tranzistor jako spínač

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od jrt »

Hugo píše: 01 srp 2017, 20:08 V TME mají na maximální proud okolo 11A a odpor je pořád okolo 1R.
Ale to je odpor ve studeném stavu...
Hugo píše: 01 srp 2017, 20:08 A kdybych tam dal nějaký předřadník ve formě rezistoru, tak bude topit jen cca. 5s, dokud se neohřeje vlákno a pak se vlivem 555 "vypne" a všechen proud půjde jen přímo přes MOSFET-P s odporem cca. 10mR. Takže téměř žádné teplo, nebo spíše zanedbatelné, akorát menší složitost k tomu.
Jestli si myslíš, že při daném způsobu spínání dosáhneš odporu P-FETu v sepnutém stavu 10 mR, tak jsi fakt idealista :D. Jak už tady psal daton, FET je šikovná součástka, ale musí se to s ní umět...
A jestli ti zapojení s obvodem 555, třemi FETy, stabilizátorem a spoustou ochranných a pasivních součástek připadá méně složité než jeden termistor, tak nejspíš žijem každý v jiném vesmíru... :?:
jrt
Hugo
Příspěvky: 19
Registrován: 28 čer 2017, 11:17

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od Hugo »

Já vím, že v jednoduchosti je krása a spolehlivost, proto je nejpřednější. Ovšem, já někdy volím cestu složitější, abych z toho měl větší radost, i když to dělá úplně stejný účel... Holt, už jsem takový, ale ve vesmíru jsme stejném. :D
No jo, to bych rovnou mohl použít místo MOSFETů relé a nebo ještě místo nich mechanické spínače na velké zatížení, ale takhle mi to maximálně vyhovuje.
Já Vám všem děkuji za všechny poskytnuté rady a připomínky, které mě posunuly dále! Až to budu mít postavené a odzkoušené, tak se určitě ozvu. Možná i dříve, jestliže bude nějaký problém. Ještě jednou moc děkuji! :)
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: tranzistor jako spínač

Příspěvek od jrt »

Hugo píše: 03 srp 2017, 18:28 Já vím, že v jednoduchosti je krása a spolehlivost, proto je nejpřednější. Ovšem, já někdy volím cestu složitější, abych z toho měl větší radost, i když to dělá úplně stejný účel... Holt, už jsem takový, ale ve vesmíru jsme stejném. :D
Cesta je to sice delší, ale o to méně pohodlná... :lol: Tohle jsi měl napsat hned na začátku! :D
Hugo píše: 03 srp 2017, 18:28 Až to budu mít postavené a odzkoušené, tak se určitě ozvu. Možná i dříve, jestliže bude nějaký problém. Ještě jednou moc děkuji!
Rádo se stalo!
jrt
Odpovědět