Omezovač proudu

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Lukáš33
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2016, 18:50

Omezovač proudu

Příspěvek od Lukáš33 »

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Mám postaveného robota, kterého budu ovládat pomocí motor shieldu na arduino, který zvládne 2A na jeden motor. Dneska jsem ale změřil proud, který odebírají motory při rozběhu a naměřil jsem 2,5A. Nakonec jsem se rozhodl, že bych dal motory na proudové omezovače, ale chtěl bych se zeptat, zdali by jste mi neporadili nějaké konkrétní schéma, s kterým máte už nějaké zkušenosti.
Předem Vám děkuji za odpovědi.
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od Vladimir66 »

Pouzivas pri rozjezdu PWM ?
Kratkodobe proudove pretizeni vetsinou driver ustoji.
Jestli mas driver s L298, tak muzes zapojit mustky paralelne. (ale pak mas 1driver na 1motor).

-V66
Lukáš33
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2016, 18:50

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od Lukáš33 »

Já ještě programově motor neřídil. Nedávno jsem dodělal konstrukci a zatím jsem právě změřil jenom proud motoru, abych neodpálil arduino. Motory bych chtěl poté řídit pwm. Já koukal do datasheetu a shield by to měl vydržet, ale jde mi spíš o to, že se nejedná o žádnou rezervu a chtěl bych, aby se vozítko samovolně vyhýbalo překážkám a poté se může stát, že se motor za sebou například několikrát zapne a vypne a to by už driver nemusel vydržet toto opakování. Proto bych radši dal proudový omezovač pro jistotu, pokud mi rozumíte :/
Předem děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od jrt »

Nejjednodušší a možná i nejelegantnější řešení je dát do série s každým motorem žárovku se jmenovitým proudem přibližně 2 A. Žárovka je značně nelineární prvek, za studena má nepatrný odpor, jakmile přes ní začne protékat proud blízký jmenovitému, rozsvítí se a zvětší svůj odpor více než 10x. Navíc svým svitem upozorní, že je něco v nepořádku.
Samozřejmě, že existují i mnohem sofistikovanější řešení, ale pro začátek je tohle asi nejvýhodnější.
Pozor ale na to, že díky omezení maximálního proudu (jakýmkoli způsobem, nejen žárovkou) motor jaksi "změkne", ztratí točivý moment, takže při brzdění rukou se ti už nebude snažit urvat prsty, ale bude je jen šimrat :D
jrt
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od Vladimir66 »

Ja bych nic do shieldu nebastlil.
vetsinou ma driver termalni pojistku, takze bych se nebal.
Arduinu nic neudelas.

a pokud chces mit rezervu, tak si kup treba toto:
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... cf76e7a7f7
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od jrt »

Vladimir66 píše:... vetsinou ma driver termalni pojistku, takze bych se nebal.
To já bych se tedy bál, protože téměř s jistotou se jedná o driver L298 a ten tedy termální pojistku nemá, protože byl navržen v době, kdy se o podobných specialitách mohlo jeho tvůrcům jen zdát :D
Ja bych nic do shieldu nebastlil.
Žárovka má právě tu výhodu, že jí můžeš dát do proudového obvodu kamkoli, takže není třeba nikam nic bastlit - prostě přestřihneš jeden vodič k motoru a tam ji vložíš. Navíc je bipolární, levná, snadno dostupná.
jrt
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od gilhad »

Vladimir66 píše:a pokud chces mit rezervu, tak si kup treba toto:
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... cf76e7a7f7
Vidim dobre, ze to cinan ma asi za 2.50EUR a pololu za 35$ ( https://www.pololu.com/product/706 )? Je to to same?
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od aladin »

A kdyz si jich koupis 100, mas je po dvaceti. To je proto, ze Cinan ti navic srovnal nozicky podle logiky nasince, american pro genie. :-)
Akorat otazka dneska - je to good copy of good copy?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Lukáš33
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2016, 18:50

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od Lukáš33 »

A není ještě nějaké lepší řešení ? Protože ty žárovky se mi na to esteticky zrovna moc nehodí. A ano, jedná se o driver L298.
Děkuji za Vaše rady.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Omezovač proudu

Příspěvek od fulda »

Existuje třeba omezovač proudu ze dvou bipolárních tranzistorů:
Obrázek

Ale pro 2A už má celkem nepraktické hodnoty.

Nebo třeba proud omezující diody, ale také pro 2A žádná paráda mouser
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět