Hydroponický řídící systém

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Zdravím,
předesílám, že nejsem políbený bastlířkou můzou a ani o mě se neotřela můza elektrikářů. Neumím ani pájet (tvrdím, že za to může pájka co mám) a z elektriky si pamatuji jen to, že se má drát pod napětím (což už nevím co to je) chytit rukou a palec ukazuje směr proudu a prsty směr čehosi. Proto když vyměňuji žárovku tak raději vypnu pojistku pro světla v celém bytě. Nicméně jsem akvarista a doteď jsem nepochopil proč jsou čerpadla co jsou v akváriu na 220V když tam akvarista musí strkat občas ruce. Takže to tak dělám a neřeším. Čerpadla co mám jsou vyrobená někde v Asii tak doufám.... Protože mám nadbytek hnojivé vody tak mám už několik let doma hydroponické systémy. Loni jsem použil na balkoně pražského panelákového bytu malou verzi hydroponie a ověřil si že to funguje. Loni byly v hydroponii chilli papriky. V malé vaně co je na jedné z přiložených fotek. Nebyl problém se kolem pohybovat. Elektřinu mám na balkon vyvedenu provrtanou dírou v panelu kde je protažena prodlužovačka zapojená do zásuvky v kuchyni. Loni jsem dal prodlužku a co bylo do ní zapojené do kbelíku abych pak v půlce roku zjistil, že tam stojí vycákaná voda asi ve výšce 3 cm. Odpojil jsem prodlužku v kuchyni, vysušil a prodlužce šmirglem obrousil zoxidované kontakty a znovu to zapojil a preventivně kýblu dal klobouček z misky pod květináč. Jenže letos jsem trochu přitlačil a rozhodl se pěstovat rajčata, papriky, chilli, meloun i salát. To všechno hydroponicky tj. hodně vody. S novou, větší vanou nastal problém, že prodlužka se vším tím zapojením leží volně na zemi (protože se tam kýbl nevejde) a nad tím teče voda. To samozřejmě naježí vlasy každému elektrikáři. I mě s mými znalostmi. proto jsem se rozhodl elektřinu překopat tak, aby mě to a ani manželku nezabilo (kddyby to zabilo fetky co mi lezou po balkoně kvůli nedopalkům cigaret co mám pod balkonem tak by mi to nevadilo). Zároveň mě (pozdě ale přece) napadlo, že bych mohl celou sestavu hlídat elektronicky. Jde o to, že mám balkon na jiho západ a je tam hodně horko. Tím pádem vysoký odpar a s tím spojené problémy kdy jsem loni jako první cestu po vstupu domů z práce bral do ruky kýbl a šel dolít hydroponii. Tak tolik co a proč.
Přílohy
na místě modrého barelu bude kýbl a na něm hydroponický květináč (bude jím protékat voda) a v něm meloun
na místě modrého barelu bude kýbl a na něm hydroponický květináč (bude jím protékat voda) a v něm meloun
co a jak by mělo fungovat.
co a jak by mělo fungovat.
rozmístění v rozvodné krabici
rozmístění v rozvodné krabici
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Doplnění
Přílohy
takhle to vypadalo loni
takhle to vypadalo loni
tohle je ta vana ebb@flow metr krát metr
tohle je ta vana ebb@flow metr krát metr
tady budou saláty
tady budou saláty
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Budu sem dávat postup stavby abych to měl někde pohromadě a za rok, dva se mohl podívat jak to mám zapojené. Co vím je to, že TCS230 které jsem tady rozebíral na měření zabarvení měřících roztoků (akvaristické testy vody) používat nebudu. Ty testy mají hromadu chyb a stačí jiná teplota a hned se roztok zabarví jinak. To nepotřebuji. Půjdu spíš do řešení měření EC. Proč? Základem je to, že do destilované vody se přidá hnojivo na květiny. Do této vody se postaví kytka (jen čistá, kořínky, ne hlína) a nechá se v tom stát. Kytka v čase odebírá výživné látky /hnojivo) a naopak do vody vylučuje své odpadní látky. Ve výsledku ja pak za nějaký čas zase voda téměř destilovaná ale jsou z ní vytažené všechny části hnojiva a naopak zbylo něco jiného, jiné látky. To kolik minerálních látek je obsaženo ve vodě se dá elektricky měřit pomocí elektrické konduktivity. Tohle tak trochu lidsky chápu. Takže našel jsem návod na stavbu I2C modulu co spočítá tu konduktivitu. Sondu si vyrobím. Stačí dva drátky strčit do měřeného roztoku (no tak jednoduché to není, ale dá se to doma udělat). Pak si změřím lékařskou destilku, 2000 ppm by měl mít 1 gr kuchyňské soli v deci destilky. pak si změřím naši kohoutkovku, matonku, vodu v jednom akváriu a v druhém a jejich směs než to dám kytkám. To proto aby věděl jak moc budou kytky odebírat a nestáli jenom ve vodě co jim nic nedá. Abych ji mohl doplnit. Není to nic neobvyklého, v hydroponii se tohle měří.
arduino mega bude tedy řídit pomocí RTC modulu a kontrolovat množství hladiny ve spojených nádržích (kvůli odparu), bude pomocí 8x relay řídit čerpadlo do libra truhlíku se saláty (5x salát), pomocí plovákového senzoru bude cyklicky spínat čerpadlo do hydrokyblíku s melounem, bude se měřit teplota vody v nádrží (kvůli možným řasám a jiným breberkám), bude se měřit intenzita světla, teplota a vlhkost u kytek, bude se zároveň měřit vlhkost a teplota uvnitř rozvodnice. Arduino bude mít 4 řádková modře podsvícený LCD, wifi modul, SD card modul a panel se 4 mi tlačítky. Ethernet modul nevyužiju. Musel bych vrtat další díru por kabel a pak v celém bytě mám natažen 6 kový certifikovaný kabel certifikované giga. Nejbližší možnost připojení na drát je v obýváku kdy mám giga právě kvůli extrameru prodigy. A to bych musel kupovat další gigový switch. Stačí když bude umět wifi. To doma mám n kový. Z toho mého tužkou nakresleného paskvilu je zřejmé jak to chci napojit. Většina toho příjde poštou v příštím týdnu tak to začnu skládat dohromady.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Doplnil jsem objednávku o plovákový senzor. Bude ve víku kyblíku pro meloun. Prostě vezmete kyblík od nějakých brambůrků, krmiva pro králíky (v našem případě) o objemu minimálně 3 litry (nemusí se to zase přehánět). Do víka se vyvrtá díra tak 7 cm v průměru (prostě podle vhodné skleničky), mě se to moc nepodařilo a víko prasklo, budu to muset předělat. Tak 5 cm od vrchu se do stěny vyvrtá otvor nebo víc podle potřeby (já používám akvaristické hadičky průměru 5 mm takže jsem na vstup dal 2). Odspodu necháme nějaký prostor já nechal 5 cm kam jsem navrtal jednu díru na odtok. Do odtoku se vsune hadička (zatěsňuji silikonem na vany) kterou bude voda odtékat. Do horních dvou děr vsunu hadičky tak aby jedna dosahovala do polovina a druhá do 1/3 šíře nádoby. Ve víku pak bude ještě díra pro plovákové čidlo hladiny. Kyblík lze zaplnit keramzitem (v mým případě) štěrkem případně něčím podobným. Ne hlínou nebo pískem. Logika bude fungovat tak že v čase x (třeba v celou) se spustí čerpadlo co začne napouštět kyblík, současně odtéká jednou hadičkou voda. jakmile dosáhne hladina požadované hodnoty tak se čerpadlo vypne. Voda odtéká a odteče po hladinu kterou nastavuje spodní hadička (aby tam aspoň trochu zůstalo). Základní čas za jak dlouho to odteče si změřím. Podle teploty okolního vzduchu se pak nastaví čas za jaký se čerpadlo znovu sepne. Jde o to aby se kořínky nevysušili a neuschly jen proto, že příliš dlouho se čekalo na další vodu. Musí to fungovat tak, že kořínky jsou oplachovány v cyklech a mezi tím se k nim dostane vzduch. Tam zasadím meloun co mi už koření a má dloooouhé kořínky. Už potřebuje ven.
Základní zapojení budu řešit takto: z relay se bere proud jakmile je k tomu pokyn. Ten protéká přes jistič, každý spotřebič má svůj vlastní. Venku je pak na rozvodnici zásuvka pro každý spotřebič. Nechce se mi stříhat zástrčky z čerpadel a vzduchové želvy. Želvu možná otevřu a podívám se zda by se nedal kabel vyměnit. Čerpadla se ale takto nedají opravovat. Všechny spotřebiče pak mají jeden společná jistič kterým se 220V vypne do celé krabice kromě 220V pro zdroj pro arduino. Nicméně až se to celé smontuje tak se stejně do toho nepůjde hrabat jen tak.
Základní čerpadlo co napouští ebb@flow vanu běží stále. Vzduchovací želva také. Čerpadlo pro libra truhlík poběží ?? nevím jak to bude protékat. Je to ten černý na parapetu, není vidět ale má na krátké straně dvě fajfky z výstupních trubek. Tam se zapojí zahradní hadice. Jde o to, že nechci použít moc silné čerpadlo, potřebuji aby se tam voda cyklovala tak jako v kyblíku pro meloun. Ještě nemám ujasněno ale jsem připravený zapojit ještě jedno čerpadlo které bych dal do nepoužívaného koše na odpadky co má nějakých 40 lt. 40 lt pitné vody co by tam někde stálo a čekalo jestli nebude třeba doplnit. kdybych dnes dělal byt a akvárko tak po celém bytě natahám hadice na čistou a odpadní vodu. Pak bych to doplňoval z akvárek automaticky. Takhle to musím dělat ručně.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Zároveň bych chtěl požádat o pomoc nějakého elektrikáře. Vzhledem k tomu že tam bude dost drátů a zapojení které musím odladit (třeba to kudy natahat dráty a jak je uchytit) potřebuji poradit co a jak zapojit a pk si to nechat zkontrolovat od elektrikáře v práci.
Mám pár trapných otázek:
1 zapojení relé. To má 3 šroubové svorky na drát. Z čelního pohledu by vlevo mělo být mínus. Vzhledem k tomu že celý rozvod je napájen prodlužovačkou ze zásuvky je možné mínus dát společně a odebírat ho ze společného rozvodu ? Do střední svorky přivedu napětí 220V a z krajního pravého zapojím do vstupu na jistič a z jističova výstupu zapojím do výstupní zásuvky. Je to správně ?
2. má cenu zapojovat stykač ? Byl by tady k něčemu dobrý ?
3. je nějaký standart na vodiče v rozvodnicích a nebo mám koupit cokoliv na 220V. Stačí mi tak 3 metry maximálně.
4. Uzemnění budu využívat z prodlužovačky cestou zemnícího kolíku zásuvky. Kam zemnění zapojit ?
5. Napadá vás jak mechanicky oddělit desku arduina od 220V ? Pořídím univerzální montážní adaptéry na DIN lištu na které přišroubuji překližkovou desku o potřebné velikosti. Nebudu zbytečně nafukovat velikost. Složím si sestavu na papíru a změřím si kolik to zabere prostoru. Nebudu šroubovat nic kovového skrz jen uchycení na adaptéry. Všechna elektronika bude na polystyrenových sloupcích. Uchycení k polystyrenu bude plastem. Někde jsem viděl desku z plastu co měla normované otvory přesně na distanační sloupky takže se tam dala jednoduše připevnit elektronika. Jen nevím jak se to správně jmenuje a kde se to dá koupit. Na nepájivém poli co tam bude budou propojovací kabely zakápnuty silikonem aby se nekinklaly.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

Pane kolego, já ti nechci ani v nejmenším brát chuť do práce, ale zamysli se ještě jednou, zda zapojení silového rozvodu 230 V (ano, už 25 let máme v síti napětí 230 V) nesvěříš odborníkovi. Z tvých dotazů jasně plyne, že o elektrice fakt nemáš ani páru a tak zapojení, které bys realizoval svépomocí by mohlo být opravdu vražedné. A nezapomeň, že by ti možná udělala radost smrt fetky, která ti leze na balkón, ale jen velice krátce - přesněji řečeno do rozsudku, protože obvinění ze zabití z nedbalosti by tě rozhodně neminulo.
Nemluvě už o tom, že balkón je otevřený a tam musí být elektrické rozvody vyrobeny zvláště pečlivě a přesně podle předpisů. Celé zařízení musí nakonec projít revizí specialisty, jinak ho ze zákona nesmíš používat a taky se můžeš v takovém případě rozloučit s jakýmkoli pojistným plněním. A můžeš se vsadit, že ti pojišťovna nedá ani kačku, i kdyby požár vznikl na opačné straně bytu od vajglu... O úrazu elektrickým proudem ani nemluvě.

K tvým dotazům:
1. tak, jak zapojení relé popisuješ, způsobíš zkrat, vyhodíš jističe až v elektrárně :D a zničíš ho. Téměř s jistotou budou v klidu spojeny dvě svorky, při sepnutí relé se jedna z těch svorek spojí s druhou, se kterou předtím žádný kontakt něměla. Přepínací kontakt se tomu říká.
2. stykač je jen velké a výkonné relé, které může spínat velké proudy... Zda-li ho k něčemu potřebuješ něbo ne nedokážu posoudit.
3. na vodiče v rozvodnicích je standard na průřez (volí se podle proudu, který jím bude protékat a podle jističe, který je předřazen) a taky jsou striktně nařízeny barvy vodičů
4. S uzemněním musíš spojit všechny kovové části zařízení, i ty vany, stojany atd. Pochybuji, že zemní vodič prodlužovačky (zvlášť takové koupené v akci za dvacku) vyhoví předpisům. Už jen to, žes tu prodlužovačku rozebral a kabel protáhl otvorem na balkón je bez oprávnění k práci s elektrickým zařízením nepřípustné.
5. Kombinace Arduina a u něj blízkých silových prvků, napájených síťovým napětím je velice nevhodná, zvláště, pokud chceš část zařízení realizovat na nepájivém poli (proč?). Rušení, které budou výkonové prvky produkovat ,ti bude činnost Arduina masivně ovlivňovat a budou se stále znovu objevovat záhadné chyby.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Děkuji za kritiku. Nechám se poučit. Tak jak jsem to měl loni to byla obdoba jak mi firma co mi předělávala kuchyň za kterou jsem zaplatil cenu ojetého rodinného auta. To jak zapojili elektriku na kterou mi dali potvrzení že je vše ok a pak mě to málem zabilo a přivolaný revizní technik zjistil že to uzemnili na plechový rozvod vzduchotechniky. Takže jednoduše řečeno. Zbastlím si to sám, nechám ověřit někým kdo má 50 ku. Těch 220V a arduino v jedné krabici. Na to si stačí dát dotaz na google "arduino hydroponics" a vyleze stovka řešení kdy to má někdo dohromady v krabici. A nebo "arduino aquarium" a vylezou obdobná řešení. Zase takový odběry to spínat nebude. Akvaristický čerpadla i ta želva na vzduch jsou žravý dohromady jak 20W žárovka. De fakto bych to tam mohl dát bez jističů a místo nich dát jen vypínače abych mohl vypnout to či ono čerpadlo kdybych s ním potřeboval šibovat. Elektro pro akvárium jsem si taky dělal sám a elektrikáře jsem k tomu nepotřeboval. Na vrtání díry do panelu si taky nevolám stavaře a když si dělá doma poličku taky nevolám truhláře. btw. nevím co ty děláš, já IT. Když máš doma problém a potřebuješ nainstalovat přehrávač hudby, aktualizovat OS taky voláš odborníka přes IT ? Třeba mě ? Uzemnění na balkon byl žert, asi jsi to nepochopil. Žertem už tak není, že v družstvu řešíme jak zabránit aby nám pod balkony lezli fetky a řešením bylo omotat žiletkovým ostnatým drátem spodní část hromosvodu po kterým pak lezou přes můj balkon. Viděl jsem i řešení kdy (ještě za komančů) kdy se vzala šňůra od čehokoliv, na jeden vodič se dal jeden hřebík, na druhej další hřebík. Vzalo se pravítko do kterého se udělali dvě díry 2 cm od sebe. Těmi dírami se prostrčily ty hřebíky a trochu se to zakáplo epoxy aby se nedotkly. No a dalo se to do hrnu s vodou a zapojilo do elektřiny. DIY varná spirála. a taky to fungovalo a nevím, že by to někoho zabilo. A taky jsem viděl jak z rozbité žárovky se použila objímka do které naletovali dvoulinku a tu táhli na zem a do toho zapojili rádio. A taky to nikoho nezabilo.To co udělám si nechám zkontrolovat jestli to někde neprobíjí. Nejsem ale idiot a dokážu to zapojit tak aby se nic nedotýkalo co nemá. Jo a když projdeš ty dotazy na google a podíváš se na videa tak zrovna včera jsem viděl jak má někdo veliký hydroponický skleník řízený arduinem které mu spíná fakt velká čerpadla a měl to celé jak tak volně položené na nějakém stole, všude se válely kabely co se motaly jeden přes druhý, neměl to ani nijak připevněné k podložce a přesto tam měl silné napětí a arduino dohromady. A když to ukazoval tak měl mokré ruce jak před tím strkal ruku do nádrže s rybami. Jo a ta nádrž odkrytá stála rovnou vedle a při krmení ty ryby dost cákaly. viz "arduino aquaponics"...
Jo a taky si vzpomínám na funkční rozvod elektřiny do jedné malé budovy. To bla deska ze školní lavice, na ní našroubované měděné samořezy a přišroubované patky pro pojistky..hromada drátů, zapojené a fungovalo to...hele co jde taky https://www.youtube.com/watch?v=f9yVMM2jssQ
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od jrt »

Komu není rady, tomu není pomoci...
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

Nechám si poradil ale ne stylem : pozvi si revizního technika a vyplázni mu 3.000,- za něco co si zvládneš sám. Uvítám spíš radu jak to zapojit aby to fungovalo. K tomu rušení. Mám několik feritových kroužků i jáder z různých kabelů. Všechny dráty co půjdou do megy protáhnu tím kroužkem...
dal jsem dotaz na jiný forum kde je seriál o arduinu a byla tam lekce o relay a arduinu.
btw. kde že si nenechám poradit ?

Jo a ještě mě napadlo. Viděl jsi někdy in natura a nebo aspoň fotky z nějaké pěstírny konopí ? Jak se dá třeba do nějaké kočárkárny, sklepa apod dát 50 kytek, vlhkost 80% a nad nimi v uzavřeném prostoru 400W sodíkovky a celý rozvod přidělaný na hřebících na zdi ? Myslíš si, že si někdo takový volá elektrikáře aby mu to zapojil ?
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Hydroponický řídící systém

Příspěvek od JuraS. »

jrt píše: K tvým dotazům:
1. tak, jak zapojení relé popisuješ, způsobíš zkrat, vyhodíš jističe až v elektrárně :D a zničíš ho. Téměř s jistotou budou v klidu spojeny dvě svorky, při sepnutí relé se jedna z těch svorek spojí s druhou, se kterou předtím žádný kontakt něměla. Přepínací kontakt se tomu říká.
2. stykač je jen velké a výkonné relé, které může spínat velké proudy... Zda-li ho k něčemu potřebuješ něbo ne nedokážu posoudit.
3. na vodiče v rozvodnicích je standard na průřez (volí se podle proudu, který jím bude protékat a podle jističe, který je předřazen) a taky jsou striktně nařízeny barvy vodičů
4. S uzemněním musíš spojit všechny kovové části zařízení, i ty vany, stojany atd. Pochybuji, že zemní vodič prodlužovačky (zvlášť takové koupené v akci za dvacku) vyhoví předpisům. Už jen to, žes tu prodlužovačku rozebral a kabel protáhl otvorem na balkón je bez oprávnění k práci s elektrickým zařízením nepřípustné.
5. Kombinace Arduina a u něj blízkých silových prvků, napájených síťovým napětím je velice nevhodná, zvláště, pokud chceš část zařízení realizovat na nepájivém poli (proč?). Rušení, které budou výkonové prvky produkovat ,ti bude činnost Arduina masivně ovlivňovat a budou se stále znovu objevovat záhadné chyby.
Trochu se vrátím k tvým návrhům. Díky za ně.
1. jak to myslíš že vyhodím jističe až v elektrárně ? Nerozumím tomu. Nikde na youtube, v popisech k relay modulech jsem nenašel že by se s nimi stalo. Pokud vidíš problém v zapojení 10A jističe pro každý spotřebič pak dobrá, nebudou tam a dám místo nich obyčejný vypínač.
2. stykač byla jen otázka. Je pravda, že jeho zařazení mi bylo poraděný v growshopu když jsem řešil 400W sodíkovku. Ne kvůli konopí ale kvůli paprikám co jsem rychlil. Na fb jsou fotky.
3. bude protékat 220V a vezmu vodiče co mají atest do 500V aspoň podle popisu v GME. To sand stačí. Budou rozhodně tlustí než ta tenké vodiče kterými se akvaristická čerpadla zapojují do proudu.
4. de fakto tam jediná kovová věc je DIN lišta a pak rozváděcí nosič kabelů. A neznám akvaristické zařízení co se zapojuje do proudu 230V co by mělo 3 vodiče. Všechno je zapojeno bez uzemnění. nevím proč ale asi to funguje. nevím o tom, že by někdy někdo dostal kopanec z toho když strčí ruku do akvárka. Že by čerpadlo, topení probíjelo.
5. o rušení jsem psal. nevěřím tomu, nikde jsem o tom nečetl.
Odpovědět