H můstek

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Lukáš33

H můstek

Příspěvek od Lukáš33 » 13 bře 2017, 20:32

Dobrý den,
mám postavený tento H- můstek ( https://otvet.mail.ru/question/190093856 ) na řízení motoru pomocí arduina. Můstek jsem si nejprve sestavil a otestoval s menším napětím (9V baterii a tranzistory jsem spínal regulovatelným zdrojem). Nakonec jsem nastavil 12V jako napájení a spínal tranzistory 9V baterií a vše fungovalo. Poté jsem připojil li.pol baterii, která bude robota pohánět (http://www.rc-modelar.cz/li-pol-akumula ... p-25c.html) a při sepnutí tranzistorů, mi nedochází k zastavení motorů, i když na tranzistorech nemám už žádné napětí. Nevíte někdo, proč tento problém vzniká a jak by šel vyřešit ?
Děkuji za jakoukoliv radu.

jrt

Re: H můstek

Příspěvek od jrt » 13 bře 2017, 21:25

Lukáš33 píše:... a při sepnutí tranzistorů, mi nedochází k zastavení motorů, i když na tranzistorech nemám už žádné napětí.
Kdosi okopíroval a ještě zjednodušil tohle zapojení, ovšem jeho autor přímo říká, že je to jen ideové schéma bez ochranných prvků. A v odpovědích na jeho dotaz je vysvětleno, proč to nebude fungovat.
Takže řešením je postavit jiný H-můstek, což - pokud má být skutečně funkční - už nebude tak jednoduché. Nejschůdnější cestou je asi nákup něčeho podobného.
jrt
hobbyrobot.cz, profirobot.cz
edurobot.cz, robodoupe.cz

Lukáš33

Příspěvek od Lukáš33 » 13 bře 2017, 22:03

A nevíte o nějakém vhodném zapojení ? že bych se pokusil ještě něco sestavit.

aladin

Příspěvek od aladin » 13 bře 2017, 22:44

Pokud si prectete diskusi pod schematem v rustine, mate tam vetsinu pekne vysvetlenu. Plati neprima umera znalosti vs. penize. Jestli si chcete hrat a palit soucastky, je vase rozhodnuti. Robotika je drazsi konicek, proto dejte na zkusenejsi, jako treba jrt a dalsi. At uz znale teoretiky nebo praktiky. Pro zacatecniky doporucuji integrovane mustky od cinanu, a jestli budou topit, tak treba pridejte chladic a merte proudy a teploty pri urcite zatezi. Arduino pouzijte hlavne na PWM. Klasika je pro vsechny bastlire i profiky: napajeni + odruseni, a na zacatek si nenalozit vic nez unesete a zvladnete.
MerkurRobot.cz
KlubTechniku.cz
Stavebnice.com

Pirx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pirx » 14 bře 2017, 19:21

Nejschůdnější cestou je asi nákup něčeho podobného.
Naprosty souhlas. Mam 30 let praxe v konstrukci elektroniky a H mustky k pohonu svych robotu stejne nakupuji.
Nez bych postavil poradny pohon, ktery nehori, mam (s trochou nadsazky) hotovy zbytek robota.
Solder fumes makes you stronger!

Odpovědět