Tip na jednoduchy 2D CAD?

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

nemáte někdo tip na nějaký jednoduchý 2D(3D) CAD?

Vlastně to ani nemusí být CAD v pravém slova smyslu. Spíš něco v čem snadno udělám náčrtek a doplním ho o kóty. Nic sofistifikovaného, jen taková elektronická čtvrtka, pravítko (kružítko) a tužka.

Ideálně free (není podmínkou) a primárně pro Windows.

Než se ponořím do hledání na webu a zkoušení "desítek" aplikací, chci si zkusit nechat poradit ;-)

Předem díky za případné tipy!
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od jova »

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od Dex »

SketchUp znám i jsem ho dříve zkoušel a spíš než "skicák" mi připadá jako takový modelovací software.

Myslím spíš něco jako QCAD, ale klidně to může být mnohem jednodušší ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od jrt »

Solid Edge 2D
Je to zadarmo, jen je třeba se zaregistrovat a jednou do roka si stáhnout nový licenční klíč. S žádnými reklamami ale neotravují a protože je to součást většího 3D systému, tak je stále inovován. Trochu malá potíž je, že poslední verze ST9 vyžaduje 64bitový OS, ale starší verze do ST6 jsou bez problémů dostupné.
Všechny ostatní kresliče (a že jsem jich vyzkoušel požehnaně) mají buď naprosto nesmyslné ovládání, nebo spoustu chyb. Nebo - a to většinou - obojí dohromady.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od Dex »

Tak x64 není problém, máme rok 2016 ;) a podívám se na něj, ale není to příliš robustní/komplikované/složité řešení pro moje skromné náčrtky?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od jrt »

...ale není to příliš robustní/komplikované/složité řešení pro moje skromné náčrtky?
Není, pracuje se s tím skvěle a až na úplné vyjímky zcela intuitivně. Já ostatně taky nic moc jiného, než skromné náčtrky netvořím, ale výstupy posílám do výroby a nemusím trnout, že bude něco buď nekorektní, nebo budou části výkresu chybět, případně se změní měřítko.
Velice užitečné taky je, že dokáže kresby ukládat nejen do svého formátu, ale i do .dxf a .dwg. To sice inzerují taky všechny ostatní CADy zdarma, ale většinou dokážou korektně uložit čtvereček nebo obdélník, zatímco s kružnicí mají už problém. Případně výkres uloží správně, ale ve verzi .dwg (.dxf), kterou dokáží otevřít zas jen ony samy. :|

Ale abych byl objektivní, existuje ještě DraftSight, který si taky spousta lidí chválí. Ale já jsem ho nezkoušel, což taky něco vypovídá o kvalitách SolidEdge (v mém případě ST4, protože vyšší verze už s Windows XP nefungují). :D
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od jrt »

... ale není to příliš robustní/komplikované/složité řešení pro moje skromné náčrtky?
Vlastně možná by na tvé náčrtky stačil i sPlan 7.0, který taky umí kótovat. Ale to je tak všecko, co umí, CAD to není ani náhodou...
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od kolbaba71 »

Pokud někdo bude potřebovat poradit se Solid Edge, tak jsem v něm dělal (sice ve 3D) skoro 20 let. Dělám v něm jak svoji supersvítilnu do ruky, tak i aktuální testovací svítilnu.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od pgerla »

Inard Cad Pro ... verze pro Android. Je to za pár korun, mobil máte vždy po ruce a tablet na stole překáží méně než notebook či nadupané x86 PC.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na jednoduchy 2D CAD?

Příspěvek od kolbaba71 »

Nevypadá zle, jen nechápu k čemu je dobrá poloha zařízení k nakreslení výkresu.
Odpovědět