Modelářské LiPol akupacky pro roboty

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Modelářské LiPol akupacky pro roboty

Příspěvek od petr-kubac »

NiMH akumulátory ani olověné baterie mě už nebaví - proto bych rád své roboty poháněl modelářskými akupacky - pro elektrolety.
Výhodou se mí zdá , že modeláři mají celý "ekosystém" - nepřiliš drahé baterie, celkem kvalitní nabíječky. I samotné baterie mají výhodné vlastnosti - velý proud při vybíjení i nabíjení - nepříliš závažné samovybíjení - představuju si "tříčlánek" s nominálním napětím 11.7 V jako téměř ideální náhradu 12V "olověnky"

Je v této ideji nějaký "pes zakopaný" ? ( kromě ochoty LiPol k explozi, která je mi známá)
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1526
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Modelářské LiPol akupacky pro roboty

Příspěvek od Dex »

Podívej se i na LiFe kde má čtyřčlánek 13,2 V což je taky hodně podobné Pb. Jednou z výhod je, že LiFe nebouchají :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
tomasp
Příspěvky: 55
Registrován: 15 dub 2014, 23:01

Re: Modelářské LiPol akupacky pro roboty

Příspěvek od tomasp »

Podle mě je v současnosti jakákoliv Li-xx dobrá volba. Ale zklamání člověk zažije, pokud si koupí levnou nabíječku.

Ty nejlevnější, kolem 300,- Kč, nabíjejí přes balanční konektor, který snese jen malé proudy. Nabíjení pak trvá věčnost, pro normální kapacity jsou zcela nepoužitelné.

Pak jsou nabíječky, tak od 800,- Kč, s proudem 5-6A a výkonem kolem 50W. Ty se používají hojně, ale už u zmiňovaného trojčlánku lehce narazíte na ten výkonový strop. A tak opět ta velká výhoda rychlého nabíjení zmizí.

Osobně se právě chystám koupit nabíječku, a dal jsem si podmínku "alespoň 200W". Vezmu ji asi z evropského skladu Hobbykingu. Už dál neprochází celnicí, DPH je také vyřízeno a poštovné je snesitelnější. Zase ale mají menší výběr, co nemají rovnou skladem ani nemá cenu objednávat. Počítám s cenou kolem $80 bez dopravy. Podle recenzí většina výkonnějších nabíječek, které prodávají, dělá velkej randál. Brzy spustí větrák naplno a nijak jej neregulují. S tím se budu muset smířit.

Také je nutno si uvědomit, že tyhle baterky se nemají vybíjet pod 20% kapacity, což docela ukrojí z celkové "papírové" výdrže.

Edit: Jo a také je k té nabíječce potřeba adekvátní zdroj, ale ten asi máte nebo je možné, jako já, fungovat s výkonnějším zdrojem z PC.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1526
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Modelářské LiPol akupacky pro roboty

Příspěvek od Dex »

Pokud jde o nabíječku, tak já mám tuhle http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ories.html a zatím spokojenost. Pochopitelně k ní je potřeba ještě odpovídající zdroj. Jednou jsem jí v zimě (v nouzi) nabil i autobaterii. Trvalo to deset hodin ale odjeli jsme ;)

Obecně používám spíše menší akumulátory (do cca 5 Ah) takže mi její nabíjecí proud stačí.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Modelářské LiPol akupacky pro roboty

Příspěvek od petr-kubac »

Dík za poznámky - tušil jsem, že co stačí leteckým a auto-modelářům bude stačit i robotům
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Odpovědět