tranzistor jako spínač

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Janek90

tranzistor jako spínač

Příspěvek od Janek90 »

Dobrý den,
mám takový malý problém. Potřebuji spínat procesorem ledky, takže jsem postavil tranzistor jako spínač s mosfetem BSS138. Zapojení jako je v návodu http://robodoupe.cz/2012/tranzistor-jako-spinac/ . Spínám LED diody, takže tam nemám diodu. Ta se přeci používá při spínání indukční zátěže nebo se pletu? Mám problém, že mi některé mosfety po čase přestanou fungovat. Buď je stále trochu otevřený nebo se pak neotvírá celý. Když ho vypájím a vyměním, zase to funguje jak má. Kde by mohl být problém?
Díky za každou radu

Honza
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od micer »

Hodila by se informace o velikosti napájecího napětí a taky jaké LED to spíná a jak. Je dost velký rozdíl mezi spínáním jedné výkonové LED a pásku LED. Ten tranzistor je podezřele slabý, může se hřát až do postupného natavení přechodu, ale to by asi neušlo pozornosti. Je mi divné, že tenhle tranzistor při buzení logickým signálem (4,5 - 5 V) má hodně velký odpor R(DS) kolem 5 - 6 ohmu, tom musí hřát. Normální výkonové spínací tranzistory třídy L mají odpor v sepnutém stavu 100 až 1000x menší.
Nicméně pravděpodobný problém může být v tom, že tam JE indukční zátěž, třeba i napájecí vodiče LED pásku mají nezanedbatelnou indukčnost. Chtělo by to pro jistotu nasnímat rychlým osciloskopem napětí na tranzistoru, mohou se tam objevit krátké špičky i 4 - 5x větší než napájecí napětí. Jestli je to spínané jen občas, tak to hned tranzistor nezlikviduje, jestli je tam PWM modulace jasu, tak lituju ten tranzistor. Pomůže menší keramický kondenzátor přes tranzistor (chytne to nejrychlejší, cca jednotky nF) a jako další ochrana transil na napětí spolehlivě nižší než je maximální napětí tranzistoru (ćhytne většinu energie). Ochrana diodou přes zátěž může být pro tyto účely pomalá.
Janek90

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od Janek90 »

Napájecí napětí je 12 V a jedná se o smd diody 3,2 V 20 mA (buď jednu, dvě nebo tři v sérii). Který jiný tranzistor by jsi mi doporučil?

Honza
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od MartinL »

Ještě bych měl dotaz. Jak je omezen proud do té LED?
Janek90

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od Janek90 »

Napětí je sráženo předřadným odporem. Proud nijak neomezen není, ze zkušenosti vím, že to není potřeba. LEDkou při správném napětí protéká jen daný proud.

Honza
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od micer »

Janek90 píše:Napájecí napětí je 12 V a jedná se o smd diody 3,2 V 20 mA (buď jednu, dvě nebo tři v sérii). Který jiný tranzistor by jsi mi doporučil?
Honza
Takže všechno, co ten tranzistor spíná, je jedna (až tři sériové) LED se společným odběrem kolem 20 mA? Pokud ano, tak ten tranzistor výkonově vyhovuje a problém bude v napěťových špičkách. Je to spínané jednorázově nebo periodicky (regulované PWM modulací), na to odpověď zatím chybí.
Janek90

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od Janek90 »

Je to spínané jednorázově, žádná PWMka

Honza
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od jrt »

Napětí je sráženo předřadným odporem.
Jakou hodnotu má ten předřadný odpor?
jrt
Janek90

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od Janek90 »

zkoušíš mě, jestli umím vypočítat předřadný odpor? :-) v případě jedné je 440 ohmů, dvě 280 ohmů a pro tři 120 ohmů.

Honza
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od jrt »

Kód: Vybrat vše

zkoušíš mě, jestli umím vypočítat předřadný odpor?
Trefa! :D

Jakým napětím na gate ten tranzistor otevíráš, resp. jaké je napájecí napětí procesoru?
A pak ještě jedna připomínka: Jak jsem zjistil, není BSS138 jako BSS 138, třeba Fairchild a NXP se od sebe diametrálně liší. Takže máš-li ty tranzistory z nějakého pochybného zdroje (třeba GMe), tak by se mohlo stát, že při nízkém napětí na gate je pro ně už těch 20 mA příliš...
jrt
Odpovědět