Vrtačka na DPS (možná CNC)

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Vrtačka na DPS (možná CNC)

Příspěvek od MartinL »

Zdravím,
v kroužku se kluci pustili do výroby vrtačky na desky plošných spojů. Pokud by to někoho zajímalo, tak sporá dokumentace je k vidění na http://robotika.vosrk.cz/articles/drill/cs. Možná dojde i na CNC variantu.

Zároveň toho využiju i k dotazům:
1. jak se na profi vrtačkách "upíná" deska?
2. jak se ustavuje, resp. najíždí nula (popř. další body) pro určení polohy desky na stole CNC vrtačky?

Díky za info, profi vrtačku jsem neměl tu čest vidět.
Martin
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Vrtačka na DPS (možná CNC)

Příspěvek od jrt »

1. Desky při profesionální výrobě mají tzv. technologické okolí, ve kterém jsou otvory pro lícovací čepy a za které se deska (desky) upínají svěrkami.
2. Předloha musí mít nějaký výchozí bod 0,0, na který se na začátku práce většinou opticky zaměří hrot vrtáku. Při výrobě v tzv. pool servisech si výrobce jednotlivé předlohy na přesno složí (proto všichni chtějí data ve formátu gerber) a pak si vytvoří vlastní výchozí bod.

Nezapomeň, že při profesionální výrobě se deska nejdřív vrtá a pak teprve se nanáší fotorezist, osvěcuje a leptá motiv. Před lety o tom vyšel velký článek v časopise KTE, který se - tuším - dá na webu ještě najít.

Pokud budeš vrtat ručně, jak je dobré si udělat do stolu pod vřetenem otvor a desku zespodu prosvětlovat - pokud máš vyleptané středící otvory pro vrták, skvěle se pak trefuješ.
Naopak při CNC vrtání tam ty středící otvory nesmí být, protože stačí odchylka o pár setin (a to je při amatérské výrobě zcela běžné, ani film z osvitky není úplně přesný), vrták ujede, ohne se a zlomí.

Pokud by tě to vřeteno nějak výrazně zlobilo, tak ti mohu věnovat starého Proxxona, který má mechaniku v dobrém stavu, ale má poškozené plastové pouzdro. Ten točí asi 20 000 ot/min a má velmi přesný kužel pro kleštiny.
jrt
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrtačka na DPS (možná CNC)

Příspěvek od MartinL »

Díky za rozšíření obzorů. (To, že se nejdříve vrtá a až pak vyrábí motiv jsem nevěděl.) Ještě bych se zeptal, co znamená "opticky zaměří hrot vrtáku", můžeš mi to trošku osvětlit.

Jinak díky za nabídku. Pokud to nebude fungovat dle mých představ, tak bych ji možná i využil. Ale necháme to na leden. Kdy doufám, že se uskuteční avizované setkání a já se konečně snad dostanu do Prahy.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Vrtačka na DPS (možná CNC)

Příspěvek od jrt »

Ještě bych se zeptal, co znamená "opticky zaměří hrot vrtáku"...
Do místa budoucí díry se promítá zaměřovací křížek a vrtačka se ručně nastaví tak, aby se kryl s dírou na souřadnicích 0,0.
... že se uskuteční avizované setkání...
Koncem ledna 2016 se určitě uskuteční.
jrt
Odpovědět