Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od pgerla »

Mám ze starého pilové kotouče HSS s 5% kobaltu vyřezané nože na sekačku. Nějaká rada čím udělat otvor na šrub.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od micer »

pgerla píše:Mám ze starého pilové kotouče HSS s 5% kobaltu vyřezané nože na sekačku. Nějaká rada čím udělat otvor na šrub.
Tímhle zcela v pohodě, jen se musí vrtat ve stojanu, ne držet vrtačku v ruce:
http://robodoupe.cz/2014/univerzalni-vrtaky-king/
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od JuraS. »

Zajímavé vrtáky a co umí. Jen problém, že v panelákovým bytě stojanovou vrtačku nemám a uvítám vrták co zvládne vyvrtat díru i s hobby vrtačkou v mé ruce. Na vrtání nosných stěn jsem rezignoval a koupil si parádní silné profi bourací kladivo a tím dokážu udělat z paneláku ementál. Ale kdybych potřeboval vyvrtat větší otvor i to bych nezvládl držet v ruce korunkový vrták a chladit ho vodou. Budu po těch vrtácích koukat a nějaké menší průměry bych bral.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od micer »

V obchodech jsem je nikdy neviděl, ale možná je někdo tady taky prodává. Běžně se dostanou na veletrzích v Německu (třeba Modell-Hobby-Spiel v Lipsku), viděl jsem je prodávat i v Brně na výstavišti, ale nejsem si jist, jestli to nebyly padělky (rozhodně je tam nepředváděli). U všech podobných vrtáků je přesné vedení stojanem samozřejmostí a nutností, protože korunka je neuvěřitelně tvrdá, ostrá a teplotně odolná, ale taky křehká. Stačí ve vyvrtaném otvoru zabrat šikmo a řezná destička se rozletí na kousky jako autosklo při nárazu (stalo se mi). Za to tímhle opravdu jde chvíli vrtat do křemene a pak do nástrojové oceli. Jen občas se musí trochu přibrousit diamantem (a ten dostává zabrat), jde to i karborundem, ale ten ubývá mnohem rychleji než ostří.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od JuraS. »

Aha tak nic pro mě.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od hubacekp »

a co použít ruční brusku a díru vybrousit? Jen pozor na excentricitu.
Máte na sekačkovém kotouči pro nože možnost kotouč s noži vyvážit?
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od pgerla »

Vrtáky vypadají dobře. Dalo by se to objednat přes český obchod? Německy neumím.
By mě zajímalo jak by si destička poradila s kotoučem co má na povrchu taky nitrid titanu.
Na fotce je obyčejný kotouč. U toho mojeho s kobaltem se trochu zahřeje.
Vydrží 5 tisíc řezů do 10mm nerezové kulatiny, než se ztupí. Rekord máme 17 tisíc :-)
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Jak vyvrtat 8mm díru do HSS kotouče.

Příspěvek od micer »

pgerla píše:Vrtáky vypadají dobře. Dalo by se to objednat přes český obchod? Německy neumím.
By mě zajímalo jak by si destička poradila s kotoučem co má na povrchu taky nitrid titanu.
Na fotce je obyčejný kotouč. U toho mojeho s kobaltem se trochu zahřeje.
Vydrží 5 tisíc řezů do 10mm nerezové kulatiny, než se ztupí. Rekord máme 17 tisíc :-)
Jestli by se to dalo objednat u nás nevím, pátrej nebo napiš té německé firmě anglicky dotaz na distributora u nás, to nebývá už dneska problém. Jak je na tom v praxi porovnání TiN a TiC nevím, nejsem strojař a nemám zkušenosti z praxe, nicméně základní fakta říkají toto: Nitridované vrstvy TiN se dělají typicky v tloušťce desítek mikrometrů, řekněme do 0,1 mm, a mají udávanou tvrdost 1200 - 1300 HV, max 1500 HV. Řezná destička z TiC je homogenní (ve smyslu není to povlak) a TiC má udávanou tvrdost kolem 3500 - 4500 HV. Když se TiC prokousne povrchovou vrstvou, dál je to "jen" ocel. Určitě se to bude tupit víc, ale já bych vsadil na TiC. A ještě jedna věc. Teplotní odolnost řezných destiček TiC i jejich "pájení" je taková, že se to při vrtání může zahřát do červena (nemaže se, nechladí se!) a klasickou ocel to v podstatě propálí respektive vrtá, ale ve značně popuštěném a teplotou změklém stavu. Výsledku to nevadí. Vrtal jsem s tím listy ze švédské nástrojové oceli (povrchové vrstvy čert ví) i pilník z první republiky, co nikdy nebylo třeba brousit, a šlo to. Životnost neznám, nikam do výroby jsem to nenasazoval.
Odpovědět