ose Z od výchozího bodu +/- 10cm

to samé u GPS

poslední platná data přijata 10:19:24 ( 2017-01-12)
šířka, délka, nadmořská výška, úhel z předchozí pozice, rychlost atd.

Někdo namítne, že se může robot neočekávaně srazit a vychýlit z pozic Odometrie, GPS ...

... ano ale tohle už neřeší ani u zvířat Inteligence, nýbrž podmíněné reflexy ;)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od jrt »

daton píše: 01 pro 2017, 09:34 ... jsem trochu na pochybách jak to vlastně udělat ... ale problém bude s hmotným provedením ... ověřit zda fungují ...
A právě proto se každý měsíc pořádá Robodoupě, kde se může sedm (i více) hodin vymýšlet, konzultovat, programovat a pak ověřovat chování robotu idoor (na chodbách) i outdoor (na dvoře, nebo na Malostranském náměstí.
A není problém ani zajet nebo zajít do Hobbyrobotu (kdykoli), kde se dají udělat jak mechanické, tak i elektronické úpravy a hned je taky vyzkoušet na dvoře nebo na cestičkách v parčíku přímo přes ulici.
pgerla píše: 01 pro 2017, 11:27 ... ano ale tohle už neřeší ani u zvířat Inteligence, nýbrž podmíněné reflexy ;)
A na tohle máme dr. Petra K., jehož jednoduché algoritmy fungují skvěle, jen je skoro nikdo nepoužívá.
.
Nejčasteji to ale končí takhle...
češi.gif
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od Dex »

jrt to shrnul dokonale, hlavně tím obrázkem :D
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Spolupráce v hobby robotice

Příspěvek od AlesH »

V klidu. Budu samozřejmě rád i za jakékoliv rady. Mám k dipozici pár funkčních (jezdících) robotů na kterých mohu všechno prakticky ověřovat. Návrhem na spolupráci jsem se chtěl posunout "na vyšší úroveň" tím, že "outsourcuju" mechaniku a elektroniku robotů a budu mít víc času na experimenty s umělou inteligencí (a případně i "parťáka" na tyto experimenty a vývoj). Toť vše. Rozhodně zatím díky za všechny nabídky a připomínky.
Odpovědět