Servoanim

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
PApan

Servoanim

Příspěvek od PApan »

Zdravíčko!

Mám takový problém....

Zakoupil jsem si programovatelnou robotickou ruku MeArm (http://www.mearm.com/) a k tomu jsem si koupil řídící desku Servoanim (http://www.snailshop.cz/rizeni-serv/253 ... -serv.html). Tahle deska se má ovládat pomocí programu WinSOS2 ovšem můj problém je, že PC nechce s deskou komunikovat. Zkusil jsem všechny porty ovšem stále nic. Deska je připojena k PC přes redukci z RS232 na USB. Nemáte nějaké tipy jak by se to dalo rozchodit? Jsem z toho celkem zoufalý a žádné "návody" nebo tipy na netu nemůžu najít. Děkuju :)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Servoanim

Příspěvek od jrt »

Vítej na fóru!
Problém nemusí být ve WinSOSu, ale v tom převodníku USB / RS232. Hlásí se korektně ve správci zařízení? Jestli ne, zkus na webu jeho výrobce najít nejnovější ovladače pro svůj operační systém a nainstaluj je.
WinSOS je už stařičký program a tak umí komunikovat jen s portem 1 až 9. Pokud se ti převodník hlásí na vyšších číslech portů, musíš si některý z těch nižších uvolnit a pak převodník znova nainstalovat (tedy v tomto případě odpojit a znovu zapojit).
jrt
PApan

Re: Servoanim

Příspěvek od PApan »

jrt píše:Vítej na fóru!
Problém nemusí být ve WinSOSu, ale v tom převodníku USB / RS232. Hlásí se korektně ve správci zařízení? Jestli ne, zkus na webu jeho výrobce najít nejnovější ovladače pro svůj operační systém a nainstaluj je.
WinSOS je už stařičký program a tak umí komunikovat jen s portem 1 až 9. Pokud se ti převodník hlásí na vyšších číslech portů, musíš si některý z těch nižších uvolnit a pak převodník znova nainstalovat (tedy v tomto případě odpojit a znovu zapojit).
Děkuju! :) Všechno už funguje jak má :) akorát mi příjde, že všechny serva jsou strašně "slabé" výrobce je doporučuje napájet 4,8 - 6V ss. Já je napájím přes USB 5V. Čili jejich slabost dávám za vinu malému napětí. Myslíte, že by to tím mohlo být?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Servoanim

Příspěvek od jrt »

Já je napájím přes USB 5V.
Napájením serv z USB si koleduješ o zničení počítače. "Slabost" serv je dána především tím, že USB port neposkytuje potřebný proud. I malé servo může ve špičkách krátkodobě odebírat až několik ampér. Ideální je, když pro napájení použiješ buď 6 V zdroj, který může trvale dodat nejméně 3 A nebo 6 V akumulátor.
jrt
PApan

Re: Servoanim

Příspěvek od PApan »

jrt píše:
Já je napájím přes USB 5V.
Napájením serv z USB si koleduješ o zničení počítače. "Slabost" serv je dána především tím, že USB port neposkytuje potřebný proud. I malé servo může ve špičkách krátkodobě odebírat až několik ampér. Ideální je, když pro napájení použiješ buď 6 V zdroj, který může trvale dodat nejméně 3 A nebo 6 V akumulátor.
Děkuju moc :). Cítím se teď trochu hloupě, ale hold chybama se člověk učí :oops:
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Servoanim

Příspěvek od micer »

Záleží na tom, jaká jsou tam konkrétně serva. Podle fotek jsou 4 devítigramová a na to pozor, některé typy nezvládají napájení 6 V, ale jen jmenovité napětí 4,8 V (5V je v pohodě, ale 6 už rozhodně ne). To je potřeba vědět o použitém typu, nelze říct obecně. Jinak tyto velikosti serv když jsou to levné analogy a ne rychlá vrtulníková serva (ty tam kvůli ceně těžko někdo dá) si veznou typicky 0,5 A za chodu se špičkami do 1,5 A (každé). Pokud se bude hýbat nebo bude zatížené vždy jen jedno servo, měl by stačit zdroj na 1 A s mohutnými kondenzátory, pokud se budou hýbat všechna současně, je potřeba počítat zdroj 2-3 A s kondenzátory na vykrytí špiček nebo zdroj schopný dodávat 6 A a lze se vykašlat na kondenzátory.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Servoanim

Příspěvek od hubacekp »

Pro napájení serv si také můžeš zevnitř PC vyvést +5V (červený kabel) a GND (černý kabel). Uvnitř PC jsou určitě některé konektory nevyužité.
Udělej si redukci na "Coaxial power connector 2.1mm" a vyhneš se i chybnému vyzkratování.
Zdroj PC umí dodat moooc Amper (16 až 40A) a určitě mívají velkou rezervu...
Nebo použij starý zdroj PC...
Odpovědět