ServoBloky

hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: ServoBloky

Příspěvek od hubacekp »

Vladimir66 píše: 06 kvě 2017, 10:19 A nakonec to cele zjednodusit a nechat si vypalit dilky na miru z duralu laserem.
Na zjednodušení zapracuju, ale tomu vypálení jsem se snažil předejít výběrem vhodné stavebnice, ze které to postavím.
Důvodem je, že to budu chtít občas vylepšit a vypalovat nové díly nechci :-)
Máte někdo tip? Merkur, Meccano, servocity, contraptor.org, makerbeam.com...

Z čeho byste to stavěli vy?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: ServoBloky

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 07 kvě 2017, 21:59 Máte někdo tip? Merkur, Meccano, servocity, contraptor.org, makerbeam.com...
Problém je v tom, že tyhle stavebnice spolu nemají nic moc společného, i když vypadají podobně. Pokud nechceš improvizovat, tak je pro tebe asi nejvhodnější Servocity, které je však bohužel trochu z ruky.
Já osobně kombinuju standardní díly stavebnice Merkur, se zakázkovými díly a s profily Open a Makerbeam, ještě k tomu občas přidám některé díly z modelářských prodejen, třeba táhla a ložiskové domky a něco vyrábím sám.
jrt
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: ServoBloky

Příspěvek od hubacekp »

U Servocity by mi ani tak nevadily palce, ale přijde mi nakonec, že kdybych poskládal vše co potřebuji, bude to hodně drahé. Skoro každý díl je nad 5usd.
Navíc ty jejich profily moc tuhé taky nebudou.
Asi půjdu cestou jrt. Budu kombinovat, Merkur je ale máslo a u větší konstrukce se kroutí.
Už to mám asi vymyšlené: ramena z čtvercových uzavřených alu profilů, jinak v obdobné konfiguraci co jsem vyfotil.
Mám i krásná axiální ložiska, abych to mohl pěkně stáhnout.
Pokud se podaří, představím výtvor na malostranském robodoupěti.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: ServoBloky

Příspěvek od DavidO »

hubacekp píše: 11 kvě 2017, 22:30 Pokud se podaří, představím výtvor na malostranském robodoupěti.
Plíííz, i když se nepodaří ;)
A vy ostatní TAKY!!!
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: ServoBloky

Příspěvek od hubacekp »

Tak první zkušenost:
Vyvrtat do Alu profilu 20x20mm díru D=14mm pro ložisko tak, aby byla kulatá! a ložiska alespoň trochu natěsno, není žádná sranda.
Když jsem na pár děrách vrtání odladil a na hobby stojanu s vrtačkou a v ruce drženým svěrákem vyvrtal, složil jsem první vzorek.

Mezi vzájemně se otáčejícími rameny a řemenicemi jsou axiální ložiska:
20170514_220249 – kopie.jpg
Detail nasazení ložisek
20170514_215906 – kopie.jpg
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: ServoBloky

Příspěvek od DavidO »

Znáš tohle?

Teda svěrák chudák a s chlazením to Rasmus taky nepřehání, ale ten trik jak udělat díru kulatou je pro mě skoro jako magie...
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: ServoBloky

Příspěvek od hubacekp »

Tak s hadříkem by mě to ani náhodou nenapadlo.
On má ale navíc pořádnou stojanovou vrtačku, která se při vrtání ani nehne.
Já mám doma stojan za 500,-, viklá se, ale jsem rád i za to. Důležité je to, jestli díra vrták "vede". :-)

Protože vrtám do hliníku, vyřešil jsem to vrtákem do dřeva. Je to krásně kulaté!
Naštěstí vrták 14mm (z OBI za 99,-) vyvrtá díru menší než 14mm a ložisko o průměru 14h6 do ní s pomocí svěráku (po odstranění otřepů!) krásně hladce vlisuju.
Obrázek

Teď řeším jak na hřídel/tyč 5h9 navléct ložisko 5H6 tak, abych ho nemusel sundavat velkou silou.
Jedno ložisko jsem zničil a jedno už se netočí hladce.
Ideální by byla tyč 5j6 s posunutou tolerancí do mínusu, ale to nikde nekoupím.
Uvidím co zvládne objednaný stahovák...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: ServoBloky

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 17 kvě 2017, 14:31 ... a ložisko o průměru 14h6 do ní s pomocí svěráku (po odstranění otřepů!) krásně hladce vlisuju.
Doufám, že přes nějaký přípravek (destička s otvorem), protože vnitřní kroužek ložiska je vyšší než vnější a tak by se při lisování ložisko hrozně namáhalo a mohlo zničit.
Teď řeším jak na hřídel/tyč 5h9 navléct ložisko 5H6 tak, abych ho nemusel sundavat velkou silou.
Hřídel upnout do vrtačky, přebrousit jemným brusným papírem navlhčeným olejem a vyleštit Silichromem. Jedná se jen o pár setin mm, proto je ta tažená kulatina v toleranci h9, aby bylo zaručeně co brousit. Ten silichrom ti odstraní do povrchu zasekaná karborundová zrnka, která brání hladkému nasunutí nebo stažení ložiska.
V praxi se hřídel na přesno brousí v brusce.
jrt
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: ServoBloky

Příspěvek od hubacekp »

Super rada s tou vrtackou. Vyzkouším, ale do soboty to asi nestihnu. :-/
Pred lisovanim ložiska jsem kontroloval rozměry a vypadalo to, že je to zároveň. Milimetr jsem na to ale neměl... dobrý námět na další vylepšení.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: ServoBloky

Příspěvek od hubacekp »

Tak jsem překvapil sám sebe.
Tyče zabroušené, vše sestavené a na to, že to bylo dělané ve svěráku to funguje.
Jen jeden řemen nemám napnutý, serva nemám ukotvená, jedno na první ose chybí úplně a není to zatím na točně.
Zde níže výtvor - asi by to šlo o třetinu zůžit :-)
20170518_231151 – kopie.jpg
20170518_231235 – kopie.jpg
20170518_231241 – kopie.jpg
Ještě přidám trochu poznatků ze stavby s pomocí hobby stojanu na vrtačku a svěráku:

1) ložiska F605ZZ nemají u všech prodejců stejný průměr (4,95 versus 4,98). Může se to zdát jako blbost, ale má to vliv na zabroušení tyče a navléknutí ložiska lehce, nebo velkou silou či vůbec.
2) Osa děr vrtaných skrz profil není vždy kolmá na osu profilu => celek je o pár mm deformovaný
3) Když se při sestavování zapomene navléknout řemen, musí se to celé rozebrat a znovu složit - to bylo kletí!
Odpovědět