Stránka 1 z 1

Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 22 lis 2018, 09:40
od neuron
Ahoj,

Stavím si projekt na pájivém poli (https://s.click.aliexpress.com/e/cUno0U9F) a potřebuju tam dělat drátové přípojky. Koupil jsem si barevný ribbon kabel abych měl k dispozici různé barvy (něco jako https://s.click.aliexpress.com/e/B13WDnx) ale když to pájím tak se mi tráví bužírka po celém propoji. Sice to přidělám ale nelíbí se mi to. Koukal jsem že existují kabely se silikonovou bužírkou a pokojně teflonovou?

Na aliexpresu vidím např.

High quality 30 AWG Silver plated cable Teflon OD
https://s.click.aliexpress.com/e/PrDGTSD

Silikonové cm teď nevidím.

Máte s tím zkušenosti? Používám různé barvy, tak se mi nechce objednávat 10 cívek úplně naslepo.

Jestli někdo máte tyhle kabely, dají se i krimpovat? Krimpuju takové ty černé dupont konektory, jde mi o to jestli ta bužírka není moc měkká aby ji ty zadní křidélka dutinky "překously".

Díky, Vláďa

Re: Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 22 lis 2018, 10:28
od fulda
Ahoj,

za mne - já jsem dost flákač, takže s rezervou.

Do univerzálních plošňákú používám raději drát než licnu, nejrychleji se mi daří nejít UTP (síťový/Ethernet) kabel, takže mám hodně věcí čtyřbarevných.
Hodně pomáhá, když máš na páječce nastavenou přiměřenou teplotu, většina drátů se chová mravně tak do 300°C
Mám i nějaké teflonové - ale moc je nepoužívám. Jsou sice super, rozhodně neutíkají a ani se nedeformují když ho třeba z jedné strany přimáčknu a z druhé pájím, ale neuvěřitelně blbě se odizolovávají. Rozhodně nestačí naříznout zhora/zdola a stáhnout. Musíš obkroužit a dost se přiblížit k mědi.

Re: Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 22 lis 2018, 18:44
od DavidO
Tenhle barevný (i šedý) plochý kabel jde pájet i krimpovat. Ale pájet musíš jak psal Dex s přiměřenou teplotou, to jak píšeš že se ti taví je jednoznačný důsledek příliš vysoké teploty. Za normálních teplot přípájíš a kabel ani neškytne. Samozřejmě používat vhodné tavidlo ("kalafůnu", ale snazší práce je s něčím tekutým). Krimpovat jdou taky dobře, jen si jednak musíš dát pozor při odizolovávání, abys nepřetrhal jednotlivé žíly (není jich tam moc) a při kripování, abys ho nepřesekl. Kleště typu Tyranosaurus nařídit na co nejmenší přítlak a odizolovávat co nejvíc drátků vedle sebe najednou (a až potom od sebe odtrhávat či lépe odžezávat), kleště co se tam drát strká zepředu (takovéhle) nepoužívat.
A pak při krimpování nemůžu než důrazně doporučit používat pořádný nástroj, nejlépe ráčnové krimpovací kleště (takovýhle typ ale se správnými čelistmi), v nouzi obyčejné krimpovací (takovýhle typ), ale určitě ne normální kleště nebo kombinačky a už vůbec ne pájet.

Re: Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 22 lis 2018, 22:09
od jrt
DavidO píše: 22 lis 2018, 18:44 ... v nouzi obyčejné krimpovací (takovýhle typ)...
Probůh, na konektory Dupont (aka KONPC-SPK aka BLS atd.) v žádném případě nepoužívat kleště HT202, ale HT213!!!

Re: Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 23 lis 2018, 09:02
od daton
No jen jsem chtěl poznamenat, že novější vodiče mají opravdu izolaci, která je podstatně háklivější na teploty. Vodiče s pevným jádrem ze starších telefonních kabelů si nechaly líbit podstatně více než novější a to samé platí i o složených vodičích neboli licně. Doporučuji ti zaměřit se také na cín, pokud jsi koupil cín bezolovnatý s vyšší příměsí zinku pak je teplota tavení vyšší a tedy to může zase více zlobit. Cínem s olovem se i lépe dělá nepřepaluje se tolik a má o dost nižší tavnou teplotu - rozdíl může být i vice jak 50°C.
Ty izolace jsou také různě odolné dle výrobců co ty kabely dělají.
Silikon jsem zkoušel, měli ho v modelářské prodejně u nás v Hradci ale moc mě to nenadchlo je totiž hodně měkký a mnohdy jsem měl strach abych izolaci nepoškodil jen otěrem o něco drsnějšího.

Re: Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 23 lis 2018, 09:27
od DavidO
jrt píše: 22 lis 2018, 22:09
DavidO píše: 22 lis 2018, 18:44 ... v nouzi obyčejné krimpovací (takovýhle typ)...
Probůh, na konektory Dupont (aka KONPC-SPK aka BLS atd.) v žádném případě nepoužívat kleště HT202, ale HT213!!!
Jojojo, já jsem myslel ne ten konkrétní kus, ale něco principiálně jiného, než ty cvakací s račnou, prostě ten jednodušší typ placaté kleště s pantem (tyhle mám oboje, 202B jsou na fastony, 213 na ty malý piny, ale oboje ve srovnání se správnýma račnovýma jsou na ... ).
Ještě taky doplním, protože každý rok některý z mých nových studentů neví tak kdyby náhodou i sem někdo nový zabrousil - bacha na to, z které strany se tam ten pin dává, krimpovací kleště nejsou oboustranné, půlku kanálku mají mělčí (tam patří odizolovaný konec a předek pinu) a druhou hlubší (tam patří ještě neodizolovaný kousek). To platí i pro ty 202, 213.

Re: Jaké kabely pro pájení - silikonová/teflonová izolace?

Napsal: 23 lis 2018, 22:22
od neuron
Ahoj, díky všem za reakce.

Zkusím snížit teplotu při pájení. Cín používám olovnatý, právě proto že mi stačí nižší teplota. Je pravda že poslední dobou jsem pájel takovou tou USB páječkou. Přestože má svoje mouchy (pořád se vypíná) tak než se mi nahřeje ta větší tak touhle mám hotové co potřebuju. Ale myslím že ta usb má celkem vysokou teplotu, už jenom proto že musí zvládat i bezolovnatou pájku.

K odizolovávání používám kleště které na jeden stisk chytnou bužírku a zároveň ji oddělí. Jsem s nima celkem spokojený.

Takže závěr asi je že zkusím koupit kus toho kabelu s teflonovou izolací a uvidím.

Jinak k tomu krimpování, po všemožném trápení jsem zůstal u těch ráčnových HT-225D. Musí se člověk naučit jak tam přesně strčit drát aby byl akorát dlouhý, ale jinak je to ok. Líbí se mi ne-originální dupont pouzdra kde na rozdíl od originálu nejdou zapojit konektory vzájemně o 180° obráceně a je tam zámek aby to nevypadlo. Já to mám jen na propojení komponent někde v krabičce a tam mi to stačí.