EGGBOT

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: EGGBOT

Příspěvek od jrt »

DavidO píše:Ale víš, jrt, ono podívat se na to, jak to dělat pořádně, taky není marný:
Marný to určitě není, ale on je rozdíl mezi modulem od Pololu (viz výše), osazeném kvalitními součástkami a modulem od firmy NoName PRC, na němž jsou připájeny součástky, které zrovna výrobci přišly pod ruku...
DavidO píše:... samozřejmě kvůli nastavení a né kvůli tý holce co to předvádí...
Vidíš, a kolikrát já tohle video už viděl, ale nikdy mě nenapadlo sledovat, co ta holka vlastně dělá. Zajímavé je to... :D
jrt
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: EGGBOT

Příspěvek od DavidO »

jrt píše:
DavidO píše:Ale víš, jrt, ono podívat se na to, jak to dělat pořádně, taky není marný:
Marný to určitě není, ale on je rozdíl mezi modulem od Pololu (viz výše), osazeném kvalitními součástkami a modulem od firmy NoName PRC, na němž jsou připájeny součástky, které zrovna výrobci přišly pod ruku...
To samozřejmě souhlasím, zejména u výkonových věcí je mezi originálem a kopií velký rozdíl. A taky souhlasím, že kolikrát jediný možný je nakroutit to tak nějak podle sluchu a s prstem měřícím teplotu, protože skutečné parametry podvrhu je něco jiného než se píše v datasheetu originálu, ostatní komponenty taky přispějou a odfláknutej návrh tišťáku to domázne.
I tak (a teď píšu ostatním) video doporučuju - na rozdíl od většiny "Jak nastavit stepper driver" návodů jsou v tomhle videu i souvislosti, které usnadní život - že se drivery lišej, jak to spočítat, jak to měřit, jak to je s proudem při mikrokrokování, kam se ztrácej ty zbylý ampéry atd.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Vacatko
Příspěvky: 17
Registrován: 21 bře 2017, 13:49

Re: EGGBOT

Příspěvek od Vacatko »

Díky za plodnou diskuzi. :o)
Už vím jak je na tom driver a proč nejde....
Jaksi někde udělali chlapci chybku... letování lepicí pastou a fouknutím na to se musí dělat taky pořádně
a dobrým materiálem. Pokud se použije levná pájka (a nebo že by Voodův kov?), je ze spoje klouzačka pro šváby... ;)

Ale jinak stroj zase jede, ale v jiných rozměrech. to bude trochu laborace s rozměrama obrázků a krokováním motorů.
Hlavně že se točí.
Přílohy
Picture_20171327091309.jpg
Vacatko
Příspěvky: 17
Registrován: 21 bře 2017, 13:49

Re: EGGBOT

Příspěvek od Vacatko »

Zdravím, mám ještě jeden dotaz, kde se nastavuje krok motorů? Eggbot funguje, dělá to co má, aale, ... obrázek je jako od Pxelů. schodovitě se to vykresluje. mikrokroky asi jedou ale pak to najednou skoči... :?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: EGGBOT

Příspěvek od jrt »

Vacatko píše: 10 dub 2017, 19:19...ale pak to najednou skoči... :?
No jo, když právě obvod DRV8825 má s mikrokrokováním dost problémy.
A také (cituji z manuálu): Aby režim mikrokrokování fungoval správně, je třeba motoru nastavit odpovídající pracovní proud, aby mohlo pracovat proudové omezení, jinak budou některé mikrokroky přeskočeny.
Jaké máš nastavené logické úrovně na vstupech M0 až M2 toho driveru?
jrt
Vacatko
Příspěvky: 17
Registrován: 21 bře 2017, 13:49

Re: EGGBOT

Příspěvek od Vacatko »

High na všech třech M
a napětí na trimrech 0,22V
Vacatko
Příspěvky: 17
Registrován: 21 bře 2017, 13:49

Re: EGGBOT

Příspěvek od Vacatko »

OKi nastavil jsem 0,52V a krokuje správně.
Jen se z motorů ozývá šustění a bzučení....ale to se asi musí buď vychytat ten nejmenší hodnota a nebo ??? proč se to děje? je to nějaká rezonanční frekvence proudů do krokáčů? Téhle závislosti nějak nerozumím.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: EGGBOT

Příspěvek od jrt »

Vacatko píše: 11 dub 2017, 00:56Jen se z motorů ozývá šustění a bzučení....ale to se asi musí buď vychytat ten nejmenší hodnota a nebo ??? proč se to děje? je to nějaká rezonanční frekvence proudů do krokáčů? Téhle závislosti nějak nerozumím.
Šustění a buzučení je OK, to znamená, že driver reguluje proud do motoru.
Při na stavení M0 až M2 na high (mikrokrok 1/32) je třeba nechat protékat motorem proud blízký jmenovitému, jinak mikrokrokování správně nefunguje. Blíže zde.
Při nastavení reference na 0,52 V protéká každou fází motoru proud - přibližně - 1 A, takže motor se bude trochu ohřívat. Ale to je daň za to velké dělení základního kroku.
jrt
Vacatko
Příspěvky: 17
Registrován: 21 bře 2017, 13:49

Re: EGGBOT

Příspěvek od Vacatko »

Ahaaa , děkuji.
Nelze-li zařízení jinak oživit, přečti si návod.
Vím.
A to pískání a šustění motoru se mi už líbí....:o))

ALe teď mi něco došlo!
Píšeš že:
"Při na stavení M0 až M2 na high (mikrokrok 1/32)"
To znamená, že se ty dělicí poměry sčítají?
To by znamenalo že třeba driver a nebo motor, nestíhá 1/32tinu.
Jdu to vyzkoušet, to mne nenapadlo.
Díky.
Vacatko
Příspěvky: 17
Registrován: 21 bře 2017, 13:49

Re: EGGBOT

Příspěvek od Vacatko »

A ještě jeden významný poznatek.

" i když mikrokrokování zvyšuje počet kroků na otáčku,
v žádném případě nezvýší přesnost polohování.
Jeho skutečným přínosem je snížení mechanických
a magnetostrikčních hluků, hladší běh motoru
a výrazné snížení rezonancí........"

Z toho mi docvaklo, že vlastně full step by měl většinou stačit k potřebnému chodu stroje.
Pokud se nejedná o CNC na třeba obrábění přesných součástek,
a tím se může snížit proud, i nároky na driver.
Odpovědět