Zesilovač PVO

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Zesilovač PVO

Příspěvek od pgerla »

Po několika emailech s Pirxem zkusím jestli někoho zaujme nápad měřit ultrazvukem vzdálenost větší než kam kámen dohodíte ... :)

Doufám není nikdo kdo by hodil kamenem 60 a více metrů.

Signál pro graf byl generován 12 bitovým D/A převodníkem, zelená křivka je výstupní signál bez úprav.
(pro lepší přehled amplituda vstupu 4mV - 3000 mV)

Obrázek
http://mujweb.cz/pgerla/forum/0,004_-_3_V.PNG
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od fulda »

Chceš - rozvorám ti téma blbostma.
pgerla píše:Doufám není nikdo kdo by hodil kamenem 60 a více metrů.
Pro tělocvik je narma pro 18 leté nadprůměrné žáky hod granátem 51m a více.
Ale pokud by jsi třeba místo kamene připustil takovej mobil, kterej je nám všem bližší, tak jsme na 101,46 metrů. :mrgreen:
V Praze jsme na tom o kapku hůř, tady háže Tereza Kopicová jen 60,24m.
... ale informace se dost rozcházejí. TADY píšou, že ženské hážou jen 53,5m, zato rekord je 103m.
Nebo TADY mluví o jisté Kateřině Reehové 54,68m a Tomáš Benda s rekordním hodem dlouhým 97,34 metrů

U kriketových míčků školní mládež háže 60-90m běžně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od Pirx »

pgerla píše:Po několika emailech s Pirxem zkusím jestli někoho zaujme nápad měřit ultrazvukem vzdálenost větší než kam kámen dohodíte ... :)
Obrázek hezký, ale nějak nevím, na co se dívám.
Mohl bys prosím doplnit alespoň blokové schéma zařízení, ze kterého jsi dostal červenou stopu? Zelenou chápu jako buzení nějakého vysílače.
pgerla píše: Doufám není nikdo kdo by hodil kamenem 60 a více metrů.
Normy pro tělesnou výchovu hovoří jasně, nicméně lepší jsem byl ve cvičení na hrazdě :-)
Jsem rád, že se moje vojenská příprava omezila na ostré střelby ze samopalu. Házení granátem u nás lampasáci po zralé úvaze vynechali :D
Soldering fumes make you stronger!
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od pgerla »

Poptávané blokové schéma ...
Obrázek
http://mujweb.cz/pgerla/forum/blok_schema.png

Atmega generuje sínusový signál požadované amplitudy. Po.zesílení ho opět Atmega digitalizuje a odešle do PC (tvorba grafu).
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od AlesH »

Pardon pánové, ale jako elektronický laik u předchozích příspěvků nějak nevím "která bije". Co znamená zkratka PVO? Opravdu je tak zažitá, že není třeba ji rozepsat? Pokoušel jsem se tu zkratku googlit, ale nic pro mne rozumného jsem nenašel.

Podobně z toho schématu nechápu, proč pracně převádím digitální signál na analogový a po "zesílení" ho zase digitalizuji a ukládám? Abych zjistil vlastnosti toho zesilovače?

A jak to celé souvisí s dálkovým ultrazvukovým měřením? Nevidím nikde žádný "vysílač" ani "přijímač"? Co mi uniká? Vysvětlete mi to prosím.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od pgerla »

AlesH píše:proč pracně převádím digitální signál na analogový a po "zesílení" ho zase digitalizuji a ukládám? Abych zjistil vlastnosti toho zesilovače?
Neuniká Vám nic :) V podstatě jste si na vše odpověděl.

Graf ukazuje jak se zesilovač chová při různém napětí. Dát záznam echa, tak jen poznáte, že To nějak zesiluje.
Jinak zatím je to jen o zesílení signálu s velkým rozpětím amplitudy. Popis mechaniky nebo algoritmus měření času - vzdálenosti, možná taky bude.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od pgerla »

Pirx píše:Mohl bys prosím doplnit alespoň blokové schéma zařízení ...
Vidím Pirxi, že je pro tebe debata na úrovni pod tvou úroveň, neumíš ani slušně odpovědět "děkuji" na blokové schéma.
AlesH píše:A jak to celé souvisí s dálkovým ultrazvukovým měřením?
Souvisí to tak, že intenzita zachyceného odrazu od překážky klesá se 4 mocninou vzdálenosti.
(pan Kubáč se o tom rozepsal dostatečně na svém blogu)
Tedy ve zkratce pokud mám odraz 3V ze vzdálenosti 10cm, ze 100cm se vrátí 0,0003V. I začátečník si na Wiki dohledá, že se měří čas za který se vrátí vyslané impulsy zpět (echo). Čas se dá měřit vcelku dobře, pokud vynecháme experty z fóra co chtějí z Arduina přesnost atomových hodin ...
Zbývá tedy otázka jak zesílit signál v mili - voltech, číňani a jim podobní to dělají tak, že měří dobu a dokud se signál nevrátí, tak nastavují zesílení na 1x, 2x, 5x, 7x ... 1000x, 2000x, atd. A doufají že něco doletí. Problém je když přiletí signál v jiný časový okamžik než si číňan myslel, nebo jak psal pan Kubáč na blogu ... signál ze dvou míst, alias futra. Pak zesílení (čas) neodpovídá očekávané hodnotě. No rozepsal jsem se už dost.

Příklad jak měřit je barevně zde http://www.mdpi.com/1424-8220/13/11/15465/htm
obrovský rozdíl v amlpitudě signálu zde Obrázek
Obrázek

Ať nevykrádám jen cizí grafy. Můj 4 stupňový postavený na LM324 (předchozí byl 2 stupňový, vstup je stejný).
Vtip PVO je v tom, že si drze měním napětí z 0,5 na 0,016 a zpět na 0,5. Nebo z 0,004 na 1,25 aniž by to mělo vliv na funcki rostlináře.
Obrázek
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od DavidO »

Pane s přezdívkou pgerla, žádám Vás, abyste do své komunikace v tomto fóru nezařazoval urážlivé výroky.

Také by byl velmi užitečné, kdybyste ve svých příspěvcích uváděl potřebné informace rovnou a nenechal čtenáře domýšlet si - do hlavy Vám nikdo nevidí. Ani já jsem nepochopil, jaká je souvislost s ultrazvukovým měřením vzdálenosti. A domnívám se, že to je Vaše chyba a že když Vás někdo poprosí o chybějící části, tak se spíše máte omluvit, že jste je neuvedl rovnou, místo abyste se později rozčiloval, že jsme Vám za jejich doplnění neděkovali.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od Pirx »

pgerla píše:
Pirx píše:Mohl bys prosím doplnit alespoň blokové schéma zařízení ...
Vidím Pirxi, že je pro tebe debata na úrovni pod tvou úroveň, neumíš ani slušně odpovědět "děkuji" na blokové schéma.
Ne vždy jsem schopen reagovat okamžitě a bezprostředně na informace z tohoto fóra.
Soldering fumes make you stronger!
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Zesilovač PVO

Příspěvek od pgerla »

DavidO píše:Pane s přezdívkou pgerla, žádám Vás, abyste do své komunikace v tomto fóru nezařazoval urážlivé výroky ...
Až se budete někoho zastávat příště, tak urážlivé výroky podtrhněte. Děkuji.

Pirx ví o čem je řeč, AlesH se zeptal i odpověď nejen od Googla dostal.
Odpovědět