Hydroponický řídící systém

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

No, já na zmíněné stránce čtu: Voltage: 12 V DC, Current: 250 mA, power:4.8 W, takže když sepnou tři naráz, součet jejich příkonů bude přibližně 15 W, což 250W zdroj ani nepozná. Co se topení týká, tak se předpokládá, že v sepnutém stavu jimi bude protékat kapalina, která bude ochlazovat díly, citlivé na teplotu. Při zkoušení na stole tedy dej pozor, aby sis ten ventil teplotou nezdeformoval, případně úplně neroztavil. To by byla další rána pod pás tvým konstruktérským snahám. :)
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Jasan, díky...
Doplněno. https://www.youtube.com/watch?v=PzLFgfz3N88 aktuální, pár minut staré video. Pochopíte důvod proč to potřebuji řídit automaticky když se ani k zásobníkům s vodou nedostanu. Ostříhal bych to, ale je to plné buď rajčat a nebo květů. Natočil jsem to video jako ukázku, že o tom (akvaponii) něco vím. Nějaký frajer udělal ukázku pár skomírajících rostlin v akvaponickém skleníku a za pár plastových nádob, trubek a čerpadlo chce účtovat najlant. To mě trochu vytočilo.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Ještě bych potřeboval sestavu doplnit o jednu důležitou řídící jednotku. O řízení průtoku. Budu ho měřit, budu ho spouštět ale neumím ho řídit. Potřeboval bych arduinem řízený kulový kohout který by uzavíral/otevíral průchod trubkou/hadicí. Akvaristický motor běží svou rychlostí a nedá se řídit. Dá se jeho výstup "přiškrtit". Toho chci tedy dosáhnout. Víte o nějakém takovém zařízení ?
Napdlo mě řešení s normálním kohoutem na vodu co se dá nalepit/přivařit na pvc trubky z kterých bude rozvod. jen nevím:
a, jaký má odpor proti otočení, jakou sílu je třeba vynaložit aby se otočil ventil.
b, jak rc servo udělat vodotěsné aby případně mohlo ventilem otáčet . Montáž bude v dost vlhkém prostředí..
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

Třeba takhle. A dál si už počti sám, nemám čas hledat všechny varianty. Těsnění serva.
Už jsi někdy slyšel o Google? :D
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

jrt píše: Už jsi někdy slyšel o Google? :D
slyšel ale v práci jsem za firewallem co cení kde co, i tuhle stránku....a pak ráno jsem se google ptal několikrát ale správně jsem nenastavil otázku na správný výsledek. nejraději bych bral forichtung co už je hotový než si to bastlit sám. Nicméně moc díky...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

... nejraději bych bral forichtung co už je hotový než si to bastlit sám.
Zde, prosím

Na koupi hotové kombinace regulačního ventilu a modelářského serva nejspíš není naděje, protože by to v průmyslu k ničemu nebylo.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

díky ale ty ceny, i ta "gumová" barva je tak trochu mimo mísu. tak to to raději napatlám vazelínou a budu se modlit aby to vydrželo...
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od micer »

JuraS. píše:díky ale ty ceny, i ta "gumová" barva je tak trochu mimo mísu. tak to to raději napatlám vazelínou a budu se modlit aby to vydrželo...
No, to modlení bude mít asi větší šanci na úspěch. Když vazelínu, tak alespoň Renolit CALZ (voduvzdorná, neemulguje, nestéká při vyšší teplotě, netuhne při nízké), ale ani Renolit bez gufera na unašeči nevydrží dlouho. A pravidelné přemazávání je samozřejmost.
Jinak těsná modelářská serva jde i koupit, třeba http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=60947 , ale i to je jen IP-67, ne naprostá vodotěsnost bez omezení. Opravdu těsná serva na pomezí modelářských a průmyslových (ehm ... spíš armádních) také existují, a jsou dělané dokonce do mořské vody - třeba http://www.volz-servos.com/English/Underwater/ . Ale cena by se ti určitě nelíbila.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Díky za odkaz, To mi vnuklo myšlenku, že já mám doma několik serv co jsem kupoval pro zavážecí lodičku. Tehdy jsem je vybíral aby měli silný tah a udržely v klidu zásobník s cca 3 mi kilogramy a přitom byli dostatečně odolné proti vodě. K realizaci nedošlo, lodička je tak velká (mám ji, jen osadit a oživit) že by zabrala půlku kufru kombíka. To raději vezmu člun co uveze mě a dalších 400 kilo nákladu...tak mi zbyl hadrware.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Tak mám doma tři peristaltické pumpy. Přišlo to zaprášené jak kdyby to leželo někde v poušti. A taky mi hned upadl jeden z káblíků u motoru. Stejně půjdou pryč a budou tam jiné, delší. Testování zatím nebylo.Rozebral jsem jednu pumpu a zjistil jsem, že samořezné šroubky a plast ze kterého je to uděláno nejsou utvořeny aby se to několikrát šroubovalo. Celý mechanizmus je zapatlaný vazelinou aby to klouzalo. Nejdřív vymyslím jak to bude zapojeno a pak tam buď vyměním hadičku a nebo na tu hadičku co tam je napojím jinou. Musím vyřešit jak to schovat před světlem (sluncem) aby se hadička nezaplnila zelenou řasou když v tom bude hnojivo. A nebo seženu černou silikonovou hadičku.
Taky jsem řešil v Hoernbachu jak rozvést vodu po balkoně. jejich systém na tlakovou vodu který se musí pájet nechci. Vím, že se prodává systém co se jednoduše lepí, ten sháním. Jen nevím kde to koupit. V nějakém obchoďáku. O víkendu a ne si brát dovolenou abych jel přes celou Prahu do nějaké specializované prodejny pro pár metrů trubky a nějaké T, L a tak...
Odpovědět