Hydroponický řídící systém

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Hydroponický systém je odložen na další sezonu a celý překopán. Vím, že se mi to nevleze do rozvodné skříně. Pořídím nějakou krabici v IKEI s víkem a do té umístím jednak rozvodnici s jističi pro 220V a pak i zdroj 250W z PC z kterého si vytáhnu 12V a 5V. Už jsem ho na něco takto používal. Arduino mega s relay a celým zbylým forichtunkem pak bude na velké desce dostatečně oddělený. Krabici bude chladit ventilátor z PC. Celé to bude příští rok. Tento rok se poučují co jak roste. Tak například že v hydroponii keříčkový rajča co prý vyrostou do 50cm umí vyrůst do metru a do 2 metrů šířky a mít desítky rajčat. Papriky tak vůbec nevidím jak jsou rajčaty zarostlé. Takže musím vyřešit co vlastně na vanu dám. A doplňování vody která fakt rychle v těch vedrech ubývá.
Naposledy upravil(a) JuraS. dne 20 črc 2015, 09:42, celkem upraveno 1 x.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Dnes jsem zakoupil 2x flow meter, tady česky "průtokoměr". Mám v hlavě koncept toho jak to bude vypadat příští rok a průtokoměry budou měřit to kolik tekutiny teče do vany a kolik z ní teče ven. To proto, že musím měřit kolik mi zbývá vody v nádrži a vyřešit její doplňování. Byl tady odkaz na systém se solárním napájením. Na to se taky podívám. Hlavně musím vyřešit zalévání truhlíků s hlínou. Mám čidlo vlhkosti půdy, mám i hadičky na rozvod vody. Problém je ale odkud brát vodu na zalévání. Ze zásobníků pod vanou to brát nechci. To bych pak musel napojit celý systém na rozvod vody v bytě. Tolik vody by bylo třeba. Taky těch měřáků bude třeba více a udělat víc samostatných rozvodů. Ale asi se na to vykašlu a nebudu to řídit a udělám kapkový systém co bude kapat furt. Jen to bude chtít zásobník na vodu a silné čerpadlo. Už jen proto, že v tom odkazu co tady byl že ty měřáky jsou děsné šunty.
Naposledy upravil(a) JuraS. dne 21 črc 2015, 08:23, celkem upraveno 1 x.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Dnes jsem objednal 3x 6V peristaltickou pumpu. Budou sloužit k tomu, že pomocí nich budu přidávat do zásobníků vody hnojiva. Ty si budu vyrábět například tak, že vezmu (což dělám) králičí bobky a ty ve vodě nechávám provzdušňovat a .... teď si nepamatuji k jaké chemické reakci dochází ale de fakto vytvořím tak hnojivo..to pak přecedím a mám koncentrované hnojivo. Bublání nestačí brčkem a hubou foukat 5 minut. Kdyby to někdo chtěl zkoušet. Takových howen mám několik. Kravské, slepičí (ofiko prodávané hoštické hnojivo). Pak mám taky vermijujce. A taky výluh z rašeliny. Zatím začnu s 3 mi pumpami a využiji ten 8mi portový relay panel který tak bude spínat jednak pumpy na vodu a jednak peristaltické pumpy. Taky mě napadlo, že využiji fotorezistor a budu zjišťovat okolní světlo a podle něj pak buď rozsvítím podsvětlení lcd displeje tak aby v šeru a tmě automaticky svítil. Změřím si potřebnou velikost a brzo pořídím krabici s víkem a začnu to tam skládat. Včera jsem se díval na kód pro hydroponii a musím uznat že jsem blbec protože jsem si neudělal poznámky kam mám co zapojeno. Tak se s tím zase budu rozčilovat.
Taky jsem koupil 5x HC-SR04z číny za cenu 1 kusu kupovaného kdekoliv v Česku. Budou sloužit k tomu, že dva kousky dám nad vodu v zásobnících vody (připomínám, že hlavní voda je ve dvou 90 lt zásobnících vody) a další zásobník je (prozatím) koš na odpadky do kterého dolívám vodu 4 lt petkou. Což je pakárna. A to musím změnit. Takže i tam bych dal měřák a mohl bych doplňování zautomatizovat. Musím to začít skládat jinak se mi dobré myšlenky vykouří z hlavy.
Pojedu tak na dvou projektech. Tahle hydroponie je jen o tom na jednu hromadu seskládat a vzájemně propojit hodně modulů pro arduino a celé to řídit podle nějakých pravidel. Rozsáhlý systém a ne jen jednoduché otevírání dveří a nebo blikání diodami. Něco účelného. Ten druhý projekt, balancující robot je víc sofistikovaný kde potřebuji abych měl náladu o něm uvažovat, abych měl chuť se pustit do zkoušení kódů v pythonu. Například. Prostě potřebuju hudlanu od můzy.
Doplním, že pro peristaltické pumpy využiji 2xL298N. Mám tak zálohu pro ještě jednu pumpu kdybych potřeboval. Zásobníky budou v petkách 5lt s koncentrovanými hnojivy. Mohlo by to stačit pro celou sezonu. Bude to tedy ve výsledku vody z akvária s terčovci, voda z akvária se šneky a pak doplnění o výluhy z kravinců, slepičinců, králíčích bobků, vermijujce a výluh z rašeliny. někdo by mohl namítnout, že jde o 5 tekutin. To ano ale protože jde o přírodní hnojova tak si kytky vezmou jen to co potřebují a ne jako u průmyslových, chemických kde do sebe rvou co to dá a rostliny to i spálí. Takže první 3 se doplňují. Jeden má hodně toho a druhý hodně toho. Dohromady to funguje dokonale. letos jsem třeba přidával výluh z králičích bobek a měl jsem květy a plody už v půlce dubnu venku zatímco množí živořili s kytkami v pařeništi. Tolik je v nich fosforu. No a vermijuice je plné ochranných živin podobně jako výluh z rašeliny který navíc vodu okyseluje proto aby se v ní neudělala řasa.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

Taky jsem koupil 5x HC-SR04 ... dva kousky dám nad vodu v zásobnících vody ...
Jen pozor na odrazy v uzavřeném prostoru, na ty je HC-SR04 zvlášť citlivý. Před vestavbou doporučuju pečlivě vyzkoušet nanečisto.
Já jsem si s tím hrál tak před osmi lety a nakonec jsem dal přednost ingračervenému senzoru z řady GP2Y, protože ultraznuk zlobil. Ale, po pravdě řečeno, nádoba, ve které se to mělo použít měla objem jen 35 litrů.
Doplním, že pro peristaltické pumpy využiji 2xL298N
Čistě pro formu doplním, že na L298 je napěťový úbytek přibližně 2 V, takže aby peristaltické pumpy běžely s plným výkonem, je třeba k napájení použít napětí 8 V. To je ostatně nutné i kvůli 5 V stabilizátoru, který pro správnou činnost potřebuje mít na vstupu napětí o 3 V větší, než je jeho jmenovité napětí na výstupu.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Psal jsem že použiji 250W zdroj z počítače kde jsem využil množství 5V a 12V výstupů. Klidně spojím 2*12V aby to mělo větší sílu bude li třeba. Taky se mi nelíbí využítí HC-SR04 na něco kde by stačil měřák vody. Jenže ten nemůžu sehnat. Dělají se dlouhé pro velké nádrže, bazény a tak a je to poměrně drahé. Jsou nalepovací. Vyzkouším jestli to půjde, budu to celé muset zapatlat silikonem aby to nezkratovalo v tom vlhku. T co mám za vany na vodu se jmenuje "maltovník". Nad ním stojí stůl 1*1 metr. Na fotce je to vidět. Když dám HC-SR04 doprostřed maltovníku tak nebude mít ten jeho paprsek pocit, že je v uzavřeném prostoru. Si myslím.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od Pirx »

Kolega použil ultrazvukové čidlo pro měření hladiny vody ve studni a celkem úspěšně. Pravda, už je to dlouho a nezjistím, co to bylo za čidlo. Hodně záleží na způsobu zpracování signálu.
Soldering fumes make you stronger!
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Díky. už jsem to viděl v několika řešeních. Uvidím, pro orientační výpočet to bude stačit. bude mi to počítat odpar v závislosti na slunečním svitu, teplotě a vlhkosti a množství co2. jakmile se mi podaří rozchodit wifi, postavím zase doma server kam se budou data logovat. A pak z toho bude graf.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Dnes jsem doplnil sestavu o další vychytávku. O dost důležitou. O elektromagnetický ventil co je trvale VYPNUTÝ !! To je důležité. Uvažuji jak provrtat nosné stěny kuchyňské linky a kolem stěny si vytáhnout hadici a nebo trubku s vodou a tu natáhnout další dírou na balkon kvůli jednak oplachování balkonu a jednak jako doplňování zádobníků s vodou. Těch 12V se bude spínat relay a 12V půjde ze zdroje 250W. kdyby někdo namítl, že to už bude hodně pro zdroj tak mám jeden 750W zdroj nevyužitý. A v práci se mi válí jeden kilový. Aby bylo dost "šťávy" pro všechny doplňky...
Taky mě napadlo, že až mi ten ventil přijde a vyzkouším co umí a rozhodnu se pro zavedení vody na balkon (možná bude třeba vrtat jen jednu stěnu dřeva a pak jen venkovní panel na balkon) tak doplní ještě 2 ventily. Jeden by sloužil pro kapkový systém kdy by v intervalech v závislosti na síle slunečního svitu a venkovní teploty a vlhkosti tlakoval hadici pro kapání. Třetí by pak v stejné závislosti posloužil jako postřikovací systém, že by nad vanou se udělal mlha z mikrokapek vody.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

T co mám za vany na vodu se jmenuje "maltovník". Nad ním stojí stůl 1*1 metr. Na fotce je to vidět. Když dám HC-SR04 doprostřed maltovníku tak nebude mít ten jeho paprsek pocit, že je v uzavřeném prostoru.
Tak v téhle vaně bude HC-SR04 měřit výšku hladiny určtě bezchybně.
... až mi ten ventil přijde a vyzkouším co umí...
To by mne zajímalo, co od toho ventilu čekáš? Že bude umět ještě něco víc, než jen pustit nebo zavřít vodu? :) Nejdůležitější asi je, aby měl správné šroubení na připojení hadice a nemusel jsi vyrábět redukce.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Myslel jsem kolik to bude žrát a jak to bude topit. Někde jsem to už řešil a kdosi mi říkal že ty elmg ventily žerou jako otesánek a topí jak topení. Abych zapojením tří neodprásknul 250W zdroj když se sepnou naráz.
Odpovědět