dobíjecí stanice

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

dobíjecí stanice

Příspěvek od hubacekp »

Ahojte,

dávám si dohromady nabíjecí stanici pro robota a naskicoval jsem si zapojení na robotu pro jeho připojení.
Jestli to už někdo řešil, rád bych získal zpětnou vazbu co by se dalo v zapojení zlepšit či zjednodušit.
Dal jsem to dohromady na základě rad z jiného mého vlákna dobíjení baterie pod zátěží
Máte nějaké návrhy na změnu, nebo jiné, lepší zapojení?

stanice bude mít:
1) bypasové napájení přímo robota bez baterie
2) nabíjecí napájení samotné baterie přes relé odpojené od jiné elektroniky robota

řeším tam:
1) napájení robota bez přerušení
2) ovládání přepínání režimů dvěma signály z robota
3) měření napětí na baterii s použitím děliče napětí
4) odpojení všech předních konektorů, abych je nevyzkratoval když robot do něčeho narazí

Napadlo mě např., že bych napájení robota po dobu pár nanosekund během přepnutí relé z baterie na bypass řešil tranzistorem, ale šel jsem cestou druhého relé...

Deska ve schématu by měla být hlavní rozhraní pro napájení robota.
Dole na schématu mám přívody napájení a nahoře připojení do robota.
Přílohy
charging station schema.png
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od hubacekp »

Tak jsem si připravil schéma, které si postavím.
Mám tam ochranu proti nechtěnému přepnutí / odpojení baterie, tak uvidím.
Doufám, že tam nemám extra botu.

Bude to nejen nabíjecí stanice, ale též odpočívárna, která zamezí zbytečnému vybíjení baterie při zachování fungující elektroniky včetně připojení na internet.
Pokud někoho bude zajímat výsledek, napište.
Přílohy
charging station schema 2.png
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od petr-kubac »

Jestli rozumím schémátku tak DIRECT POWER je zdroj, který bude napájet elektroniku v době kdy CHARGER POWER bude nabíjet relátky odpojenou baterku JU ?
Otázka je jestli na to nejdete příliš složitě - ve vlákně, které zmiňujete byla řeč o tom, že vlastní spotřeba robota zmate koupenou nabíječku, která předpokládá že má baterku jen pro sebe.
Tím ale není nikde řečeno, že pokud postavíte vlastní dostatečně dimenzovaný zdroj, který utáhne jak robota tak nabíjení, že není možné robota připojit a napájet ( a nabíjet) jedním zdrojem jen přes nějakou ochrannou diodu ?

O jaký akumulátor se zhruba jedná - jen pro úvahu jak těžké by bylo takový zdroj postavit ?
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od hubacekp »

CHARGER POWER bude nabíjet relátky odpojenou baterku.
Ano
Otázka je jestli na to nejdete příliš složitě
Možná by to šlo jednodušeji, ale chtěl bych se vyhnout návrhu nového nabíjecího zdroje.
dostatečně dimenzovaný zdroj, který utáhne jak robota tak nabíjení
Na robotu může být elektronika s trvalým odběrem i 12V/2A - kamera + wifi router (na 12V se dostanu přes voltage booster)
O jaký akumulátor se zhruba jedná
Akumulátor je NiMH akupak 9,6V z RC hračkových aut a nabíječku plánuji použít ze stejné hromady pod stolem a bude stejné kvality.
Takových nabíječek je hodně a akumulátorů také. Tudíž bych rád využil to čeho lze sehnat hromady za pár korun a tato deska dle schématu v ceně odhaduji cca 150Kč by to mohla vše propojit.
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od petr-kubac »

Při tak velkém odběru - který se navíc mění v širokých mezích - by asi společný zdroj / nabíječka byl veliký kompromis - takže na první hrubý pohled - vaše řešení asi znamená nejrychlejší cestu
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od petr-kubac »

Jenom poznámku k Vašemu schémátku - kde jsou paralelně s cívkami v relátkách ochranné diody proti proudovému spajku při rozepnuntí vinutí ?!!
Chctete pak půl roku hledat chybu - proč robot blbne jako váš kolega ve vedlejším vláknu ? ;-)))
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od hubacekp »

Děkuji za tip na diody. Nápad na oddělené napájení byl popsán v jiném vlákně a tedy pokud se to povede, můj dík půjde kolektivu. Počítám, že během víkendu to spájím a otestuji. Dotazy možná budou, nicméně je to 1000x jednodušší než stanice na výměnu baterií...
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od hubacekp »

Dal jsem do schematu dvě diody. je to takto správně?
Uvažuji správně, že když je cívka na 5V, do 100mA bude stačit dioda do 10V ?
Přílohy
charging station schema 3.png
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od petr-kubac »

Teď jsem se na schéma podíval pořádně -
1. Napětí na emitoru Q1 bude určitě 9,6V nebo více. Napětí pinu procesoru bude max 5V tak se po připojení DIRECT POWER tranzistor Q1 otevře ať procesor chce nebo nechce.
2. Pokud připojíte DiRECT POWER tak díky spojce u relé RY1 se DIRECT POWER spojí s BATTERY - počítáte s tím ?
3. Pokud se Q1 otevře tak připojí bázi Q2 na DIRECT POWER čímž jej zavře, naopak pokud nebude DIRECT POWER připojen - tak proud půjde parazitní diodou uvnitř tranzistoru Q1 do pinu procesoru (i když bude ve stavu HIGH) takže při přiojení CHARGE POWER se Q2 otevře a relé RV2 přepne bez ohedu na cokoliv jiného.

Podtrženo sečteno - buď se velice pletu , nebo takhle jste si funkci toho obvodu nepředstavoval ne ?
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: dobíjecí stanice

Příspěvek od hubacekp »

Díky za komentáře. Mám to napájené a vaše zjištění potvrzuji. Počítal jsem jen s bodem 2, který ošetřím diodou.
Podtrženo sečteno ty tranzistory musím předělat.
Děkuji! Dám vědět.
Odpovědět