Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Postup stavby, dotazy, úspěchy, slepé uličky a zkušenosti
Odpovědět
patrhok
Příspěvky: 1
Registrován: 19 úno 2019, 13:31

Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Příspěvek od patrhok »

Ahoj kamarádi, potřebuji hardwarové řešení následující úlohy neboť nejsem úplně znalý v čidlech, senzorech, měřidlech atp.
Znění (není původní, jen jak jsem si ho přepsal v rámci výuky :) ):
Mám několik brček, všechna stejně dlouhá, ze stejného materiálu, o stejném průměru, černé barvy. Jediný rozdíl je v tvrdosti- některá jsou na zmáčknutí o něco tvrdší než ta ostatní. Každé brčko nastříhám na X stejně dlouhých dílků a zamíchám je do sebe. Sestroj mechanismus který od sebe zvládne rozdělit měkké a tvrdé díly brček.


Co se týče konstrukce, nemám žádné otázky. Zajímá mě pouze způsob, kterým lze tvrdost měřit. Napadl mě model s propustností světla (LED - Fotodioda)- tvrdší brčko by mělo propustit méně světla než slabé. Je zde jiný způsob jak to řešit?
Naposledy upravil(a) patrhok dne 09 dub 2019, 16:17, celkem upraveno 1 x.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Příspěvek od DavidO »

Ne nutně, jsou sice černá, ale můžou být z různých materiálů a ten tvrdší může být o hodně tvrdší, takže aby byl o málo tvrdší než málo tvrdé brčko, mohlo by stačit, aby byl podstatně tenčí a tím třeba i líp propustný světlu.
Podle mě to je úloha na mačkátko, které umí měřit sílu stisku (co já vím, třeba proud potřebný do motoru na zmáčknutí čelistí k sobě).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Příspěvek od jrt »

Zatížit závažím a změřit velikost deformace brčka.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Příspěvek od fulda »

Tenzometr nebo flex sensor nejsou správná slova?
Dovedu si představit, že vezmu brčko, vezmu flex sensor a plácnu s ním na brčko ve vzdálenosti 3cm a výšku 1/2 průměru brčka. Pak změřím, kolik se mi senzor prohnul. Pokud nebude vyhovovat "pružnost" senzoru, pak použiji nějakou podložku, abych zmenšil pružnost.

Další možnost je použít force sensitive resistor a udělám něco podobného - změřím, jakou silou tlačím na brčko, abych ho promáčknul na polovinu průměru.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Příspěvek od Vladimir66 »

nasadit brcko na trn, který je uchyceny na "akoratni" pruzine.
tlakem na konec brcka se slabsi brcko ohne, silne brcko ohne pruzinu

nebo

uchytit brcka na okraji a prejizdet po nich "akoratnim" koleckem/zavazim.
a merit propad raminka se zavazim.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Úloha s tvrdostí brček- čidlo

Příspěvek od DavidO »

Jak to dopadlo?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět