H můstek

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Lukáš33
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2016, 18:50

H můstek

Příspěvek od Lukáš33 »

Dobrý den,
mám postavený tento H- můstek ( https://otvet.mail.ru/question/190093856 ) na řízení motoru pomocí arduina. Můstek jsem si nejprve sestavil a otestoval s menším napětím (9V baterii a tranzistory jsem spínal regulovatelným zdrojem). Nakonec jsem nastavil 12V jako napájení a spínal tranzistory 9V baterií a vše fungovalo. Poté jsem připojil li.pol baterii, která bude robota pohánět (http://www.rc-modelar.cz/li-pol-akumula ... p-25c.html) a při sepnutí tranzistorů, mi nedochází k zastavení motorů, i když na tranzistorech nemám už žádné napětí. Nevíte někdo, proč tento problém vzniká a jak by šel vyřešit ?
Děkuji za jakoukoliv radu.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: H můstek

Příspěvek od jrt »

Lukáš33 píše:... a při sepnutí tranzistorů, mi nedochází k zastavení motorů, i když na tranzistorech nemám už žádné napětí.
Kdosi okopíroval a ještě zjednodušil tohle zapojení, ovšem jeho autor přímo říká, že je to jen ideové schéma bez ochranných prvků. A v odpovědích na jeho dotaz je vysvětleno, proč to nebude fungovat.
Takže řešením je postavit jiný H-můstek, což - pokud má být skutečně funkční - už nebude tak jednoduché. Nejschůdnější cestou je asi nákup něčeho podobného.
jrt
Lukáš33
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2016, 18:50

Re: H můstek

Příspěvek od Lukáš33 »

A nevíte o nějakém vhodném zapojení ? že bych se pokusil ještě něco sestavit.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: H můstek

Příspěvek od aladin »

Pokud si prectete diskusi pod schematem v rustine, mate tam vetsinu pekne vysvetlenu. Plati neprima umera znalosti vs. penize. Jestli si chcete hrat a palit soucastky, je vase rozhodnuti. Robotika je drazsi konicek, proto dejte na zkusenejsi, jako treba jrt a dalsi. At uz znale teoretiky nebo praktiky. Pro zacatecniky doporucuji integrovane mustky od cinanu, a jestli budou topit, tak treba pridejte chladic a merte proudy a teploty pri urcite zatezi. Arduino pouzijte hlavne na PWM. Klasika je pro vsechny bastlire i profiky: napajeni + odruseni, a na zacatek si nenalozit vic nez unesete a zvladnete.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: H můstek

Příspěvek od Pirx »

Nejschůdnější cestou je asi nákup něčeho podobného.
Naprosty souhlas. Mam 30 let praxe v konstrukci elektroniky a H mustky k pohonu svych robotu stejne nakupuji.
Nez bych postavil poradny pohon, ktery nehori, mam (s trochou nadsazky) hotovy zbytek robota.
Soldering fumes make you stronger!
Odpovědět